Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 травня 2013 року Справа № 1170/2а-4312/12
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Єпископа Кіровоградського та Голованіського ОСОБА_2, керуючий Кіровоградською єпархією Української Православної Церкви Київського Патріархату
до відповідача: Кіровоградської обласної державної адміністрації
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_3 та Релігійна громада парафії Святого Володимира Кіровоградської єпархії Української Православної Церкви смт. Новоархангельськ, Кіровоградської області
про визнання нечинним та скасування розпорядження,
за участю:
секретаря судового засідання - Ярошук Т.О.,
позивача - ОСОБА_2,
представників:
позивача - ОСОБА_6,
відповідача - Буртака О.М., Гарби М.М.,
третіх осіб - ОСОБА_9,
Єпископ Кіровоградський та Голованіський ОСОБА_2, керуючий Кіровоградською єпархією Української Православної Церкви Київського Патріархату звернувся з позовом до Кіровоградської обласної державної адміністрації про визнання нечинним та скасування п.2 розпорядження Кіровоградської обласної державної адміністрації №729-р від 30 листопада 2012 року в частині, що стосується прийняття в новій редакції статуту Української Православної Церкви Київського Патріархату Святого Володимира парафії смт. Новоархангельськ, Кіровоградської області у зв'язку з її переходом під юрисдикцію Української Православної Церкви.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуваним розпорядженням зареєстровано нову редакцію статуту під назвою - Релігійна громада парафії Святого Володимира Кіровоградської єпархії Української Православної Церкви смт. Новоархангельськ, Кіровоградської області в зв'язку з переходом релігійної громади під юрисдикцію Української Православної Церкви. При цьому позивач стверджує, що на такий перехід він своєї згоди не давав, що свідчить про протиправність оскаржуваного розпорядження. Також позивач посилається на те, що оскаржуване розпорядження підписане заступником голови Кіровоградської ОДА, що, на його думку, свідчить про порушення ст.6 Закону України "про місцеві державні адміністрації".
Відповідачем до суду подано заперечення на позовну заяву, відповідно до змісту якого позов ним не визнається у повному обсязі, оскільки оскаржуване розпорядження, на його думку, винесене з дотриманням вимог Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», а тому твердження позивача про те, що статут релігійної громади парафії Святого Володимира Кіровоградської єпархії Української Православної Церкви смт. Новоархангельськ Кіровоградської області повинен був затверджений саме ним є безпідставними, так як на момент подачі документів релігійна громада вже відносилась до Української Православної Церкви.
У судове засідання з'явилися позивач та представник позивача та підтримали позовні вимоги у повному обсязі. Представники відповідача та представник третіх осіб позов не визнали.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 20.05.2013 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено до 27.05.2013 р., про що повідомлено учасникам судового процесу після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні.
Дослідивши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд.
ВСТАНОВИВ:
Розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 13.09.2001 р. №375-р за заявою десяти громадян України зареєстровано статут релігійної громади Кіровоградської єпархії Української Православної Церкви смт. Новоархангельська (а.с.131, 133-137).
01 квітня 2005 р. головою Кіровоградської обласної державної адміністрації за заявою 18 громадян України зареєстровано доповнення до статуту релігійної громади Української православної церкви смт. Новоархангельськ у зв'язку з її переходом під юрисдикцію Української Православної Церкви Київського Патріархату (а.с.119-120, 125-130).
Судом встановлено, що 14 липня 2012 року відбулися загальні збори віруючих громадян релігійної громади Кіровоградської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату. В роботі зборів брали участь 150 осіб, у тому числі особи, які утворили релігійну громаду. За результатами роботи загальних зборів прийнято рішення про зміну підлеглості релігійної громади та перехід у підпорядкування Української Православної Церкви (а.с.73-76).
30 листопада 2012 року заступником голови Кіровоградської обласної державної адміністрації винесено оскаржуване розпорядження №729-р "Про реєстрацію статутів релігійних громад, статутів релігійних громад у новій редакції (Долинський, Бобринецький, Знам'янський, Новоархангельський, Олександрівський, Онуфріївський райони), пунктом 2 якого зареєстровано статут релігійної громади у новій редакції у зв'язку з переходом релігійної громади Української Православної Церкви Київського Патріархату смт. Новоархангельськ (вул. Слави, 63) під юрисдикцію Української Православної Церкви (а.с.71).
Згідно з п.8 ч.1 ст.25 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999 р. №586-ХІV, місцева державна адміністрація забезпечує виконання законодавства щодо національних меншин і міграції, про свободу думки і слова, свободу світогляду і віросповідання.
Згідно з ч.1 ст.41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.
Позивач посилався на те, що оскаржуване розпорядження видане заступником голови, що є порушенням законодавства.
У відповідності до ч.3 ст.39 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" у разі відсутності голови місцевої державної адміністрації його функції і повноваження виконує перший заступник голови, а у разі відсутності останнього - один із заступників голови місцевої державної адміністрації, а тому суд вважає безпідставними посилання позивача в цій частині.
В судовому засіданні Єпископ Кіровоградський та Голованіський ОСОБА_2 також посилався на те, що порушено його конституційне право на релігійну діяльність, а саме - не отримано його згоди на внесення змін до статуту релігійної громади, оскільки на момент проведення загальних зборів парафія перебувала в його канонічному підпорядкуванні, а він згоди на перехід парафіян в підпорядкування Української Православної Церкви не давав (а.с.4).
Згідно ст.7 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» релігійні організації в Україні утворюються з метою задоволення релігійних потреб громадян сповідувати і поширювати віру і діють відповідно до своєї ієрархічної та інституційної структури, обирають, призначають і замінюють персонал згідно із своїми статутами (положеннями).
Способом прийняття рішення віруючими громадянами в напрямку реалізації релігійних потреб є їх голосування на загальних зборах. При цьому, чинне законодавство не зобов'язує їх узгоджувати свої дії та рішення із керуючим єпархією, в тому числі і рішення щодо підлеглості у канонічних та організаційних питаннях.
В судовому засіданні Єпископ Кіровоградський та Голованіський ОСОБА_2, керуючий Кіровоградською єпархією Української Православної Церкви Київського Патріархату пояснив, що він не погоджується із рішенням загальних зборів віруючих громадян про перехід в канонічну підлеглість до Української Православної Церкви. При цьому вважає, що такі парафіяни мали б вийти із релігійної громади Української Православної церкви Київського Патріархату та створити свою релігійну громаду. Рішення ж про перехід в канонічну підлеглість до Української Православної Церкви могло би бути прийняте лише за відсутності заперечень інших осіб, в тому числі і його.
Суд вважає таку позицію позивача хибною та такою, що суперечить ст.ст.7, 8 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» і конституційним принципам в частині свободи вести релігійну діяльність, з огляду на те, що позивачем термін "релігійна діяльність" тлумачиться у звуженому до управління значенні.
В ході розгляду справи встановлено, що Кіровоградським окружним адміністративним судом розглянуто справу за позовом Української Православної Церкви Київського Патріархату, представником якої був позивач по даній справі, а також ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 до Кіровоградської обласної державної адміністрації про визнання нечинним та скасування, зокрема, п.2 розпорядження Кіровоградської обласної державної адміністрації №729-р від 30 листопада 2012 року в частині, тобто тотожного із даним провадженням предмету. В ході розгляду даної справи судом пункту 2 розпорядження Кіровоградської обласної державної адміністрації №729-р від 30 листопада 2012 року надана оцінка відповідно до ч.3 ст.2 КАС України. За результатами розгляду справи, постановою від 04.02.2013 року у задоволенні позову відмовлено (а.с.164-167).
В процедурі апеляційного оскарження Єпископом Кіровоградським та Голованіським ОСОБА_2, керуючим Кіровоградською єпархією Української Православної Церкви Київського Патріархату подано заяву про приєднання до апеляційної скарги ОСОБА_10 на постанову від 04.02.2013 року, як особою, яка не брала участі у справі. Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.03.2013 року заяву про приєднання задоволено (а.с.185). Натомість за результатами апеляційного провадження постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.02.2013 року залишено без змін, а апеляційну скаргу без задоволення (а.с.168-171).
Згідно ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З огляду на надання Кіровоградським окружним адміністративним судом оцінки оскаржуваному пункту 2 розпорядження Кіровоградської ОДА у справі №1170/2а-4228/12 відповідно до ч.3 ст.2 КАС України, тобто перевірки його на предмет правомірності в повному обсязі, беручи до уваги перевірку в ході розгляду справи №1170/2а-4228/12 обставин, на які посилається позивач і в даному провадженні, що знайшло своє відображення в постанові від 04.02.2013 року, суд вважає відсутніми підстави для задоволення позову.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 86, 94, 159 - 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. Дегтярьова