Судове рішення #30001776

Справа № 733/173/13-ц Провадження № 22-ц/795/968/2013 Головуючий у I інстанції -Чугуєвська Т. П. Доповідач - Висоцька Н. В.

Категорія - цивільна


У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


17 травня 2013 року м. Чернігів

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі:


головуючого-судді Висоцької Н.В.

суддів: Шитченко Н.В., Євстафіїва О.К.

при секретарі - Рудик І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою Дочірнього підприємства «Нафком-Агро» на рішення Ічнянського районного суду Чернігівської області від 21 лютого 2013 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Дочірнього підприємства «Нафком-Агро» про визнання договорів оренди земельних ділянок недійсними,


В С Т А Н О В И В :


В апеляційній скарзі ДП «Нафком-Агро» просить скасувати рішення Ічнянського районного суду від 21.02.2013 року, яким позовні вимоги ОСОБА_1 до ДП «Нафком-Агро» про визнання договорів оренди земельних ділянок недійсними задоволено, та прийняти нове, яким відмовити позивачу в задоволенні позову.

Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що оскаржуване рішення є незаконним та необґрунтованим, неповно та неправильно встановлені обставини, які мають значення для справи, неправильно дана оцінка доказам.

В скарзі апелянт вказує, що оспорювані договори оренди земельних ділянок повністю відповідають типовому договору, форма якого була затверджена Постановою КМУ № 220 від 03.03.2004 року «Про затвердження Типового договору оренди землі». Зазначає, що на час укладення спірних договорів такої істотної умови як, умови передачі у заставу та внесення до статуного фонду права оренди земельної ділянки не існувало, а тому це не може бути підставою для визнання договорів недійсними. Крім того, договори оренди земельних ділянок правомірно пройшли державну реєстрацію, що також підтверджує законність та правомірність укладених договорів.

Апелянт в скарзі посилається, що суд необґрунтовано дійшов до висновку про незастосування до спірних правовідносин строків позовної давності, що є самостійною підставою для відмови в позові.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку про відхилення апеляційної скарги та залишення рішення суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що орендар під час укладення спірних договорів не зазначив всіх істотних умов договору оренди землі, як це передбачено ч. 2 ст. 15 ЗУ «Про оренду землі», - відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, є підставою для визнання договору недійсним відповідно до закону.

З таким висновком суду першої інстанції погоджується апеляційний суд, оскільки він ґрунтується на матеріалах справи та відповідає вимогам чинного законодавства, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

Відносини, пов»язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», а також договором оренди землі.

По справі встановлено, що 18.07.2008 року між ОСОБА_1 та ДП «Нафком-Агро» було укладено два договори оренди земельних ділянок, площами 5,01 га. та 0,48 га. (а.с. 4, 7, 8-9). ОСОБА_1 відповідно до державних актів на право власності на земельні ділянки є власником вищевказаних земельних ділянок, які розташовані на території Ічнянської міської ради Чернігівської області (а.с. 6, 11).

У відповідності до ст. 20 ЗУ «Про оренду землі» (чинної на час підписання договорів оренди) спірні договори були зареєстровані в Ічнянському районному відділі ЧРФ Центру ДЗК 10.01.2009 року.

Відповідно до ст. 18 ЗУ «Про оренду землі» договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації та ч. 1 ст. 210 ЦК України правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

Положеннями ст. 15 ЗУ «Про оренду землі» визначено істотні умови договору оренди землі та передбачено, що відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних вимог є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

16.09.2008 року Верховною Радою України було прийнято Закон №509-VІ, яким внесено зміни до положень частини 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі", якою визначено істотні умови договору оренди землі.

Вказаний Закон України від 16.09.2008 року набрав чинності з моменту його оприлюднення - 14.10.2008 року, за приписами ч. 1 ст. 5 ЦК України підлягав застосуванню Ічнянським районним відділом ЧРФ Центру ДЗК при здійсненні державної реєстрації договорів оренди землі, як акт цивільного законодавства, що регулював правовідносини між сторонами на момент державної реєстрації договорів оренди землі.

Відповідно до ч. 2 ст. 15 ЗУ «Про оренду землі» відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також визнання договору недійсним відповідно до закону.

Згідно ч. 1 ст. 210 ЦК України та ч. 1 ст. 20 ЗУ «Про оренду землі» договір оренди землі підлягає державній реєстрації і, виходячи із змісту ст.ст. 210, 640 ЦК України та ст. 18 ЗУ «Про оренду землі», є укладеним саме з моменту його державної реєстрації.

Укладений договір визнається недійсним на підставі ст. 215 ЦК України при недодержанні сторонами вимог, встановлених ч. 1-3, 5, 6 ст. 203 ЦК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є, в тому числі і умови, що визначені законом як істотні.

Істотні умови договору оренди землі встановлені статтею 15 Закону України "Про оренду землі".

За правилами ч. 3 ст. 640 ЦК України договори, які підлягають державній реєстрації є укладеними з моменту їх державної реєстрації. У зв'язку з наведеним, момент укладення оспорюваних договорів оренди землі нерозривно пов'язаний з часом їх державної реєстрації

Відповідно до ч. 2 ст. 792 ЦК України відносини, щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Колегія апеляційного суду погоджується з висновком місцевого суду про задоволення позову, оскільки суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку про те, що укладені між сторонами договори оренди землі не відповідали вимогам закону, що діяли на момент їх укладення, яким є дата їх державної реєстрації.

Крім того, посилання апелянта на необгрунтованість висновку суду про незастосування до спірних правовідносин строків позовної давності не заслуговують на увагу апеляційного суду, оскільки відповідно до ч. 5 ст. 261 ЦК України початок перебігу строку позовної давності за зобов'язаннями з визначеним строком виконання починається зі спливом строку виконання. Враховуючи те, що договори оренди землі укладались сторонами строком на 5 років, звернення позивача з позовом в грудні 2012 року, до припинення вказаних договорів, не вважається вчиненим після спливу позовної давності

Враховуючи, що рішення прийнято з дотриманням норм ст. 212, 213 ЦПК України, вказані доводи не дають підстав для скасування рішення суду першої інстанції, яке судом ухвалено з дотримання норм матеріального і процесуального права, підставою для скасування якого не можуть бути і інші доводи апеляційної скарги.

Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 313-315, 317, 319 ЦПК України, апеляційний суд,

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Дочірнього підприємства «Нафком-Агро» відхилити.

Рішення Ічнянського районного суду Чернігівської області від 21 лютого 2013 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.


Головуючий:Судді:



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація