У х в а л а
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах
Верховного Суду України у складі :
головуючого |
Кравченка К.Т., |
суддів |
Кривенди О.В., Шевченко Т.В., |
за участю прокурора |
Вергізової Л.А., |
розглянула в судовому засіданні у м. Києві 7 грудня 2006 року кримінальну справу за касаційною скаргою засудженого ОСОБА_1 на судові рішення щодо нього.
Вироком Жовтневого районного суду м. Луганська від 20 січня 2006 року
ОСОБА_1,
ІНФОРМАЦІЯ_1,
раніше судимого 17 травня 2002 року за ст.ст. 15, 185
ч.1 КК України із застосуванням ст. 69 КК України на
шість місяців позбавлення волі;
29 листопада 2004 року за ч. 1 ст. 309 КК України на
два роки позбавлення волі, а на підставі ст. 75 КК України
звільненого від відбування покарання з випробуванням
з іспитовим строком тривалістю один рік,
засуджено за ч. 2 ст. 309 КК України на два роки позбавлення волі, а на підставі ст. 71 КК України, за сукупністю вироків, до призначеного покарання частково приєднано невідбуту частину покарання за попереднім вироком від 29 листопада 2004 року та остаточно визначено ОСОБА_1 покарання - два роки шість місяців позбавлення волі.
За ч. 3 ст. 313 КК України та ч. 1 ст. 317 КК України ОСОБА_1 виправдано.
Ухвалою апеляційного суду Луганської області від 28 березня 2006 року вирок щодо ОСОБА_1 залишено без зміни.
ОСОБА_1 визнано винним у тому, що він 9 червня 2005 року за місцем свого мешкання незаконно виготовив та зберігав без мети збуту психотропну речовину - препарат кустарного виготовлення із ефедрину вагою 0,31 г. Цього ж дня працівниками міліції під час огляду квартири ОСОБА_1 було виявлено та вилучено цю психотропну речовину.
У касаційній скарзі та доповненні до неї засуджений ОСОБА_1 вказує про свою непричетність до вчинення злочину, посилається на істотні порушення кримінально-процесуального закону, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, порушення його права на захист. Просить судові рішення щодо нього скасувати, а справу направити на нове розслідування.
Заслухавши доповідь судді Верховного Суду України, міркування прокурора про необхідність залишення касаційної скарги без задоволення, а судових рішень щодо ОСОБА_1 - без зміни, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 398 КПК України, однією з підстав для скасування вироку, ухвали чи постанови є істотне порушення кримінально-процесуального закону.
На думку колегії суддів, при розгляді справи щодо ОСОБА_1 були допущені такі порушення вимог кримінально-процесуального закону, які перешкодили суду повно та всебічно розглянути справу і постановити законні судові рішення.
Так, згідно з ч.3 ст. 286 КПК України в разі невручення підсудному копії обвинувального висновку або вручення його в строк менший як три дні до розгляду справи в судовому засіданні розгляд справи належить відкласти на три дні з обов'язковим врученням підсудному цього документа для ознайомлення.
Як убачається з протоколу судового засідання, обвинувальний висновок ОСОБА_1 був вручений 28 вересня 2005 року, тобто в день розгляду справи щодо нього, у зв'язку з чим підсудний попросив надати йому час для ознайомлення з цим документом.
Проте суд, незважаючи на цю обставину, продовжив розгляд справи і допитав в судовому засіданні свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3, показання яких поклав в обґрунтування висновку про винність ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного у вироку злочину, чим суттєво обмежив право підсудного на захист.
Відповідно до вимог ст. 334 КПК України, в мотивувальній частині обвинувального вироку наводяться докази, на яких ґрунтується висновок суду щодо підсудного, з зазначенням мотивів, з яких суд відкидає інші докази.
Судом першої інстанції ці вимоги закону дотримані не були.
Так, у судовому засіданні ОСОБА_1 не визнав себе винним у незаконному виготовленні та зберіганні психотропних речовин без мети збуту 9 червня 2005 року та навів доводи на обґрунтування своїх показань.
Проте суд у вироку взагалі не навів оцінки доводів підсудного , на які він послався на свій захист.
Крім того, показання свідка ОСОБА_2, наведені у вироку, суттєво відрізняються від показань цього свідка, зазначених у протоколі судового засідання.
Так, у вироку зазначено про те, що ОСОБА_2 у судовому засіданні підтвердив, що 9 червня 2005 року він прийшов у гості до ОСОБА_1, побачив флакон з рідиною і пішов у спальню запитати в ОСОБА_1, що то за рідина, проте був затриманий працівниками міліції.
У той же час, згідно з показаннями цього свідка, викладеними у протоколі судового засідання, цей флакон з рідиною ОСОБА_2 дала дівчина ОСОБА_1 - ОСОБА_3(ОСОБА_3), яка була у квартирі, а сам ОСОБА_1 у цей час спав.
Як убачається з показань свідка ОСОБА_3 у судовому засіданні, вона підтвердила, що 9 червня 2005 року її знайомий передав пакет для ОСОБА_1, цей пакет вона принесла додому і залишила. Саме з цього пакета ОСОБА_2 взяв флакон і пішов до ОСОБА_1 , який спав. У цей час зайшли працівники міліції, які виявили і вилучили психотропні речовини.
З матеріалів справи видно, що на порушення вимог ст. 334 КПК України, протиріч, які містяться в показаннях ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, суд не усунув.
Апеляційний суд на допущені судом першої інстанції порушення вимог кримінально-процесуального закону, які колегія суддів вважає істотними, уваги не звернув та залишив вирок місцевого суду без зміни.
За таких обставин постановлені щодо ОСОБА_1 судові рішення підлягають скасуванню з направленням справи на новий судовий розгляд, під час якого необхідно усунути зазначені порушення, та постановити рішення з дотриманням усіх вимог кримінально-процесуального закону.
Виходячи з наведеного, керуючись ст. ст. 395, 396 КПК України, колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України,-
у х в а л и л а :
касаційну скаргу засудженого ОСОБА_1 задовольнити частково.
Вирок Жовтневого районного суду м. Луганська від 20 січня 2006 року та ухвалу апеляційного суду Луганської області від 28 березня 2006 року щодо ОСОБА_1 скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд.
судді:
Кравченко К.Т. Кривенда О.В. Шевченко Т.В.