Судове рішення #30105949

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ


У Х В А Л А


І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


"21" травня 2013 р. м. Київ К/9991/7538/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:

Харченка В.В.

Бим М.Є.

Чалого С.Я.


розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 10 серпня 2011 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 05 грудня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -


в с т а н о в и л а:


У липні 2011 року ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог, просила:

- визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки щодо призначення їй пенсії у розмірі 1262,43 грн. протиправними;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки зарахувати їй в стаж державної служби три роки навчання в аспірантурі Киргизького науково-дослідницького інституту акушерства і педіатрії з 01.10.1984 по 01.10.1987, шість років дев'ять місяців та один день її роботи на посаді старшого наукового співробітника відділення обміну речовин у дітей раннього віку Киргизького науково-дослідницького інституту акушерства і педіатрії з 13.03.1992 по 14.12.1998;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим врахувати в суми заробітної плати для розрахунку пенсії суму надбавки за вислугу років у розмірі 30% та посадового окладу з врахуванням доплати за ранг у розмірі 456,30 грн., суму середньомісячної суми виплат, які включаються в заробіток для числення пенсії (окрім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років) у розмірі 2176,42 грн.;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим призначити їй пенсію держаного службовця в розмірі 3738,35 грн. з дати подання заяви про призначення пенсії - 07.02.2011.

Свої вимоги мотивувала тим, що 07.02.2011 року звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим із заявою про призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідно до заяви, їй було призначено пенсію за віком, на підставі Закону України «Про державну службу», з 07.02.2011 стаж роботи 36 років 11 місяців 23 дні, стаж державної служби 8 років 10 місяців 29 днів, стаж наукового робітника 4 роки 5 місяців 13 днів, основний відсоток розрахунку пенсії від заробітку 83%, оклад склав 1521,00 грн., розмір пенсії - 1262,43.

Вказувала на те, що при призначенні пенсії Управлінням Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим їй не було зараховано в стаж державної служби період навчання з 01.10.1984 по 01.10.1998 на посаді аспіранта в Киргизькому науково-дослідницькому інституті акушерства та педіатрії та роботу з 13.03.1992 по 14.12.1998 на посаді старшого наукового співробітника відділення обміну речовин у дітей раннього віку Киргизького науково-дослідницького інституту акушерства і педіатрії.

Постановою Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 10 серпня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 05 грудня 2011 року, позов задоволено частково. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим зарахувати ОСОБА_4 три роки навчання в аспірантурі Киргизького науково-дослідницького інституту акушерства і педіатрії з 01.10.1984 по 01.10.1987, при обчисленні стажу державної служби. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить судові рішення скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, 07.02.2011 року ОСОБА_4 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим із заявою про призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідно до заяви, позивачу було призначено пенсію за віком, на підставі Закону України «Про державну службу», з 07.02.2011 стаж роботи 36 років 11 місяців 23 дні, стаж державної служби 8 років 10 місяців 29 днів, стаж наукового робітника 4 роки 5 місяців 13 днів, основний відсоток розрахунку пенсії від заробітку 83%, оклад склав 1521,00 грн., розмір пенсії - 1262,43.

При призначенні пенсії ОСОБА_4 Управлінням Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим не було зараховано в стаж державної служби період навчання з 01.10.1984 по 01.10.1998 на посаді аспіранта в Киргизькому науково-дослідницькому інституті акушерства та педіатрії та роботу з 13.03.1992 по 14.12.1998 на посаді старшого наукового співробітника відділення обміну речовин у дітей раннього віку Киргизького науково-дослідницького інституту акушерства і педіатрії.

Приймаючи рішення, суди попередніх інстанцій виходили з того, що відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Відповідно до ст. 22-3 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» однією з підстав зарахування до стажу наукової роботи, є час навчання в аспірантурі чи ад'юнтурі за денною (очною) формою навчання випускниками аспірантури.

Статтею 24 вказаного Закону встановлено, що для осіб, які працюють на посадах, що згідно із законодавством належать до посад державного службовця, попередній стаж наукової роботи, набутий у державних установах, організаціях, закладах, зараховується до стажу державної служби незалежно від наявності перерв у роботі.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення стажу державної служби» від 03.05.1994 №283 встановлено, що до стажу державної служби зараховується стаж наукової роботи, набутий в державних установах, організаціях, закладах на посадах, визначених переліком посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2004 р. N 257, незалежно від наявності перерв у роботі.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність» від 04.03.2004 №257 визначено, що до наукового стажу, який дає право на призначення пенсій та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", зараховується час навчання в аспірантурі або ад'юнктурі за денною (очною) формою навчання випускників аспірантури, ад'юнктури, час перебування в докторантурі випускників докторантури.

Колегія Вищого адміністративного суду України погоджується з вказаними висновками судів попередніх інстанцій.

Крім того, листом Міністерства праці та соціальної політики України від 11.07.2002 № 03-3/3534-02-6 визначено, що стаж наукової роботи зараховується до стажу державної служби за умови, якщо особа перейшла з посади наукового (науково-педагогічного) працівника, зазначеної у Переліку, на посаду, яка згідно зі статтею 25 Закону України "Про державну службу" віднесена до відповідної категорії посад державних службовців, незалежно від дати, коли такий перехід здійснювався - до чи після прийняття Закону України "Про державну службу". При цьому до стажу державної служби зараховуються всі періоди роботи на посадах наукових працівників, зазначених у Переліку.

Отже правомірним є висновок судів попередніх інстанцій про те, що робота ОСОБА_4 на посаді старшого наукового співробітника відділення обміну речовин у дітей раннього віку Киргизького науково-дослідницького інституту акушерства і педіатрії не може бути включена до стажу державної служби.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду погоджується з таким висновком судів попередніх інстанцій і доводи касаційної скарги його не спростовують.

Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст. 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України,-


у х в а л и л а :


Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 10 серпня 2011 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 05 грудня 2011 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає крім, як в строки, з підстав та в порядку, передбаченому главою 3 розділу IV КАС України.










Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація