Судове рішення #29437138


ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"16" квітня 2013 р. Справа № 918/332/13-г


Господарський суд Рівненської області у складі судді Пашкевич І.О.

при секретарі судових засідань Шарапі О.В.


розглянувши матеріали справи за позовом Приватного підприємства "АВЕНТИН"

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Рекорд"


про стягнення в сумі 23 655 грн. 04 коп.


В судове засідання представники сторін не з'явились.



Обставини справи : У березні 2013 року приватне підприємство "АВЕНТИН" (далі Підприємство) звернулось до господарського суду Рівненської області з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Рекорд" (далі Товариство) про стягнення заборгованості за договором поставки в сумі 23 655 грн. 04 коп., з яких основний борг 22 827 грн. 32 коп., пеня у розмірі 692 грн. 58 коп. та 3%річних в сумі 135 грн. 14 коп.

В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що в жовтні 2012 року Підприємство відвантажило відповідачу товар на загальну суму 22 828 грн. 88 коп., який останній по видатковій накладній прийняв, однак вартість його не оплатив. А тому, позивач просить стягнути з Товариства заборгованість, пеню, 3% річних та судовий збір.

Ухвалою суду від 13 березня 2013 року порушено провадження у справі, розгляд якої призначено на 2 квітня 2013 року.

У судовому засіданні 2 квітня 2013 року представники позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі з підстав зазначених в позовній заяві.

В судове засідання 16 квітня 2013 року сторони не з'явились, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення поштових відправлень (а.с. 65-68, 76), а також підписом позивача у протоколі судового засідання від 02.04.2013 року в графі: "Відкладення розгляду справи" (а.с. 75).

Відповідач відзиву на позов та витребуваних судом документів не надав, явку свого повноважного представника у жодне судове засідання не забезпечив.

Пунктом 3.9.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" передбачено, що у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

З огляду на зазначене, суд на підставі вимог статті 75 ГПК України дійшов висновку про розгляд цієї справи за наявними в ній матеріалами без участі представників сторін.

Вивчивши подані позивачем письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.

В результаті розгляду матеріалів справи господарський суд


ВСТАНОВИВ:


12 березня 2012 року між приватним підприємством "АВЕНТИН" (Виконавець) та товариством з обмеженою відповідальністю фірмою "Рекорд" (Замовник) було укладено договір № AV-104-12 (далі Договір) (а.с. 10-13) відповідно до умов якого Виконавець взяв на себе зобов'язання поставити Замовнику, а Замовник своєчасно оплатити та прийняти пакувальний матеріал (плівка, готові пакети), надалі-Товар, на умовах даного Договору. Структура матеріалу, кількість Товару, строки поставки та вартість Товару обумовлюються Сторонами у Специфікаціях, які складаються окремо на кожну партію Товару.

Договір підписаний уповноваженими представниками та скріплений печатками цих юридичних осіб.

Розділом 3 Договору сторони погодили умови оплати. Відповідно до п. 3.1 Замовник перераховує грошові кошти на поточний рахунок Виконавця у розмірі 100 % від вартості партії Товару, що вказана у відповідній специфікації, протягом 60 календарних днів з моменту відвантаження Товару зі складу Виконавця у м. Вишгороді. Вартість партії товару може бути змінена на день кінцевого розрахунку в залежності від фактичної кількості поставленого товару(див. п.5.4 даного Договору) (п.3.3 Договору).

Згідно з пунктом 4.1.2 Договору Замовник зобов'язаний оплатити Товар у відповідності з розділом 3 даного Договору. Виконавець зобов'язаний передати товар замовнику (п. 4.2.2 Договору).

Відповідно до пункту 5.4 Договору враховуючи технологічні особливості виробництва, фактична кількість партії товару може бути змінена в рамках +/- 10% від кількості товару, вказаного у відповідній Специфікації.

Сторони у відповідній Специфікаї можуть домовитись про інші умови виконання замовлення на товар. В такому випадку для визначення прав та обов'язків Сторін діють умови, що вказані у Специфікації. Такі умови розповсюджуються виключно на партію Товару, яка обумовлена у Специфікації.

На виконання умов Договору 20 вересня 2012 року між Підприємством та Товариством було підписано та скріплено печатками підприємств Специфікацію №5 (далі Специфікація) до договору поставки, у якій сторони погодили наступні умови (а.с. 15-16).

Виконавець передає у власність Замовника, а Замовник оплачує та приймає пакувальний матеріал на загальну суму 23 000 грн. 00 коп. (Розділ 1 Специфікації).

Замовник перераховує грошові кошти на поточний рахунок Виконавця у розмірі 100 % від вартості партії Товару, що вказана у даній Специфікації, протягом 60 календарних днів з моменту підписання видаткової накладної. Виконавець зобов'язаний поставити Товар на склад у м. Вишгороді протягом 21 робочого дня з моменту підписання даної специфікаї та затвердження Замовником переданого оригінал-макета (Розділ 2 Специфікації).

Враховуючи технологічні особливості виробництва, фактична кількість партії товару може бути змінена в рамках +/- 10% від кількості товару, вказаного у даній Специфікації (п. 3.1 Специфікації).

Всі технічні характеристики товару вказані у Технологічному додатку до даної Специфікації, що є невід'ємною її частиною (п.3.2 Специфікації).

Судом встановлено, що 3 жовтня 2012 року на виконання умов Договору Виконавець поставив, а Замовник через уповноваженого представника (довіреність №570 від 03.10.2012 року, а.с. 18-19) прийняв товар визначений в Специфікації на загальну суму 22 828 грн. 88 коп., що підтверджується підписаною та скріпленою печатками сторін видатковою накладною №АВ-2007 від 3 жовтня 2012 року, належним чином завірена копія якої знаходиться в матеріалах справи (а.с. 17).

Про належне виконання позивачем своїх зобов'язань за Договором свідчить також відсутність претензій з боку Товариства по якості товару.

В свою чергу, відповідач в порушення умов Договору, не розрахувався за поставлений товар внаслідок чого у останнього утворилась заборгованість перед Підприємством в сумі 22 828 грн. 88 коп.

Статтею 11 ЦК України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договори та інші правочини.

Відповідно до статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до частин 1 статті 530 ЦК України якщо у зобов'язані встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно із статтею 526 Цивільного кодексу України та статтею 193 Господарського кодексу України - зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

У відповідності до статті 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до частини 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом, при цьому статтею 525 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

З огляду на вищевикладене вбачається, що вимога позивача про стягнення з відповідача 22 827 грн. 32 коп. заборгованості за поставлений товар стверджується матеріалами справи та підлягає задоволенню.

Крім цього, у зв'язку з неналежним виконанням своїх зобов'язань відповідачем, відповідно до умов Договору та на підставі ст. 625 ЦК України, позивачем на суму боргу 22 827 грн. 32 коп. за період з 3 грудня 2012 року по 14 лютого 2013 року нараховано пеню в сумі 692 грн. 58 коп. (розрахунок на а.с. 79) та 3% річних в сумі 135 грн. 14 коп. (розрахунок на а.с. 79).

Згідно з п.8.4 Договору за порушення строків оплати, передбачених даним Договором, Замовник сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми фактичної заборгованості за кожен день прострочення, починаючи з дня, наступного за днем настання строку оплати.

Відповідно до ч.1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Згідно із ч. 4 ст. 231 Господарського кодексу України у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплатити неустойку.

Частинами 1, 2 статті 549 Цивільного кодексу України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.

Судом встановлено, що відповідач у встановлений Договором строк свого обов'язку по перерахуванню коштів не виконав, допустивши прострочення виконання грошового зобов'язання, тому дії відповідача є порушенням договірних зобов'язань (ст. 610 Цивільного кодексу України), і він вважається таким, що прострочив (ст. 612 Цивільного кодексу України), відповідно є підстави для застосування встановленої законом відповідальності.

Наявний в матеріалах справи розрахунок пені наданий позивачем, перевірено судом та визнано вірним.

Отже, розмір вказаної штрафної санкції, нарахованої позивачем, відповідає вищезазначеним приписам законодавства та положенням договору, а також є арифметично вірним, тому позовні вимоги про стягнення з відповідача 692 грн. 58 коп. пені підлягає до задоволення.

За умовами частини 2 статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Наданий позивачем розрахунок 3% річних (а.с. 79) є арифметично вірним, відповідає вимогам чинного законодавства та не суперечить положенням договору, а відтак підлягає задоволенню судом в сумі 135 грн. 14 коп.

Доказів сплати боргу відповідач суду не подав.

З огляду на вищевикладене в сукупності вбачається, що вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 22 827 грн. 32 коп., пені в сумі 692 грн. 58 коп. та 3% річних в розмірі 135 грн. 14 коп. стверджуються матеріалами справи і підлягають задоволенню.

На відповідача покладаються витрати по сплаті судового збору на підставі частини першої ст. 49 ГПК України в сумі 1 720 грн. 50 коп.

Керуючись статтями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд


ВИРІШИВ:


1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Рекорд" (34141, Рівненська область, Дубровицький район, село Селець, вулиця Молодіжна, будинок 16, код ЄДРПОУ 22570365) на користь Приватного підприємства "АВЕНТИН" (08325, Київська область, село Щасливе, вулиця Лесі Українки, будинок 26, код ЄДРПОУ 36758943) заборгованість в сумі 22 827 (двадцять дві тисячі вісімсот двадцять сім) грн. 32 коп., 692 (шістсот дев'яносто дві) грн. 58 коп. пені, 3% річних в сумі 135 (сто тридцять п'ять) грн. 14 коп. та 1 720 (одну тисячу сімсот двадцять) грн. 50 коп. судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.


Повне рішення складено "22" квітня 2013 року.


Суддя Пашкевич І.О.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація