Судове рішення #30313546

Справа № 188/640/13-а

Провадження № 2-а/188/20/2013




П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


30 травня 2013 року Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді: Пелипенко К.В.

при секретарі: Хандрига Л.І.

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1

від відповідача: завідувач сектору правового забезпечення Фурсов

Ю.В., дов. № 8/9-1033 від 24.04.2013р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Петропавлівка адміністративну справу за позовом Прокурора Петропавлівського району Дніпропетровської області до Голови Петропавлівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Петропавлівського району Дніпропетровської області звернувся до суду з позовом, відповідно до якого просить визнати протиправною бездіяльність голови Петропавлівської районної державної адміністрації щодо відмови у видачі ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, сертифікату на право на земельну частку (пай) та зобов'язати голову Петропавлівської районної державної адміністрації видати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, сертифікат на право на земельну частку (пай) колишнього КСП «Дніпропетровське) на території Української сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуваючи у додатку № 1 до Державного акту на право колективної власності на землю КСП «Дніпропетровське» від 05.08.1995р. під номером 1149, набув право на земельну частку (пай) з дня видачі Державного акту на право колективної власності на землю, тобто з 05.08.1995року. Однак, відповідачем в порушення вимог Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 08.08.1995р. не виданий сертифікат на право на земельну частку (пай), чим порушуються права ОСОБА_2, що і зумовило прокурора звернутися до суду.

В судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити на підставі доказів, що перебувають в матеріалах справи.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, посилаючись на ті обставини, що право власності на земельну частку (пай) виникає не з часу внесення членів КСП до списків, доданих до Державного акта на права колективної власності на землю, перевірки, уточнення і затвердження цих списків, а з моменту передачі власності на землю конкретному КСП, членом якого вони є.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно наказу № 163-к від 25.07.1994 року ОСОБА_2 було тимчасово прийнято на посаду тракториста від. ім. Жовтня з 25.07.1994р. (а.с. 11).

Відповідно до протоколу № 1 від 06.06.1995р. загальних зборів товариства покупців членів трудового колективу робітників та пенсіонерів радгоспу «Дніпропетровський» в зв'язку з реорганізацією КСП «Дніпропетровське» було звільнено робітників з радгоспу «Дніпропетровський» та прийнято в члени КСП «Дніпропетровське», в тому числі від. ім. Жовтня - робочого ОСОБА_2 (а.с. 10).

06.12.1995р. ОСОБА_2 було звільнено за власним бажанням (а.с. 23).

В Державному акті на право колективної власності на землю від 05.08.1995р. колективного сільськогосподарського підприємства «Дніпропетровське» ОСОБА_2 значиться під номером 1149 (а.с. 25).

Між тим, згідно інформації «Петропавлівського районного трудового архіву Петропавлівської районної ради» Дніпропетровської області від 30.01.2013р. в списках громадян на отримання земельного (майнового) паю прізвище ОСОБА_2 відсутнє (а.с. 13).

Відповідно до виписки з протоколу № 3 засідання правління КСП «Дніпропетровське» від 23.02.2000р. було вирішено, що на день отримання Державного акту на землю ОСОБА_2 працював в КСП «Дніпропетровське» трактористом по 06.12.1995р. При уточнення списків на виготовлення сертифікатів в лютому 1997 року він не був включений до списків на паювання, оскільки звільнився з КСП за власним бажанням (а.с. 26).

Прокурор посилається на ті обставини, що оскільки подання прокурора було відхилено відповідачем, в результаті чого право ОСОБА_2 на земельну частку (пай) не було визнано та сертифікат на право на земельну частку (пай) виданий не був, що, на думку прокурора, є бездіяльністю відповідача та порушенням законного права ОСОБА_2 на земельну частку (пай), що і є причиною спору.

Неодноразово відділом Держкомзему у Петропавлівському районі Дніпропетровської області, Петропавлівською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області, Головним управлінням Держкомзему у Дніпропетровській області в письмовій формі роз'яснялось, що оскільки КСП «Дніпропетровське» реорганізоване, питання щодо формування уточненого списку відповідно до чинного законодавства України на сьогоднішній день можливо вирішити лише в судовому порядку, йому необхідно звернутися до суду з позовом про визнання права на земельну частку (пай) (а.с. 14-22).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» колективне сільськогосподарське підприємство є добровільним об'єднанням громадян у самостійне підприємство для спільного виробництва сільськогосподарської продукції та товарів і діє на засадах підприємництва та самоврядування.

Згідно ч. 3 ст. 9 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» у разі виходу з підприємництва його члени мають право на пай натурою, грішми або цінними паперами відповідно до розміру та структури пайового фонду або в іншій, за згодою сторін, формі. Спори, що виникають при здійсненні цього права, розглядаються судом.

Відповідно до абзацу 1 п. 2 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» № 720/95 від 08.08.1995р., право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до Державного акта на право колективної власності на землю.

Згідно п. 5 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» № 720/95 від 08.08.1995р. видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка та їх реєстрація провадяться відповідною районною державною адміністрацією.

Відповідно до ст.ст. 22, 23 Земельного Кодексу України та Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» № 720/95 від 08.08.1995р. особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов:

- перебування в членах КСП на час паювання;

- включення до списку осіб, доданого до Державного акту на право колективної власності на землю;

- одержання КСП цього акта.

Таким чином, право власності на земельну частку (пай) виникає не з часу внесення членів КСП до списків, доданих до Державного акта на право колективної власності на землю, перевірки, уточнення і затвердження цих списків, а з моменту передачі власності на землю конкретному КСП, членом якого вони є.

Згідно роз'яснення Державного Комітету України по земельних ресурсах від 04.07.2000р. № 14-17-Ш1065/2731 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» членство в недержавному сільськогосподарському підприємстві визначається статутом зазначеного підприємства, яким встановлюється порядок вступу до підприємства та припинення членства в ньому, принципи формування спільної власності та права членів щодо неї.

Оскільки список-додаток до Державного акту на право колективної власності на землю формується підприємством і затверджується загальними зборами (зборами уповноважених) цього господарства, то вирішення питання встановлення членства в підприємстві і надання права на земельну частку (пай) повинно вирішуватись за заявою громадянина, загальними зборами (зборами уповноважених) зазначеного підприємства, а в разі його реорганізації - правонаступником.

Сертифікат на право на земельну частку (пай), є документом державного зразка, який посвідчує право особи на земельну частку (пай). Видача вказаних сертифікатів віднесена до компетенції районних державних адміністрацій, проте видачу сертифікату не можна ототожнювати з наданням права на земельну частку (пай), що є виключною компетенцією загальних зборів колективного сільськогосподарського підприємства.

З огляду на викладене, суд не вбачає бездіяльності відповідача, крім того, позовна вимога про зобов'язання голови Петропавлівської районної державної адміністрації видати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, сертифікат на право на земельну частку (пай) колишнього КСП «Дніпропетровське) на території Української сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області також не підлягає задоволенню, оскільки за ОСОБА_2 не було визнано право на земельну частку (пай).

Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати віднести на рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 11, 14, 17, 70, 71, 86, 94, 122,159-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог - відмовити.

Судові витрати віднести на рахунок держави.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя К. В. Пелипенко



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація