Справа № 22-773 2008 р. Головуючий у 1 інстанції Пономаренко В.Г.
Категорія 31 Доповідач Фомічов С.Е.
У Х В А Л А
Іменем України
30 вересня 2008 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області у складі:
головуючого - Бубличенко В.П.
суддів - Сукач Т.О.
Фомічова С.Е.
при секретарі - Савченко Н.В.
розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді цивільну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди заподіяної в результаті дорожньо-транспортної пригоди, за апеляційною скаргою ОСОБА_5, який діє в інтересах ОСОБА_3, на рішення Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 25 лютого 2008 року;
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися в суд з позовом до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної в результаті дорожньо-транспортної пригоди (ДТП), яка мала місце 2 листопада 2006 року.
В обґрунтування своїх вимог зазначили, що в результаті ДТП, що сталася з вини ОСОБА_4., який керував вантажним автомобілем, що належить ОСОБА_3, загинула дружина ОСОБА_1. та син ОСОБА_2., сам ОСОБА_1. отримав тяжкі тілесні ушкодження та було пошкоджено його автомобіль ВАЗ 21150 реєстраційний номер НОМЕР_1. Просили суд стягнути з ОСОБА_3. на їх користь: ОСОБА_1 31805 грн. витрат на поховання дружини, 38368,05 грн. у відшкодування вартості пошкодженого автомобіля,3365 грн. вартість газобалонного обладнання автомобіля, 2426 грн. вартість авто магнітоли, 350 грн. витрат за проведення авто-товарознавчої експертизи та 300000 грн. в рахунок відшкодування моральної шкоди, ОСОБА_2 просила стягнути 10345 грн. витрат на поховання та 200000 грн. в рахунок відшкодування моральної шкоди.
Рішенням Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 25 лютого 2008 року позовні вимоги були задоволені частково. Стягнуто з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 38368,05 грн. у відшкодування матеріальних збитків, 9433,10 грн. витрат на поховання та 80000 грн. в рахунок відшкодування моральної шкоди. Стягнуто з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_24550грн. у відшкодування витрат на спорудження надгробного пам'ятника та 80000 грн. в рахунок відшкодування моральної шкоди.
В апеляційні скарзі ОСОБА_5, який діє в інтересах ОСОБА_3, ставить питання про скасування судового рішення, як такого, що на їх думку не відповідає обставинам справи та постановленого з порушенням вимог діючого законодавства, а саме те, що в даному випадку судом помилково відповідальність покладена на власника транспортного засобу. На їх думку відповідальність повинна нести особа, яка знаходилась за кермом автомобіля і з вини якої сталася ДТП. Просили суд скасувати рішення суду та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог відносно ОСОБА_3 та скасувати забезпечення позову.
Заслухавши доповідача, пояснення представників відповідачів, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги відповідно до вимог ст. 303 ЦПК України, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд при ухваленні вказаного рішення відповідно до вимог ст. 10 ЦПК України провів ретельну перевірку обставин справи та дав належну оцінку встановленим по справі фактам. Так суд першої інстанції встановив, що 2 листопада 2006 року з вини ОСОБА_4., який керував вантажним автомобілем, що належить ОСОБА_3, сталася ДТП, в якій загинули дружина ОСОБА_1. та син ОСОБА_2., сам ОСОБА_1. отримав тяжкі тілесні ушкодження, було пошкоджено його автомобіль ВАЗ 21150 реєстраційний номер НОМЕР_1. Представники відповідачів в судовому засіданні апеляційного суду дані факти не заперечували і погодились з сумами відшкодування. Проте, вони вважали, що матеріальну відповідальність повинен нести не власник транспортного засобу, а водій, який знаходився за кермом і з вини якого сталася ДТП, так як відповідно до п. 2.2 Правил дорожнього руху України власник транспортного засобу, а також особа, яка має тимчасовий реєстраційний талон, можуть передавати у своїй присутності керування транспортним засобом іншій особі, що має при собі посвідчення на керування транспортним засобом відповідної категорії.
Суд першої інстанції дійшов до правильного висновку, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 1187 ЦК України шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правові підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом. Посилання представників відповідачів на положення п. 2. 2. Правил дорожнього руху України колегія суддів апеляційного суду вважає безпідставним тому, що дане положення правил дорожнього руху України надає особі лише право керування транспортним засобом в присутності його власника, а не володіння ним. Заподіяна шкода, відповідно вказаної норми матеріального права, відшкодовується особою, яка володіє джерелом підвищеної небезпеки.
За таких обставин колегія суддів судової палати апеляційного суду дійшла висновку, що рішення Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 25 лютого 2008 року відповідає обставинам справи та постановлено з додержанням вимог діючого законодавства, доводи, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ст.ст.10, 60, 209, 303, 304, 307, 308, 313, 314, 315.ЦПК України, колегія суддів апеляційного суду Кіровоградської області,
У Х В А Л И Л А ;
Апеляційну скаргу ОСОБА_5, який діє в інтересах ОСОБА_3, на рішення Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 25 лютого 2008 року - відхилити.
Рішення Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 25 лютого 2008 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності з моменту її проголошення. Касаційна скарга може бути подана до Верховного суду України протягом двох місяців з дня набрання законної сили ухвали апеляційного суду
Головуючий Бубличенко В.П.
Судді Сукач Т.О.
Фомічов С.Е.