Судове рішення #292760
Справа №22ц-3070/2006

Справа №22ц-3070/2006                                                                  Головуючий

Категорія                                                                                            в 1 інстанції:Москаленко Є.О.

Доповідач: Оробцова Р.І.

Ухвала Іменем України

26 жовтня 2006 року                                                                                                  м. Луганськ

Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Луганської області в складі:

головуючого Оробцової Р.І.

суддів Мясоєдової С.С.,Васюкової В.І.

при секретарі Анісімовій О.В.

розглянувши в відкритому судовому засіданні з участю сторін цивільну справу по апеляційній скарзі Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області на рішення Краснодонського міськрайсуду Луганської області від 08 серпня 2006 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в м. Краснодоні і Краснодонському районі Луганської області про стягнення моральної шкоди, -

ВСТАНОВИЛА:

В липні 2005 року позивач звернувся до суду з позовом, в обґрунтування якого вказав, що він тривалий час працював у вугільній промисловості, на підприємствах ВАТ "Краснодонвугілля", а саме з 1984 року по червень 1992 року працював в УМДРГШО та звільнився у зв'язку з виходом на пенсію.

17 лютого 2003 року обласна МСЕК встановила йому 20% втрати працездатності у зв'язку з професійним захворюванням. У зв'язку з чим він був вимушений лікуватися. За станом свого здоров'я позивач позбавлений можливості повноцінно працювати. Через це, порушилися психологічні функції, обмежилася можливість нормальної життєдіяльності, обмежилося коло спілкування, змінився звичний уклад життя, порушився встановлений у родині спосіб життя, у нього виникло почуття неповноцінності. В зв'язку чим позивачу заподіяна моральна шкода, яку він оцінює у 52400 грн. Зазначену суму моральної шкоди ОСОБА_1 просив стягнути з відповідача, оскільки вважає, що на підставі ст.ст. 1,5,6,13,21 ч.З ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійному захворюванні, що спричинило втрату працездатності" моральна шкода, заподіяна умовами виробництва, повинна відшкодовуватися Фондом ССНВ усім потерпілим, у тому числі у випадках тимчасової, стійкої, часткової чи повної втрати професійної працездатності.

Рішенням Краснодонського міськрайсуду Луганської області від 08 серпня 2006 року позов ОСОБА_1 задоволено частково,    суд стягнув з Відділення Виконавчої дирекції Фонду ССНВ України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області на користь позивача дев'ять тисяч гривень у рахунок відшкодування моральної шкоди, витрати за проведення судово-психологічної експертизи в розмірі 601грн.68коп. В   апеляційній  скарзі  Відділення  виконавчої дирекції"  Фонду  ССНС  просить скасувати   рішення  суду  першої  інстанції  вказуючи,   що   судом   порушені  норми матеріального і процесуального права.

 

Апелянт вказує що позов заявлений до неналежного відповідача, суд помилково визнав відповідачем виконавчу дирекцію Фонду, неповно і не об'єктивно з'ясував обставини по справі.

Вислухавши доповідь судді, пояснення осіб, які приймали участь у справі, розглянувши справу у межах доводів апеляційної скарги, перевіривши законність і обгрунтованість оскарженого рішення в межах доводів апеляційної скарги, обсудивши доводи скарги, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивач тривалий час працював у вугільній промисловості, з 1984 року працював на підприємствах ВАТ «Краснодонвугілля» , про що свідчить трудова книга, копія якої додана до матеріалів справи.

Згідно акту НОМЕР_1 розслідування професійного захворювання від 20 січня 2003 р. у зв'язку з наявністю шкідливих умов праці позивач одержав професійне захворювання - антракосилікоз 1-а стадія, що також підтверджується виписками з історії хвороби, копії яких додані до матеріалів справи.

моральна шкода потерпілого від нещасного випадку на виробництві чи професійного захворювання полягає у фізичному болі, фізичних і душевних стражданнях, що він зазнав у зв'язку з травмою чи іншим ушкодженням здоров'я. Як наслідок, моральна шкода, заподіяна умовами виробництва, приводить до порушення таких особистих немайнових прав, як право на життя, право на охорону здоров'я.

Факт заподіяння моральної шкоди позивачу підтверджено висновком судово-психологічної експертизи. Згідно висновків експертизи виявлені несприятливі зміни особистості ОСОБА_1 перебувають у причинному зв'язку з ушкодженням здоров'я і втратою професійної працездатності.

Так судом встановлено, що позивачу 17 лютого 2003 року встановлено 20% втрати професійної працездатності, тобто на момент існування Фонду ССНВ та дії Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійному захворюванні, що заподіяли втрату працездатності", на нормах якого суд і обґрунтовує свої висновки. На підставі ст 21 Закону України Фонд соціального страхування від нещасних випадків робить усі виплати по відшкодуванню заподіяної шкоди здоров'ю працівника.

Згідно ст. З Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійному захворюванні, що заподіяли втрату працездатності" обов'язок Фонду ССНС з відшкодування моральної шкоди є засобом реалізації потерпілим гарантованого державою всім застрахованим громадянам забезпечення права в страхуванні від нещасних випадків на виробництві і професійному захворюванні.

Відповідно до ч.З ст.34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійному захворюванні, що заподіяли втрату працездатності" моральна шкода, заподіяна умовами виробництва, що не заподіяла втрати професійної працездатності, відшкодовується Фондом ССНС. Відшкодування здійснюється у вигляді одноразової страхової виплати незалежно від інших видів страхових виплат. Таким чином відповідач повинен сплати моральну шкоду.

Рішенням Конституційного Суду України від 27 січня 2004р., обов'язковим для виконання на території України дане роз'яснення положень ч.З ст.34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійному захворюванні, що заподіяли утрату працездатності", відповідно до рішення Конституційного суду норма ч.З ст.34 зазначеного Закону не позбавляє застрахованого працівника, що втратив професійну працездатність, права на відшкодування моральної шкоди, заподіяного умовами виробництва, і не виключає обов'язок Фонду ССНС відшкодувати моральну шкоду, заподіяну умовами виробництва у випадках тимчасової чи стійкої втрати потерпілим професійної працездатності.

Суд першої інстанції виходив з того, що право позивача на отримання страхових виплат в тому числі і на відшкодування моральної шкоди, настало з моменту встановлення МСЄК зв'язку між втратою професійної працездатності і професійним захворюванням. Тому суд правильно дійшов до висновку про стягнення моральної шкоди і визначив розмір   відшкодування   9000 гривень з врахуванням обставин які вказують на ступінь моральних страждань.

За таких підстав судова колегія вважає, що рішення суду відповідає вимогам закону і підстав до його скасування немає. Доводи апеляційної скарги не спростовують правильних висновків суду першої інстанції, зроблених в рішенні, яке оскаржується.   -

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 308,314-315 ЦПК України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області на рішення Краснодонського міськрайсуду Луганської області від 08 серпня 2006 року відхилити.

Рішення Краснодонського міськрайсуду Луганської області від 08 серпня 2006 року залишити без змін.

Ухвала набирає чинності негайно, але протягом двох місяців може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги до Верховного Суду України.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація