АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22ц -946/2007 Головуючий по 1 -й інстанції Бондаренко О.В.
Суддя-доповідач:Дорош А.І.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 травня 2007 року м. Полтава
Колегія суддів Судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Полтавської
області в складі:
Головуючого: Дорош А.І.
Суддів: Обідіної О.І., Карнаух П.М.
при секретарі Бідній О.С
за участю
відповідачаОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Кременчуцького районного суду Полтавської області від 21 лютого 2007 року
по справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про
стягнення аліментів на дитину, яка навчається , -
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача Дорош А.І., -
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням Кременчуцького районного суду Полтавської області від 28.02.2007 року стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 на утримання дочки ОСОБА_4,ІНФОРМАЦІЯ_1, яка навчається на другому курсі денного відділення Кременчуцького педагогічного училища ім. Макаренка і потребує матеріальної допомоги, в розмірі 300 грн. щомісячно, починаючи з 02 січня 2007 року і до досягнення дочкою двадцяти трьох років, та припиняється у разі припинення навчання.
Стягнуто з ОСОБА_1 судові витрати.
В апеляційній скарзі відповідача ОСОБА_1. просить вищевказане рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, зокрема, суд допустив невідповідність висновків обставинам справи, має місце неповне з"ясування обставинам, що мають значення для справи, порушив засади цивільного судочинства.
Апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 307 ч.1 п.2 ЦПК України за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції апеляційний суд має право змінити рішення.
Згідно ст. 309 ч.1 п.п.1,2,3 ЦПК України підставами для зміни рішення суду першої інстанції є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи.
Як встановлено судом першої інстанції і це не заперечується сторонами, дочка сторін ОСОБА_4,ІНФОРМАЦІЯ_1 навчається на платній формі денного відділу Кременчуцького педагогічного училища та потребує матеріальної допомоги.
Задовольняючи позовні вимоги про стягнення з відповідача 300 грн. щомісячно на навчання дочки, суд першої інстануції виходив з того, що останній взмозі надавати таку допомогу, оскільки не є безробітнім, має місце проживання, має транспорний засіб, займається індивідуальною трудовою діяльністю, не зареєстрованою у законному порядку, але про суми доходу не надав суду достовірних відомостей.
Проте, з таким висновком місцевого суду погодитися неможливо, оскільки суд дійшов їх без повного, всебічного та об'єктивного з"ясування дійсних обставин справи, прав та обов'язків сторін в даних правовідносинах, з неправильним застосуванням норм матеріального права.
Згідно ч. 1 ст.199 СК України якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв"язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.
Як встановлено колегією суддів, і це вбачається із матеріалів справи, позивач не надала доказів тому, що відповідач може надавати матеріальну допомогу у розмірі 300 грн. щомісячно, відповідач на час розгляду справи не має місця роботи, не має доходів, має іншу сім"ю, яку повинен утримувати, тому з врахуванням конкретних обставин справи, колегія суддів приходить до висновку про необхідність зміни рішення суду , а саме про необхідність зменшення суми аліментів до 150 грн., оскільки відповідач є працездатною особою, повинен вживати заходів для забезпечення себе, своїх дітей, членів сім"ї засобами для існування, в т.ч. зобов'язаний утримувати свою дочку, яка навчається.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку про те що, у рішенні місцевого суду має місце неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; невідповідність висновків суду обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права, тому рішення суду підлягає зміні в частині визначення розміру аліментів.
Крім цього, ухвалюючи резолютивну частину рішення про стягнення витрат за інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, місцевий суд не вказав на чию користь їх слід стягнути, тому в цій частині слід доповнити про стягнення їх на користь державного бюджету м. Кременчука.
При подачі апеляційної скарги відповідачем не були сплачені витрати за інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в апеляційному суді, тому з нього підлягають стягненню ці витрати на користь державного бюджету м. Полтави.
Керуючись ст.ст. 303, 304, 307 ч.1 п.3, 309 ч.1 п.1,2,3, 313, 314, 316, 319 ЦПК України, колегія суддів, -
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Кременчуцького районного суду Полтавської області від 21 лютого 2007 року змінити в частині визначення розміру аліментів.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 на утримання дочки ОСОБА_4,ІНФОРМАЦІЯ_1, яка навчається на другому курсі денного відділення Кременчуцького педагогічного училища ім. Макаренка і потребує матеріальної допомоги, в розмірі 150 грн. щомісячно, без урахування часу канікул.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь державного бюджету м. Полтави витрати за інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в апеляційному суді в розмірі 7,50 грн.
Доповнити резолютивну частину рішенння місцевого суду в частині стягнення з ОСОБА_1. 7 грн.50 коп. за інформаційно-технічне забезпечення наступним змістом: на користь державного бюджету м. Кременчука.
В іншій частині рішення місцевого суду залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили.