Справа № 2-898/08
РІШЕННЯ
І м е н е м У к р а ї н и
19 серпня 2008 року Самарський районний суд міста Дніпропетровська у складі:
головуючого судді: Маймур Г.Я.,
при секретарі: Матвєєвої Г.П.,
з участю:
- позивача ОСОБА_1;
- представника позивача ОСОБА_2;
- представника ОСОБА_4 ОСОБА_5;
- третьої особи ОСОБА_6.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дніпропетровськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3, треті особи - ОСОБА_4, ОСОБА_6, Восьма дніпропетровська державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в:
06 березня 2008 року позивач звернувся до суду із цим позовом. Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що у травні 2006 року помер його батько, ОСОБА_7. Після його смерті відкрилася спадщина. Відповідач також є сином померлого і спадкоємцем першої черги. Спадкоємці ОСОБА_4 та ОСОБА_6. відмовились від спадщини. Позивач у шестимісячний строк не звернувся до нотаріуса з поважних причин, пов'язаних з тимчасовим проживанням в іншій країні. Вказані обставини явилися причиною звернення позивача до суду з позовом про визначення для нього додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини тривалістю 2 місяці (а.с.а.с. 3, 4, 11, 14, 15).
Позивач, його представник у судовому засіданні позов підтримали у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, звернувшись до суду із заявою про розгляд справи за його відсутності. Раніше у судових засіданнях відповідач заперечував проти позову.
Представник ОСОБА_4, ОСОБА_6 також заперечували проти задоволення позову.
Представник Восьмої дніпропетровської державної нотаріальної контори у судове засідання не з'явився, був повідомлений належним чином.
Вислухавши пояснення позивача, його представника, представника ОСОБА_4, ОСОБА_6., показання свідка, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач доводиться сином ОСОБА_7, про що свідчить копія свідоцтва про народження НОМЕР_1. Карламарксівською селищною Радою народних депутатів Дніпропетровського району Дніпропетровської області (а.с. 5).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_7 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть НОМЕР_2 Самарським відділом РАЦС Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області (актовий запис № 633) (а.с.а.с. 6, 9, 29).
Після збігу шестимісячного строку позивач звернувся до Восьмої дніпропетровської державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, проте постановою № 490 від 28.03.2007 р. йому було відмовлено через те, що він порушив передбачений законом шестимісячний строк
(а.с. 7).
Позивач з листопада 2005 року тимчасово мешкає і працює у Федеративній Республіці Німеччина, про що свідчить копія трудового договору для промислових співробітників від 01.11.2005 р. (а.с. 8).
Після смерті ОСОБА_7 спадкоємцями першої черги також стали його дружина, ОСОБА_4, син, ОСОБА_3, та дочка, ОСОБА_6. ОСОБА_4 та ОСОБА_6. у встановленому законом порядку відмовились від спадщини на користь ОСОБА_3 (а.с.а.с. 28, 33, 34).
Вказані вище спірні правовідносини регулюються Цивільним кодексом України, Інструкцією про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженою Наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004 р. № 20/5.
В силу ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Згідно зі ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
У відповідності з абз. 1, 2 п. 207 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України письмова заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. Якщо заява, на якій справжність підпису спадкоємця не засвідчена, надійшла поштою, вона приймається нотаріусом, заводиться спадкова справа, а спадкоємцю пропонується надіслати заяву, оформлену належним чином, або прибути особисто до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини.
Таким чином, законодавець, крім можливості звернутися до нотаріальної контори безпосередньо, передбачив також альтернативну можливість такого звернення поштою (в разі знаходження спадкоємця в іншому населеному пункті або в іншій країні).
Судом було встановлено, що позивач такою можливістю не скористався і звернувся до нотаріальної контори (через свого представника) лише 28.03.2007 р., тобто через 10 місяців після смерті батька.
Крім того, суд встановив, що позивач приїздив до м. Дніпропетровська на поховання батька і перебував в Україні з 24.05.2006 р. по 30.05.2006 р., проте також не звернувся до нотаріальної контори з відповідною заявою.
Згідно із ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Ураховуючи викладене вище, суд вважає, що ознак поважності у порушенні позивачем передбаченого законом шестимісячного строку немає, а тому позов задоволенню не підлягає.
Посилання позивача на те, що він уже звертався до суду із позовною заявою про продовження строку для прийняття спадщини, але позовна заява була залишена без розгляду, суд не приймає до уваги, оскільки це не є доказом поважності причин пропущення строку для прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст. 1217, 1269, 1270, 1272 Цивільного кодексу України, п. 207 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 03 березня 2004 року № 20/5, ст.ст. 4 - 8, 10, 11, 18, 57 - 60, 169, 208, 209, 212 - 215, 218 Цивільного процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
ОСОБА_1 у позові до ОСОБА_3, треті особи - ОСОБА_4, ОСОБА_6, Восьма дніпропетровська державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, відмовити.
Заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження
Головуючий суддя: Г.Я.Маймур