Судове рішення #30452133

Справа № 188/858/13-а

Провадження № 2-а/188/26/2013




П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


07 червня 2013 року Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді:                      Пелипенко К.В.

при секретарі: Хандрига Л.І.

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1

від відповідача: головний спеціаліст-юрисконсульт ОСОБА_2,

дов. № 01/07-24 від 02.01.2013р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Петропавлівка адміністративну справу за позовом Прокурора Петропавлівського району Дніпропетровської області до Начальника Управління Пенсійного фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та скасування вимоги, -


ВСТАНОВИВ:

Прокурор Петропавлівського району Дніпропетровської області звернувся до суду з позовом, відповідно до якого, з урахуванням уточнень, що надійшли до суду 07.06.2013р., просить визнати протиправними дії начальника Управління Пенсійного фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області щодо нарахування заборгованості зі сплати єдиного внеску за 2012 рік в сумі 4 572, 42 грн., згідно вимоги Ф-14 від 27.02.2013р., та скасувати вимоги Ф-14 від 27.02.2013р. про сплату боргу зі сплати єдиного внеску за 2012 рік в сумі 4 572, 42 грн., надіслану Управлінням Пенсійного фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області ОСОБА_3

Позовні вимоги мотивовані тим, що 27.02.2013р. фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3, який обрав спрощену систему оподаткування, Управлінням Пенсійного фонду України в Петропавлівському районі було виставлено вимогу Ф-14 про сплату заборгованості зі сплати єдиного внеску за 2012 рік в сумі 4 572, 42 грн. Між тим, прокурор вважає, що ці вимога сформована в порушення вимог чинного законодавства, оскільки порушується право ОСОБА_3, як пенсіонера за віком, згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , що і зумовило прокурора звернутися до суду.

В судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити на підставі доказів, що перебувають в матеріалах справи.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, посилаючись на ті обставини, що фізичні особи-підприємці, які одержують пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», сплачують єдиний внесок на добровільних засадах після досягнення пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 з 10.06.1992 року зареєстрований фізичною особою-підприємцем, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця (а.с. 15).

Відповідно до свідоцтва платника єдиного податку ОСОБА_3 є платником єдиного податку з 01.01.2012 року (а.с. 14).

ОСОБА_3 є пенсіонером за віком довічно, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 серії ААА № 280094 (а.с. 12).

Згідно посвідчення серії А № 325980 ОСОБА_3 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (а.с. 9).

Відповідно до вимоги Управління Пенсійного фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області Ф-14 від 27.02.2013р. заборгованість ОСОБА_3 зі сплати єдиного внеску за 2012 рік складає 4 572, 42 грн. (а.с. 6).

Прокурор посилається на ті обставини, що вимога Управління Пенсійного фонду України в Петропавлівському районі сформована в порушення вимог чинного законодавства, оскільки порушується право ОСОБА_3, як пенсіонера за віком, згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що і є причиною спору.

Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» визначаються правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» особи, зазначені в п. 4 ч. 1 цієї статті (тобто фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування), які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Умови призначення пенсій за віком визначені ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», згідно якої особи мають право на призначення пенсій за віком після досягнення віку 60 років.

Згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Суд вважає безпідставними посилання відповідача на те, що до ОСОБА_3 не може бути застосовано положення ч. 4 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» оскільки він не досяг 60-річного віку, тому що вказана норма не пов’язує звільнення від сплати єдиного внеску із досягненням особою певного віку, а передбачає звільнення від сплати внеску всіх пенсіонерів за віком. Також, в зазначеній нормі законодавцем не виключені особи, які є пенсіонерами та отримують пенсію за віком на пільгових умовах.

Стаття 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачає, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. За цим Законом призначаються трудові пенсії за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років. Право на пенсію за віком мають чоловіки після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років.

На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці – за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. При наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, передбачений ст. 12 цього Закону, знижується на 1 рік.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсіонер – це особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію.

В зв’язку з тим, що ОСОБА_3 отримує пенсію за віком, а ч. 4 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» не містить застережень щодо її незастосування до осіб, яким пенсію за віком призначено на пільгових умовах, він не повинен сплачувати єдиний внесок.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати віднести на рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 11, 14, 17, 70, 71, 86, 94, 122,159-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги – задовольнити.

Визнати протиправними дії начальника Управління Пенсійного фонду України в Петропавлівському районі щодо нарахування заборгованості зі сплати єдиного внеску за 2012 рік в сумі 4 572, 42 грн., згідно вимоги Ф-14 від 27.02.2013р.

Скасувати вимогу Управління Пенсійного фонду України в Петропавлівському районі Ф-14 від 27.02.2013р. про сплату боргу зі сплати єдиного внеску за 2012 рік в сумі 4 572, 42 грн., надіслану ОСОБА_3

Судові витрати віднести на рахунок держави.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя

ОСОБА_4



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація