Справа № 0124/10799/2012
2-а/121/42/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 січня 2013 року Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючій судді Кулєшовій О.І., при секретарі Пархоменко М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ялті адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Ялтинської міської ради, секретаря Ялтинської міської ради Ілаша Сергія Федоровича про визнання протиправними дій та незаконними розпорядження і рішення,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідачів, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії секретаря Ялтинської міської ради Ілаша С.Ф. щодо підписання та оголошення розпорядження № 764-р від 12 грудня 2012 року «Про скликання 25-ї сесії Ялтинської міської ради 6-го скликання», та такими що вчинено в порушення приписів п. 1 ч. 3 ст. 50, ч. 7 ст. 48, ч. 1 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування» та п. 2 ч. 1 ст. 16 Закону України «Про засади запобігання і протидію корупції»;
- визнати протиправними дії секретаря Ялтинської міської ради Ілаша С.Ф., що вчинено 14 грудня 2012 року щодо примушення ОСОБА_2 до підписання підготовленого та наданого публічно на підпис папірця;
- визнати незаконними рішення Ялтинської міської ради № 3 від 14 грудня 2012 року «Про дострокове припинення повноважень Ялтинського міського голови ОСОБА_2» та розпорядження Ялтинського міського голови № 764-р від 12 грудня 2012 року «Про скликання 25-ї сесії Ялтинської міської ради 6-го скликання».
Позовні вимоги мотивовані тим, що секретар Ялтинської міської ради Ілаш С.Ф. в порушення приписів ч. 7 ст. 48 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» підписав розпорядження № 764-р від 12 грудня 2012 року «Про скликання 25-ї сесії Ялтинської міської ради 6-го скликання» при відсутності надходження та реєстрації в Ялтинській міській раді звернення 1/3 депутатів Ялтинської міської ради про скликання сесії Ялтинської міської ради. Також, в порушення приписів ч. 1 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар Ялтинської міської ради Ілаш С.Ф. підписав вказане розпорядження при відсутності та реєстрації в Ялтинській міській раді особистої заяви ОСОБА_2 про складання ним повноважень Ялтинського міського голови, та при відсутності інших підстав для припинення повноважень міського голови. Крім того, 14 грудня 2012 року секретарем Ялтинської міської ради було внесено проект рішення «Про дострокове припинення повноважень Ялтинського міського голови ОСОБА_2». Відповідно до вимог закону до повноважень секретаря Ялтинської міської ради належить підготовка документів та розповсюдження інформації про скликання сесії ради та про питання, які підлягають розгляду. Секретар Ялтинської міської ради Ілаш С.Ф. в порушення приписів п. 2 ч. 1 ст. 16 Закону України «Про засади запобігання і протидію корупції» 12 та 14 грудня 2012 року розповсюдив недостовірну інформацію про наявність заяви ОСОБА_2. Вважає також незаконним рішення Ялтинської міської ради № 3 від 14 грудня 2012 року «Про дострокове припинення повноважень Ялтинського міського голови ОСОБА_2», оскільки ні на 12 грудня 2012 року, ні на 14 грудня 2012 року до Ялтинської міської ради не надходило та не зареєстровано особистої заяви ОСОБА_2 про дострокове припинення ним повноважень, а останній під примусом секретаря Ялтинської міської ради Ілаша С.Ф. підписав підготовлений ним папірець, текст якого на сесії не оголошувався та не доповідався. Зазначає також, що спірні дії секретаря Ялтинської міської ради Ілаша С.Ф., його розпорядження № 764-р від 12 грудня 2012 року та рішення Ялтинської міської ради № 3 від 14 грудня 2012 року порушують його законні інтереси, як мешканця м. Ялти, а також як колишнього кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 7 на виборах, що відбулися у 2012 році, за якого проголосувало 9,23% виборців, оскільки особа на посаді Ялтинського міського голови є особою, обраною людьми територіальної громади м. Ялти в 2010 році до 2015 року, у зв'язку з чим протиправне спонукання будь-ким цієї особи до передчасного складання повноважень Ялтинського міського голови перешкоджає йому у реалізації свого права до 2015 року не чути виборчої риторики під час позачергових виборів Ялтинського міського голови.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Представник відповідачів в судове засідання не з'явився, про місце, день та час розгляду справи повідомлений завчасно та належним чином, надав суду письмові заперечення проти позову, згідно яких просить суд в позові відмовити в повному обсязі та розглянути справу в його відсутність (а.с. 13-16).
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в позові повинно бути відмовлено з наступних підстав.
Згідно ст. 55 Конституції України права свободи громадян захищаються судом.
Це означає, що суд не може відмовити у правосудді, якщо громадянин України, іноземець, особа без громадянства вважають, що їх права і свободи порушені або порушаються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації, або мають місце інші ущемлення прав та свобод.
Положення Конвенції та Конституції України з цього питання відтворені в ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України про завдання адміністративного судочинства.
Відповідно до ст. 2 ч. 3 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міський голова належить до системи місцевого самоврядування.
Дострокове припинення повноважень сільського, селищного, міського голови встановлено статтею 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Зокрема, відповідно до п. 1 ч. 1 цієї статті повноваження міського голови вважають достроково припиненими у разі його звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови.
Судом встановлено, що згідно розпорядження Ялтинського міського голови № 427-о від 30 листопада 2012 року «Про надання відпустки ОСОБА_2» на період відпустки Ялтинського міського голови ОСОБА_2 з 03 по 14 грудня 2012 року виконання обов'язків міського голови по міській раді було покладено на секретаря міської ради Ілаша С.Ф. (а.с. 18).
Як вбачається зі звернення групи депутатів Ялтинської міської ради від 03 грудня 2012 року, вони звернулися до секретаря Ялтинської міської ради Ілаша С.Ф. відповідно до ч. 7 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та п. 3.2 Регламенту роботи Ялтинської міської ради 6-го скликання про невідкладне скликання позачергової сесії міської ради з основним питанням порядку денного «Про дострокове припинення повноважень Ялтинського міського голови ОСОБА_2» (а.с. 21-22).
12 грудня 2012 року секретарем Ялтинської міської ради видане розпорядження № 764-р «Про скликання 25-ої сесії Ялтинської міської ради 6-го скликання», яка відбудеться 14 грудня 2012 року з порядком денним: 1) про інформацію голови Ялтинської міської виборчої комісії; 2) про дострокове припинення повноважень Ялтинського міського голови ОСОБА_2 (а.с. 20).
14 грудня 2012 року була проведена 25-а сесія Ялтинської міської ради 6-го скликання, за результати якої, зокрема, прийняте рішення № 3 «Про дострокове припинення повноважень Ялтинського міського голови ОСОБА_2» (а.с. 40). Цим рішенням прийнято до відома дострокове припинення повноважень Ялтинського міського голови ОСОБА_2 на підставі поданої особистої заяви про складення ним повноважень Ялтинського міського голови, вирішено також звернутися до Верховної Ради України з клопотанням про призначення позачергових виборів Ялтинського міського голови.
При дослідженні судом дотримання процедури вирішення питання щодо дострокового припинення повноважень міського голови порушень не встановлено, оскільки наявні встановлені п. 1 ч. 1 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» підстави для дострокового припинення повноважень. Судом встановлено, що Ялтинський міський голова ОСОБА_2 особисто подав заяву про складання ним повноважень голови 14 грудня 2012 року в ході проведення 25-ї сесії Ялтинської міської ради 6-го скликання, що підтверджується цією заявою (а.с. 41) та відеозаписом сесії, демонстрація та дослідження якого були проведені в судовому засіданні (а.с. 44).
Слід також зазначити те, що позивач, оскаржуючи дії секретаря Ялтинської міської ради Ілаша С.Ф., видане останнім розпорядження № 764-р від 12 грудня 2012 року та прийняте Ялтинською міською радою рішення № 3 від 14 грудня 2012 року, з посиланням на рішення Конституційного Суду України від 01 грудня 2004 року № 18-рп/2004 у справі № 1-10/2004 вказує на порушення його законних інтересів, як мешканця міста Ялта, а також як колишнього кандидата в народні депутати України, та перешкоди у реалізації свого права до 2015 року не чути виборчої риторики під час позачергових виборів Ялтинського міського голови у м. Ялта.
Згідно із ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Пунктом 8 частини 1 статті 3 КАС України визначено, що позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
Основні принципи, організація та порядок проведення виборів міських голів регламентується Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10 липня 2010 року № 2487-VI.
Згідно з ч. 3 ст. 14 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» позачергові місцеві вибори призначаються Верховною Радою України у разі дострокового припинення повноважень депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевої ради, сільського, селищного, міського голови, а також в інших випадках, передбачених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до ст. 47 розділу VII Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. Право вести передвиборну агітацію мають місцеві організації партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, а також кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, зареєстровані відповідною територіальною виборчою комісією для участі у місцевих виборах. Громадяни України мають право вільно і всебічно обговорювати політичні, ділові та особисті якості кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, кандидатів у депутати.
Статтею 53 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» передбачені обмеження щодо ведення передвиборної агітації.
Враховуючі встановлені судом обставини та вказані вимоги закону, суд приходить до висновку, що право (інтерес), за захистом якого звернувся позивач, в даному випадку не порушено, оскільки вказаний позивачем інтерес «не чути виборчої риторики під час позачергових виборів Ялтинського міського голови у м. Ялта», який на його думку підлягає захисту, не являється «охоронюваним законом інтересом», ні благом, ні правом в розумінні Конституції та законів України.
Таким чином, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 55 Конституції України, рішення Конституційного Суду України від 01 грудня 2004 року № 18-рп/2004 у справі № 1-10/2004, ст. ст. 5, 10, 42, 46, 48, 50, 71, 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 14, 47, 53, 83 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», ст. ст. 2, 3, 6, 9, 10, 11, 14, 17, 71, 72, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
В адміністративному позові ОСОБА_1 до Ялтинської міської ради, секретаря Ялтинської міської ради Ілаша Сергія Федоровича про визнання протиправними дій секретаря Ялтинської міської ради Ілаша Сергія Федоровича та вчиненими в порушення приписів Закону щодо підписання та оголошення розпорядження № 764-р від 12 грудня 2012 року; визнання протиправними дій секретаря Ялтинської міської ради Ілаша Сергія Федоровича, що вчинено 14 грудня 2012 року щодо примушення ОСОБА_2 до підписання папірця; визнання незаконними розпорядження Ялтинського міського голови № 764-р від 12 грудня 2012 року «Про скликання 25-ї сесії Ялтинської міської ради 6-го скликання» та рішення 25-ї сесії Ялтинської міської ради 6-го скликання № 3 від 14 грудня 2012 року «Про дострокове припинення повноважень Ялтинського міського голови ОСОБА_2», - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Суддя