ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"17" вересня 2008 р. | Справа № 12/147-2772 |
Господарський суд Тернопільської області
у складі
Розглянув матеріали справи
за позовом: Відкритого акціонерного товариства «Козівський комбікормовий завод», смт. Козова, Козівський район
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача (1): Приватне підприємство «ТДТ –Автопром», м. Тернопіль
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Тернопіль», м. Тернопіль
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача(2): Відділ державний реєстраторів Тернопільської міської ради, м. Тернопіль
про: скасування державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності та припинення юридичної особи ТОВ «Торговий дім Тернопіль»
За участю представників сторін:
позивача: Солоник П.М. –юрист, довіреність від 07.02.2008р.
відповідача:
третьої особи (1): Радковський Т.Р. –представник, довіреність №55 від 01.08.2008р.
третьої особи (2): Демакова А.В. –начальник відділу державних реєстраторів
Суть справи:
Відкрите акціонерне товариство «Козівський комбікормовий завод», смт. Козова, надалі позивач, звернулось в господарський суд Тернопільської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Тернопіль», м. Тернопіль, надалі відповідач, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача приватного підприємства "ТДТ - Автопром", м. Тернопіль скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності та припинення юридичної особи ТОВ "Торговий дім Тернопіль".
Позивач в обгрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що розмір статутного фонду новоствореного ТОВ «Торговий дім Тернопіль»не відповідає вимогам, які ставляться ст. 52 Закону України «Про господарські товариства», товариство не здійснює діяльності, не подає податкової звітності, відтак є правові підстави для прийняття рішення про скасування державної реєстрації та припинення юридичної особи. В підтвердження викладеного додає рішення господарського суду Тернопільської області від 28.03.2008р. по справі №10/46-1014, платіжне доручення №4214 від 24.11.2006р.
ПП «ТДТ-Автопром»у поясненнях від 05.09.2008р. позовні вимоги ВАТ «Козівський комбікормовий завод» підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, відзиву на позовну заяву не подав.
Оцінивши зібрані по справі докази та дослідивши норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги , виходячи з наступного.
Як вбачається із матеріалів справи Статут ТОВ «Торговий дім Тернопіль»був затверджений рішенням установчих зборів учасників ТОВ «Торговий дім Тернопіль»від 20.11.2006р. №1. Державну реєстрацію його проведено державним реєстратором 07.12.2006р. №16461020000003129.
Згідно з п.п. 1.6, 5.4 Статуту засновниками (учасниками) ТОВ «Торговий дім Тернопіль»є ВАТ «Козівський комбікормовий завод» із часткою 2 307 508,83 грн., що становить 99% статутного фонду та ПП «ТДТ-Автопром»із часткою 23308,17 грн., що становить 1% статутного фонду.
Підпунктом 5.5 пункту 5 Статуту передбачено, що ВАТ «Козівський комбікормовий завод» в рахунок своєї частки в статутному капіталі товариства вносить майно: цілісний майновий комплекс за адресою смт. Козова, вул. Богуна,10, що включає в себе 19 об’єктів нерухомості (адмінбудинок), автовагу, котельню, трубу котельні, склад №6, очисні споруди, гараж залізний, свинарник, склади №4, №5, склад солі і крейди, виробничий корпус, корпус сировини, корпус зерно сировини, мелясна установка, приміщення повіт, прийомна установка, трансформаторна підстанція, башня МОБ, цех трав’яної муки, огорожа), а ПП «ТДТ-Автопром»в рахунок своєї частки в статутному капіталі товариства вносить кошти.
Як вбачається з акту передачі майна в статутний капітал (фонд) ТОВ «Торговий дім Тернопіль»для формування статутного капіталу від 20 листопада 2006 року, що був чинним на момент державної реєстраціїтовариства, ВАТ «Козівський комбікормовий завод» було передано дев’ятнадцять об’єктів нерухомого майна, а саме: адмінбудинок, автовагу, котельню, трубу котельні, склад №6, очисні споруди, гараж залізний, свинарник, склади №4, №5, склад солі і крейди, виробничий корпус, корпус сировини, корпус зерносировини, мелясну установку, приміщення повіт, прийомну установку, трансформаторну підстанцію, башню МОБ, цех трав’яної муки, огорожу. Загальна вартість переданого майна, згідно з актом, становила 2 307 508,83 грн. (два мільйони триста сім тисяч п’ятсот вісім гривень 83 копійки).
Протокол №1 загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дім Тернопіль” від 20.11.2006р. не містить жодних рішень учасників щодо оцінки та передачі ними майна для формування статутного капіталу відповідача. Таким чином, слід вважати, що передача майна до статутного капіталу відповідача відбулася на підставі зазначеного акту від 20.11.2006р.
Платіжним дорученням №4214 від 24.11.2006р. підтверджено факт сплати ПП «ТДТ-Автопром»суми внеску для формування статутного капіталу ТОВ «Торговий дім Тернопіль».
Рішенням господарського суду Тернопільської області від 28.03.2008р. по справі №10/46-1014, яке набрало законної сили, визнано недійсним правочин щодо передачі майна відкритого акціонерного товариства «Козівський комбікормовий завод» для формування статутного капіталу (фонду) ТОВ «Торговий дім Тернопіль», яку здійснено по акту передачі майна в статутний капітал (фонд) товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Тернопіль»від 20 листопада 2006 року з моменту такої передачі.
За таких обставин, як стверджує позивач та ПП «ТДТ-Автопром»в зв’язку не внесенням коштів для формування статутного капіталу та з визнанням недійсним правочину щодо передання нерухомого майна до статутного капіталу розмір статутного фонду товариства з обмеженою відповідальністю становить менше суми, встановленої ст. 52 Закону України «Про господарські товариства», що є правовою підставою у відповідності до ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»для прийняття рішення про припинення юридичної особи –ТОВ «Торговий дім Тернопіль».
Однак, такі висновки позивача суд оцінює критично, виходячи з наступного.
Так, у відповідності до статті 6 Закону України «Про господарські товариства», надалі Закон №1576. товариство набуває прав юридичної особи з дня його державної реєстрації, яка здійснюється в порядку, встановленому законом.
Згідно вимог ст. 52 Закону №1576, що кореспондується із вимогами ст. 144 ЦК України у товаристві з обмеженою відповідальністю створюється статутний (складений) капітал, розмір якого повинен становити не менше суми, еквівалентної 100 мінімальним заробітним платам, виходячи із ставки мінімальної заробітної плати, діючої на момент створення товариства з обмеженою відповідальністю. До моменту реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю кожен з учасників зобов’язаний внести до статутного (складеного) капіталу не менше 50 відсотків вказаного в установчих документах вкладу.
Частина 3 статті 52 Закону України «Про господарські товариства»передбачає, що частина статутного капіталу, що залилася несплаченою, підлягає сплаті протягом першого року діяльності товариства.
Як вже було встановлено судом ще до моменту державної реєстрації ТОВ «Торговий дім Тернопіль»–07.12.2006р. –учасниками для формування статутного капіталу були внесенні свої частки, а саме сплата коштів в сумі 11655 грн. (платіжне доручення від 24.11.2006р.) та передача нерухомого майна (Акт прийому-передачі від 20.11.2006р.).
Стаття 24 вказаного Закону встановлює перелік документів, які необхідні для проведення державної реєстрації юридичної особи, а саме заповнена реєстраційна картка на проведення державної реєстрації юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально посвідчену копію рішення засновників або уповноваженого ним органу про створення юридичної особи; два примірники установчих документів; документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи.
Також, частинка 4 статті 24 Закону передбачає, що у разі державної реєстрації юридичної особи, для якої законом встановлено вимоги щодо формування статутного фонду (статутного або складеного капіталу), крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається документ, що підтверджує внесення засновником (засновниками) вкладу (вкладів) до статутного фонду (статутного або складеного капіталу) юридичної особи в розмірі, який встановлено законом. Такий, документ, а саме акт приймання-передачі був представлений заявником.
На момент розгляду даної сплави рішення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дім Тернопіль” від 20.11.2006р про створення товариства, та затвердження Статуту є чинним і в судовому порядку не оспорювалось. Також, не ставилось питання про визнання недійсним статуту товариства за наявності допущення порушень при його прийнятті та затвердженні, з огляду на те що рішенням господарського суду Тернопільської області від 28.03.2008р. по справі №10/46-1014, яке набрало законної сили, визнано недійсним правочин щодо передачі майна відкритого акціонерного товариства «Козівський комбікормовий завод» який був вчинений 20 листопада 2006р., ще до початку створення товариства.
Разом з тим, рішенням господарського суду Тернопільської області від 28.03.2008р. по справі №10/46-1014 встановлено, що акт від 20.11.2006р. не може вважатися первинним документом та констатовано, що порушення і недоліки допущені позивачем і відповідачем при передачі майна по акту від 20.11.2008 року для формування статутного капіталу відповідача усунути неможливо не можливо.
Зазначене дає підстави вважати, що статутний фонд товариства взагалі не було сформовано, що в свою чергу є підставою для визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створені юридичної особи, які усунути неможливо, а в подальшому правовою підставою для припинення юридичної особи з цих відстав, як це визначає ст.38 ( абзац перший ч.2 ) Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців».
Натомість, позивач помилково посилається на норми ч.2 статті 38, вищезазначеного закону де, зокрема, підставою припинення юридичної особи визначено невідповідність мінімального статутного фонду юридичної особи вимогам закону.
Також, не відповідають дійсності твердження позивача про те, що відповідач не подає протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, та документів фінансової звітності. Про факт подання зазначених документів свідчать копії декларації з податку на прибуток підприємства за друге півріччя 2008р, податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2008р. та податкового розрахунку комунального податку за липень 2008р., що долучені до матеріалів справи.
У відповідності до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ст. 49 ГПК України державне мито та судові витрати позивачу не відшкодовуються.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 32, 33, 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні позову відмовити.
Суддя
23.09.2008р.