Справа № 22ц - 3471/06 Г оловуючий у 1
інстанції: Рудська C.M. Доповідач: Маляренко І.Б.
УХВАЛА Іменем України
" 20 " листопада 2006 року колегія суддів
судової палати з цивільних справ апеляційного суду Луганської області у складі:
Головуючого: Маляренко І.Б. Суддів: Яресько А.В., Галан Н.М. За участю секретаря: Стехіної Я.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Жовтневого районного суду м. Луганська від 19 травня 2006 року за позовом: ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення аліментів,
ВСТАНОВИЛА:
Оскаржуваним рішенням суд стягнув з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3, аліменти на його утримання у зв"язку із навчанням у розмірі 1/6 частини всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, починаючи з 17.01.2006 р. і до закінчення навчання - до березня 2007 року.
В апеляційній скарзі ставиться питання про зміну рішення суду у зв"язку із тим, що висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи, і судом допущено порушення норм матеріального права, і встановлення розміру стягнених з апелянта аліментів у твердій грошовій сумі, але не більше, ніж 150 грн.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши доповідача, пояснення осіб, що брали участь у справі, перевіривши законність і обгрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає скаргу такою, що підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Так, відповідно до ст. 303 ЦПК України, під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Апеляційний суд не обмежений доводами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення.
З матеріалів справи вбачається, що із позовом до суду про стягнення аліментів на повнолітнього сина ОСОБА_3 звернулася його мати ОСОБА_2 (а.с.2), мотивуючи тим, що відповідач ОСОБА_1 матеріальної допомоги на утримання сина не надає, хоча той такої допомоги у зв"язку із навчанням потребує.
Ухвалою судді Жовтневого районного суду м. Луганська від 01 березня 2006 року (а.с.25) ОСОБА_3 було залучено до участі у справі у якості 3-ої особи, що не заявляє самостійних вимог.
Але, приймаючи рішення, суд стягнув аліменти не на користь позивачки, а на користь самого ОСОБА_3 - третьої особи по справі., оскільки, як зазначив суд, той звернувся до суду із таким проханням.
Згідно із ч.З ст. 199 СК України, право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає син, а також сам син, який продовжує навчання.
При цьому з урахуванням наведеного суд повинен був виконати вимоги гл. 4 ЦПК України відносно позову ОСОБА_2 і вимог ОСОБА_3.
Оскільки судом допущено порушення норм цивільного процесуального права, яке є обов'язковою підставою для скасування рішення, рішення Жовтневого районного суду м, Луганська від 19 травня 2006 року підлягає скасуванню із направленням справи на новий розгляд. При новому розгляді справи суду слід визначитися із позивачем по справі, а також, виходячи із вимог ст. 199 СК України, уточнити, які саме затрати несе ОСОБА_3 у зв"язку із навчанням (вартість навчання, вартість підручників, вартість проїзду і т.д.).
І виходячи із доводів позивача і наданих ним доказів, а також доводів відповідача і доказів, наданих ним, визначитися із розміром матеріальної допомоги.
Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 303, 307, 311, 313-315 ЦПК України, колегія суддів -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково, рішення Жовтневого районного суду м. Луганська від 19 травня 2006 року за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення аліментів - скасувати, справу направити на новий розгляд до того ж суду в іншому складі.
Ухвала набирає чинності негайно, але протягом двох місяців може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду України.