Судове рішення #30106107

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ


У Х В А Л А


І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


28 травня 2013 року м. Київ К/9991/23377/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:

Харченка В.В.

Конюшка К.В.

Чалого С.Я.


розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2011 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2012 року у справі за позовом Харківської міжрайонної природоохоронної прокуратури до Качалівської сільської ради Краснокутського району Харківської області, треті особи: ОСОБА_4, Державне підприємство "Гутянське лісове господарство" про визнання незаконним та скасування рішення ,-

в с т а н о в и л а:


Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2012 року, позовні вимоги задоволено частково. Скасовано рішення ХV сесії XXIV скликання Качалівської сільської ради Краснокутського району Харківської області від 12.02.2004 року «Про розгляд заяви ОСОБА_4». В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

На рішення судів першої та апеляційної інстанцій надійшла касаційна скарга, у якій ОСОБА_4 просить рішення судів скасувати та направити справу на новий розгляд, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає відхиленню, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишенню без змін, виходячи з наступного.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, рішенням XV сесії XXIV скликання Качалівської сільської ради Краснокутського району Харківської області від 12.02.2004 року "Про розгляд заяви ОСОБА_4" було надано у приватну власність ОСОБА_4 земельну ділянку площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд і для ведення особистого селянського господарства 2,00 га в с. Михайлівське.

Харківським міжрайонним природоохоронним прокурором 01.04.2011 року було внесено протест №04-29-350 вих. 4 на рішення Качалівської сільської ради Краснокутського району Харківської області від 12.02.2004 року, в якому він просив його скасувати.

Рішенням VI сесії VI скликання Качалівської сільської ради Краснокутського району Харківської області від 15.04.2011 року зазначений протест було відхилено, рішення XV сесії XXIV скликання Качалівської сільської ради Краснокутського району Харківської області від 12.02.2004 року - залишено без змін.

Як вбачається із листа Відділу Держкомзему у Краснокутському районі Харківської області №1-15/2015 від 10.06.2011р. за ОСОБА_4 земельні ділянки на території Краснокутського району не зареєстровані.

Згідно довідки Качалівської сільської ради від 09.06.2011р. за № 297, у ОСОБА_4 затверджена технічна документація на земельну ділянку в АДРЕСА_1 і він має у приватній власності будинок за адресою: АДРЕСА_1. В довідці зазначено, що на даний час виготовляється технічна документація з нормативно-грошової оцінки земель селища Михайлівське Качалівської сільської ради. Генеральний план забудови, містобудівна документація селища Михайлівське Качалівської сільської ради відсутня.

Згідно наявних в матеріалах справи документів, за адресою АДРЕСА_1 розташований одноповерховий двоквартирний житловий будинок.

Відповідно до листа від 12.07.2011 р., ДП "Гутянське лісове господарство" не надавало згоди ОСОБА_4 на приватизацію адміністративної будівлі (контори старої садиби Краснокутського лісництва). Крім того, підприємством не надавалась довідка для пред'явлення до РКП "Краснокутське БТІ" встановленого зразку, яка містить в собі повну назву будівлі, назву населеного пункту, де розташована будівля, назву вулиці, номер будинку, балансову вартість будинку (повну, залишкову), рік побудови, відсоток фізичного зносу.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, серед іншого: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до вимог статті 40 Земельного кодексу України, громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом.

Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України передбачено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці другому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Таким чином, лише у разі віднесення с. Михайлівське до території Качалівської сільської ради у останньої наявне право щодо розгляду питання про відведення земельної ділянки, розташованої в АДРЕСА_1.

Оскільки на час прийняття оскаржуваного рішення Харківською обласною радою не визначені (не встановлені) зовнішні межі селища Михайлівське, які відокремлюють даний населений пункт від земель іншого призначення, та відповідачем не надано належних та допустимих доказів, які б підтверджували, що зазначена земельна ділянка відноситься до територіальних меж с. Михайлівське, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про прийняття рішення ХV сесії ХХIV скликання Качалівської сільської ради Краснокутського району Харківської області від 12.02.2004 року "Про розгляд заяви ОСОБА_4" з порушенням приписів ч. 3 ст. 2 КАС України.

При прийняття зазначеного рішення порушено приписи ст. 55 Закону України "Про землеустрій" та п.2 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №677 від 26.05.2004 року, згідно яких проект відведення земельної ділянки не розробляється у разі, якщо її межі визначено в натурі (на місцевості) та вона надається без зміни її цільового призначення. Документація із землеустрою щодо встановлення меж житлової та громадської забудови розробляється у складі генерального плану населеного пункту, проектів розподілу територій і є основою для встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості).

Також земельна ділянка відповідно до планово - картографічних матеріалів (таксаційний опис земельних ділянок) віднесена до земель державного лісового фонду України та перебуває в постійному користуванні ДП "Гутянське лісове господарство", а у відповідності до приписів ст.ст. 20, 116, 149 Земельного кодексу України вилучення земельної ділянки у постійного землекористувача має здійснюватись за згодою державного підприємства, з розробкою проекту відведення щодо зміни цільового призначення.

Виходячи з вищевказаного, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, що приймаючи рішення ХV сесії ХХIV скликання Качалівської сільської ради Краснокутського району Харківської області від 12.02.2004 року "Про розгляд заяви ОСОБА_4", відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Земельним кодексом України.

Доводи касаційної скарги зазначених висновків судів попередніх інстанцій не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи порушено норми матеріального та процесуального права.

Суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись ст.ст. 220№, 221, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України ,-

у х в а л и л а :


Касаційну скаргу ОСОБА_4 відхилити, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2011 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2012 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає крім, як в строки, з підстав та в порядку, передбаченому главою 3 розділу IV КАС України.










Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація