Справа № 413/208/13-ц
Провадження № 22ц/782/819/13
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.04.2013 року судова колегія судової палати в цивільних справах апеляційного суду Луганської області в складі :
головуючого - Пригорнєвої Л.І.
суддів - Галан Н.М., Лісіциної А.І.
за участю секретаря - Вербицького І.А., .
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луганську цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Краснолуцького міського суду Луганської області від 28 січня 2013 року по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розподіл майна ,
ВСТАНОВИЛА:
11.01.2013 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про розподіл майна.
Ухвалою судді Краснолуцького міського суду Луганської області від 14 січня 2013 р. позовна заява ОСОБА_1 була залишена без руху для усунення недоліків.
Ухвалою Краснолуцького міського суду Луганської області від 28 січня 2013 р. позовна заява ОСОБА_1 повернута позивачці, оскільки у встановлений строк недоліки її не усунуто.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1І не згодна з ухвалою про повернення позовної заяви , просить ухвалу суду скасувати, справу направити до суду першої інстанції для розгляду справи.
Заслухавши доповідача, дослідивши надані докази, перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду першої інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія приходить до наступного.
Згідно зі ст.. 119 ЦПК України позовна заява до суду подається в письмовій формі. Позовна заява повинна містити: найменування суду, до якого подається заява;ім'я (найменування) позивача і відповідача, а також ім'я представника позивача, якщо позовна заява подається представником, їх місце проживання або місцезнаходження, поштовий індекс, номер засобів зв'язку, якщо такий відомий;зміст позовних вимог;ціну позову щодо вимог майнового характеру;виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги;зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування; перелік документів, що додаються до заяви. Позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її подання. Позовна заява повинна відповідати іншим вимогам, встановленим законом. До позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору та оплату витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Статтею 120 ЦПК України передбачено, що позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, правила цієї статті щодо подання копій документів не поширюються на позови, що виникають з трудових правовідносин, а також про відшкодування шкоди, завданої внаслідок злочину чи каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи, незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів дізнання, досудового слідства, прокуратури або суду.
У відповідності зі ст.. 121 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 119 і 120 цього Кодексу, або не сплачено судовий збір чи не оплачено витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків. Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 119 і 120 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, а також оплатить витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду, інакше заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Як вбачається з оскаржуваної ухвали, позовна заява була повернута у зв'язку з тим, що вона містять недоліки, які позивачка у встановлений строк не усунула.
Судова колегія вважає, що суд поспішно дійшов висновку щодо не виконання позивачкою вимог суду щодо усунення недоліків позовної заяви.
З матеріалів справи вбачається, що ухвалою суду від 14.01.2013 р. вказана позовна заява позивача залишена без руху з наданням строку для усунення недоліків, при цьому у якості недоліків вказано , що в позовній заяві не вказана ціна позову, до неї не додано документ, що підтверджує оплату позивачем судового збору в розмірі 1 % від ціни позову, але не більше 3441грн., що до заяви додано тільки квитанцію про сплату судового збору у сумі 229,40грн.
Повертаючи позовну заяву позивачці , суд керувався тим, що в зазначений строк позивачкою вказані недоліки не виконані ,що позивачка не зазначила ціну позову - 1/2 частину сумісного майна подружжя, яке позивач просить розділити, а саме: автомобіль марки RENAULT модель MAGNUM, рік випуску 2002, вартістю відповідно до договору застави транспортного засобу (2007року) 536000 грн., напівпричіп марки TRAILOR, рік випуску 2001, вартістю відповідно до договору застави транспортного засобу (2007року) 263000 грн., вантажний автомобіль марки RENAULT модель MAGNUM , рік випуску 2001, вартістю відповідно до договору застави (2007року) 267000 грн., напівпричіп марки FRUENAUF модель NET AM, рік випуску 1996, вартістю відповідно до договору застави (2007року) 354672 грн., автомобіль марки MAN, рік випуску 2001, вартістю відповідно до договору застави (2007року) 421178 грн., а також не сплачений судовий збір в розмірі 1% від суми позову, але не більше 3441грн., додано лише квитанцію про сплату мінімальної суми судового збору - 229,40 грн.
Проте з таким висновком суду погодитись не можна з огляду на таке.
Відповідно до пунктів 3, 5, 6 ч. 2 ст. 119 ЦПК позовна заява повинна містити зміст позовних вимог, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує вимоги, зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину.
За змістом зазначеної норми саме позивач обґрунтовує свої вимоги з викладом відповідних обставин та зазначенням доказів, які вважав за потрібне надати суду, що підтверджують такі обставини, якщо ж вони не підтверджують позовні вимоги, то це є підставою для відмови в задоволенні позову, а не для повернення позовної заяви як неподаної.
Сама по собі відсутність у позовній заяві чи додатках до неї доказів на підтвердження позовних вимог не перешкоджає розгляду справи. Питання про сплату судового збору суд першої інстанції також може вирішити при прийнятті рішення по справі.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання ухвали суду від 14.01.2013 р. позивач надав суду нову позовну заяву, в якій вказав ціну позову 2290 гр. та квитанцію про сплату судового збору у розмірі 229 гр. 40 коп.
За таких обставин, судова колегія вважає, що підстав для повернення позовної заяви у суду не було
У відповідності зі ст.. 312 ЦПК України розглянувши скаргу на ухвалу суду першої інстанції, апеляційний суд: відхиляє скаргу і залишає ухвалу без змін, якщо судом першої інстанції постановлено ухвалу з додержанням вимог закону; змінює або скасовує ухвалу суду першої інстанції і постановляє ухвалу з цього питання, якщо воно було вирішено судом першої інстанції з порушенням норм процесуального права або при правильному вирішенні було помилково сформульовано суть процесуальної дії чи підстави її застосування; скасовує ухвалу і передає питання на новий розгляд до суду першої інстанції, якщо останній порушив порядок, встановлений для його вирішення.
Оскільки судом порушено порядок вирішення питання щодо повернення позовної заяви, як неподаної, судова колегія вважає, що оскаржувана ухвала підлягає скасуванню, а справа поверненню до суду першої інстанції для вирішення питання у встановленому порядку.
Керуючись ст.ст. 303,307,312,313,314,315 ЦПК України, судова колегія ,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Ухвалу Краснолуцького міського суду Луганської області від 28 січня 2013 року - скасувати , справу направити до суду першої інстанції для вирішення питання у встановленому порядку.
Ухвала набирає чинності негайно, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів після проголошення
Головуючий :
Судді :