Справа № 141/355/13-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2013 року смт. Оратів
Оратівський районний суд
Вінницької області
В складі: головуючого судді Гончарук М.М.
за участю секретаря: Гепко В.В.
представника позивача Гнатюк Л.А.
представника відповідача ОСОБА_2
у відсутності відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ПАТ "Вінницяобленерго" в особі структурної одиниці "Оратівські електричні мережі" до ОСОБА_3 про відшкодування збитків, завданих електропостачальнику внаслідок порушення Правил користування електричною енергією для населення в сумі 16613 грн. 60 коп.,
В С Т А Н О В И В:
До Оратівського районного суду Вінницької області звернувся з позовною заявою ПАТ "Вінницяобленерго" в особі структурної одиниці "Оратівські електричні мережі" до ОСОБА_3 про відшкодування збитків, завданих електропостачальнику внаслідок порушення Правил користування електричною енергією для населення в сумі 16613 грн. 60 коп.
Представник позивача структурної одиниці "Оратівські електричні мережі" Гнатюк Л.А. в судовому засіданні змінені позовні вимоги підтримала в повному обсязі, посилаючи на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги визнала частково та пояснила, що структурна одиниця "Оратівські електричні мережі" ПАТ "Вінницяобленерго" нарахувала збитків за порушення Правил користування електричною енергією для населення в сумі 16613 грн. 60 коп., при чому розрахунок було проведено за 3 роки , хоча у відповідності до „Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електроенергією для населення", затвердженої Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 4 травня 2006 року № 562, зареєстрованою Міністерством юстиції України від 4 липня 2006 року № 782/12656 розрахунок збитків повинен проводитись за 12 календарних місяців, за які сума збитків складає 5537 грн. 87 коп.
Відповідач ОСОБА_3, будучи належним чином повідомлений про день та час розгляду справи в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив.
Суд, вислухавши учасників судового процесу, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню виходячи із слідуючого.
28.03.2013 року контролерами структурної одиниці «Оратівські електричні мережі» було виявлено самовільне підключення електропроводки до електромереж, шляхом самовільного підключення поза межами електролічильника в житловому будинку ОСОБА_3 по вул. Зелена, 3, в с. Скоморошки, Оратівського району, Вінницької області, що є порушенням Правил користування електроенергією, про що було складено акт про порушення Правил користування електричною енергією для населення .
Відповідно до акту про порушення №1085 від 28.03.2013 року під час перевірки електролічильника в житловому будинку ОСОБА_3 по вул. Зелена, 3, в с. Скоморошки, Оратівського району, Вінницької області, було виявлено змонтований дублюючий ввід до лічильника в тому числі з використанням схованої електропроводки (розетки), внаслідок чого електроенергія споживалась електролічильником не обліковувалась і її кількість не оплачувавлась.
Відповідно до протоколу №5 засідання комісії по розгляду актів про порушення ПКЕЕн СО "Оратівські електричні мережі" від 28.03.2013 року вирішено провести нарахування згідно п.3.1. п.п.6 та п. 3.5 Методики за термін 3 роки.
Відповідно до розрахунку збитків за актом про порушення ПКЕЕн №1085 від 28.03.2013 року нараховано збитків за 3 роки на суму, внаслідок порушення правил в сумі 16613 грн. 60 коп.
Відповідно до п. 42 Правил користування електричною енергією для населення ОСОБА_3 зобов'язаний був дотримуватися вимог нормативно-технічних документів та договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та побутових електроприладів; забезпечувати збереження приладів обліку і пломб на них у разі розміщення приладу обліку в квартирі або на іншому об'єкті споживача; невідкладно повідомляти енергопостачальника про недоліки в роботі приладу обліку; оплачувати спожиту електричну енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил. Однак дані правила відповідач ОСОБА_3 порушив і самовільно підключився до електромережі поза межами лічильника.
Згідно ст.11 Закону України „Про електроенергетику" державне регулювання діяльності в електроенергетиці провадиться шляхом надання ліцензій на здійснення окремих видів діяльності в електроенергетиці, формування тарифної політики, встановлення порядку здійснення контролю за діяльністю суб'єктів електроенергетики, інших учасників оптового ринку електричної енергії та відповідальності за порушення ними умов і правил здійснення діяльності на оптовому ринку електричної енергії.
Відповідно до ст.26. Закону України „Про електроенергетику" споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.
Згідно ст. 27 Закону України „Про електроенергетику" правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці, зокрема, є: крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку; порушення правил користування енергією.
Відповідно до п.37 Правил користування електроенергією для населення електропостачальнику надано право вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними споживачем під час користування електричною енергією, зокрема п. 53 ПКЕЕН передбачено, що розмір відшкодування збитків, заподіяних електропостачальнику внаслідок порушення ПКЕЕН, обчислюється відповідно до „Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електроенергією для населення", затвердженої Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 4 травня 2006 року № 562, зареєстрованою Міністерством юстиції України від 4 липня 2006 року № 782/12656.
Згідно п.48 цих Правил, споживач несе відповідальність згідно із законодавством за порушення правил користування електричною енергією; розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження приладу обліку.
Відповідно до п.п. 3.2, 3.3 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання енергетики України від 04.05.2006 р. №562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 р. за №782/12656, вартість необлікованої електричної енергії розраховується на підставі акта про виявлення порушення, який складається відповідно до передбаченої ПКЕЕН процедури. Розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється за кількістю днів, зокрема, у разі самовільного підключення споживачем електроустановок, струмоприймачів або проводів до електричних мереж, які йому не належать на правах власності або користування, та за умови відсутності договірних відносин з енергопостачальником - із дня набуття споживачем права власності на електроустановку чи права користування електроустановкою або із дня здійснення останньої технічної перевірки електричної мережі, до якої було здійснене самовільне підключення, але не більше сумарної кількості днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення та до дня усунення порушення.
З позовної заяви вбачається, що структурною одиницею „Оратівські електричні мережі" ПАТ „Вінницяобленерго" нараховано збитків за 3 роки в сумі 16613 грн. 60 коп., хоча відповідно до п.п. 3.2, 3.3 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією повинна була нарахувати збитки за 1 рік, що складає 5537 грн. 87 коп. за період з 28.03.2012 р. по день виявлення порушення - 27.03.2013 р., тобто за дванадцять календарних місяців, що передували дню виявлення порушення.
Відповідач не надав суду належних та допустимих доказів на спростування своєї вини у заподіянні шкоди.
Відповідно до ч.1 та 2 ст.27 Закону України „Про електроенергетику", п.п.11, 48, 53 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою КМ України № 1357 від 26 липня 1999 року, правопорушенням в галузі електроенергетики є порушення правил користування електроенергією, в тому числі і безоблікове використання (крадіжка) електроенергії. Споживач несе цивільно-правову, адміністративну чи кримінальну відповідальність за таке розкрадання.
Виявлене порушення підтверджується актом від 28.03.2013 р. №1085 про порушення Правил користування електроенергією та протоколом комісії про нарахування розміру відшкодування збитків , які не були відповідачем оскаржені, що свідчить про побічне визнання винуватості.
Враховуючи характер правовідносин сторін, які виникли не з договору, суд вважає що до даних правовідносин застосовуються положення параграфу першого глави 82 «Відшкодування шкоди» Цивільного кодексу України.
Згідно ч. ч.1, 2 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 81, 88, 224-226 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Позов ПАТ "Вінницяобленерго" в особі структурної одиниці "Оратівські електричні мережі" до ОСОБА_3 про відшкодування збитків, завданих електропостачальнику внаслідок порушення Правил користування електричною енергією для населення в сумі 16613 грн. 60 коп. - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого АДРЕСА_1 на користь Публічного акціонерного товариства "Вінницяобленерго" в особі структурної одиниці "Оратівські електричні мережі" (п/р 260323012861 в обласному управлінні ВАТ "Ощадний банк України", МФО 302076, ЄДРПОУ 25510392) кошти в сумі 5537 грн. 87 коп. рахунок відшкодування завданої шкоди.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого АДРЕСА_1 на користь Публічного акціонерного товариства "Вінницяобленерго" в особі структурної одиниці "Оратівські електричні мережі" (п/р 260323012861 в обласному управлінні ВАТ "Ощадний банк України", МФО 302076, ЄДРПОУ 25510392) 229 грн.40 коп.(двісті двадцять дев'ять гривень сорок копійок) сплаченого судового збору.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Вінницької області через Оратівський районний суд Вінницької області.
СУДДЯ: