Судове рішення #30689215

Справа № 2/141/130/13

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

смт. Оратів

13 червня 2013 року Оратівський районний суд

Вінницької області

В складі: головуючого - судді Гончарук М.М.

при секретарі Гепко В.В.


розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Оратів цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Кошланівської сільської ради, Оратівського району, Вінницької області, про визнання права на земельну частку (пай), у відсутність сторін, -

В С Т А Н О В И В:

До Оратівського районного суду Вінницької області звернулась з позовною заявою ОСОБА_1 до Кошланівської сільської ради, Оратівського району, Вінницької області, про визнання права на земельну частку (пай).

Позивач ОСОБА_1, будучи належним чином повідомлена про день та час розгляду справи в судове засідання не з'явилась, надавши заяву про те, щоб справу розглянули без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача голова Кошланівської сільської ради, Оратівського району, Вінницької області Загарія А.В., будучи належним чином повідомлений про день та час розгляду справи в судове засідання не з'явився, надавши заяву про розгляд справи без його участі, не заперечує проти задоволення позовних вимог.

Від позивача, представника відповідача до суду надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності, що відповідає вимогам ч. 2 ст. 158 ЦПК України, у зв'язку з чим в силу ч. 2 ст.197 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, виходячи із слідуючого.

Згідно трудової книжки колгоспника № 518 від 16.03.1996 року ОСОБА_1 в 1954 році прийнята в члени колгоспу ім. Карла Маркса с. Кошлани, Оратівського району, Вінницької області. Згідно записів в трудовій книжці ОСОБА_1 в період з 1954 року по 1992 рік працювала на різних роботах в колгоспі ім. Карла Маркса, с. Кошлани, Оратівського району, Вінницької області.

Правонаступником колгоспу ім. Карла Маркса с. Кошлани, Оратівського району, Вінницької області в 1967 році відповідно до рішення облвиконкому від 15.11.1967 року № 205 переіменовано на колгосп ім. 50-річчя Жовтня, с. Кошлани, Оратівського району, Вінницької області. У 1992 році рішенням загальних зборів членів колгоспу колгосп ім. 50-річчя Жовтня, с.Кошлани, Оратівського району, Вінницької області, реорганізовано в колективне сільськогосподарське підприємство «Кошові лани» с. Кошлани (протокол №3) від 19 листопада 1992 року). У 2000 році на базі колективного сільськогосподарського підприємства «Кошові лани» с. Кошлани, Оратівського району, Вінницької області, створено агрокооператив приватних пайовиків «Кошові лани» с. Кошлани, Оратівського району, Вінницької області ( протокол № 1 від 25 лютого 2000 року), що підтверджується архівною довідкою № 01-23/177 від 14.05.2013 року.

Відповідно до державного акту на право колективної власності на землю серії ВН №12 від 29.12.1995 року виданого Кошланівською сільської Ради народних депутатів колективному сільськогосподарському підприємству «Кошові лани» с. Кошлани, Оратівського району, Вінницької області було передано у колективну власність 1111,2 гектарів землі для сільськогосподарського використання. Таким чином всі працівники підприємства «Кошові лани», які працювали на час розпаювання стали співласниками даної землі (ст.86 ЗК України).

Після уточнення і затвердження списків таких осіб, обміру одержаних земель було визначене та вартість частки, що припадає на кожного члена колективу по колишньому КСП «Кошові лани» с. Кошлани, Оратівського району, Вінницької області становить 3,05 умовних кадастрових гектарів .

На час розпаювання землі КСП «Кошові лани» с. Кошлани, Оратівського району, Вінницької області 14 лютого 1996 року ОСОБА_1 не була внесена в списки осіб, що додаються до державного акта на право колективної власності на землю і її не видали сертифікат на право на земельну частку (пай), що підтверджується списками членів КСП «Кошові лани» с.Кошлани, Оратівського району, Вінницької області співвласників колективної власності на землю.

Згідно довідки № 01-17/56/1 від 31.01.2013 року виданої архівним відділом Оратівської районної державної адміністрації, Вінницької області, протоколи засідань правління та загальних зборів членів колгоспу ім. Карла Маркса с. Кошлани, Оратівського району, Вінницької області за 1954 рік на зберігання до архівного відділу райдержадміністрації не надходили.

Згідно довідки № 01-17/56/2 від 31.01.2013 року виданої архівним відділом Оратівської районної державної адміністрації, Вінницької області, протоколи засідань правління та загальних зборів КСП "Кошові лани" с. Кошлани, Оратівського району, Вінницької області за 1992 рік про виключення ОСОБА_1 з членів господарства немає.

Відповідно до Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям»право на земельну частку(пай) мають члени КСП, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

В списку членів КСП "Кошові лани" с. Кошлани, Оратівського району, Вінницької області співласників колективної власності на землю прізвище ОСОБА_1 відсутнє. В процесі розпаювання земель підприємства її помилково не включили до списку осіб, що мають право на земельну частку (пай). Це сталося внаслідок того, що на час розпаювання землі ОСОБА_1 була пенсіонеркою, але так як і раніше працювала у вказаному сільськогосподарському підприємстві і залишилась його членом і має право на земельну частку (пай) підприємтва. Однак, в процесі розпаювання земель підприємства її помилково не включили до списку осіб, що мають право на земельну частку (пай). На даний час позивачка ОСОБА_1 не може юридично оформити право на земельну ділянку, тому змушена звернутися з позовом до суду.

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" від 16.04.2004 року №7 сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю. Член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку. При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. N 720/95 ( 720/95 ) "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», документом, що посвідчує право на земельну частку (пай) є також рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної ради чи адміністрації.

Як слідує з ч. 1 абз. 4 ст. 5 Закону України «Про порядок виділення в натурі (намісцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», районні державні адміністрації уточняють списки осіб, які мають право на земельну частку (пай).

Відповідно до ч.1 ст. 25 ЗК України при приватизації земель державних сільськогосподарських підприємств земельні ділянки передаються працівникам та пенсіонерам підприємств.

Відповідно до ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав, передбачених ч. 2 ст. 16 ЦК України є визнання права.

Враховуючи вищезазначене, вважаю, що позов ОСОБА_1 , про визнання права на земельну частку (пай) слід задовольнити.

На підставі Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям», п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" від 16.04.2004 року №7, ст. 16 ЦК України, ст.ст. 5, 17, 118, 158 ЗК України, керуючись ст.ст. 212, 213, 214, 215 ЦПК України,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Кошланівської сільської ради, Оратівського району, Вінницької області, про визнання права на земельну частку (пай) - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право на земельну частку (пай) в розмірі 3,05 га, розташовану на території Кошланівської сільської ради, Оратівського району, Вінницької області.


Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Вінницької області через Оратівський районний суд.


СУДДЯ:


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація