Справа № 2-426/2008 р.
РІШЕННЯ
Іменем України
21 жовтня 2008 р. Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області в складі: головуючого - судді Цибульського О.Є.
при секретарі Мельник А.О.
з участю
позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у попередньому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Снітківської територіальної громади, в особі сільської ради про визнання права власності в порядку спадкування на житловий будинок з надвірними будівлями та присадибну земельну ділянку, -
встановив:
ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Снітків Мурованокуриловецького району помер чоловік позивачки - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, після смерті якого відкрилася спадщина, яка складається з житлового будинку, що знаходиться в АДРЕСА_1та земельної присадибної ділянки розміром 0,32 га. ( з яких для обслуговування житлового будинку і господарських будівель - 0,25 га, для ведення особистого селянського господарства - 0,07 га). Позивач є спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 за законом.
За життя чоловік позивача не отримав правовстановлюючий документ на житловий будинок з надвірними будівлями та присадибну земельну ділянку, а відносно померлих таке свідоцтво не видається, а тому позивачу як спадкоємцю першої черги по закону постановою державного нотаріуса відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після його смерті, в зв'язку з чим позивач не може оформити спадкові права і звернувся до суду з відповідним позовом за захистом своїх прав.
В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги та просила суд визнати за нею право власності на житловий будинок з надвірними будівлями, що розташований в АДРЕСА_1та земельної присадибної ділянки розміром 0,32 га. Позивач ствердила в суді, що її чоловік ОСОБА_3 помер в 1997 році. Вона являється спадкоємцем по закону першої черги після смерті свого чоловіка. Її діти на спадщину батька не претендують.
Представник відповідача - секретар Снітківської сільської ради Мурованокуриловецького району ОСОБА_2 позов визнала, не заперечує проти визнання права власності за позивачем на житловий будинок з надвірними будівлями в АДРЕСА_1, а також на земельну присадибну ділянку розмірами 0,32 га., в тому числі для обслуговування житлового будинку і господарських будівель - 0,25 га., ведення особистого селянського господарства - 0,07 га.
Суд розглянувши справу, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного. Копією свідоцтва про смерть (а.с.5) стверджується, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Снітків Мурованокуриловецького району. Копією свідоцтва про укладення шлюбу (а.с.6) стверджується, ОСОБА_3 та ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 уклали шлюб, після реєстрації шлюбу їм присвоєнно спільне прізвище - ОСОБА_3. Довідкою № 427 від 05.08.2008 року, яка видана виконавчим комітетом Снітківської сільської ради (а.с.7) стверджується, що спадкоємцем за законом є ОСОБА_1 та її діти ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_3, які на спадщину батька не претендують, що стверджується копіями їхніх заяв до нотаріальної контори (а.с.8-10). Із копії технічного паспорту ( а.с. 12) вбачається, що власником будинку в АДРЕСА_1 являється ОСОБА_3, а користувачем - ОСОБА_1. Витягом з рішення виконавчого комітету №21 від 21.10.1993 року Снітківської сільської ради Мурованокуриловецького району (а.с.16) стверджується, що ОСОБА_3 передано у приватну власність по АДРЕСА_1земельну ділянку розміром 0,32 га, в тому числі 0,25 га. - для обслуговування житлового будинку, 0,07 га. - для ведення особистого підсобного господарства.
У вчинені нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину за законом - позивачу було відмовлено державним нотаріусом (а.с. 18). Таким чином, позивачка правомірно за захистом свого права звернулась до суду. Відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення, а до спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені. Відповідно до ст. 81 ЗК України позивачка як громадянка України набуває права власності в порядку спадкування на зазначену земельну ділянку, оскільки прийняла спадщину.
Згідно ч.3 ст. 375 ЦК України, право власності на самовільно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку під уже збудоване нерухоме майно.
Відповідно до ч.1 ст.1261 ЦК України, позивачка є спадкоємцем першої черги за законом, після смерті свого чоловіка.
Керуючись ст.1225, ст. 81 ЗК України, ч.3 ст. 375, ч. 1 ст. 1261 ЦК України, ст.ст. 3, 10, 57, 60, 130, ч.4 ст.174, 212, 213, 215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задоволити. Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, власність на домоволодіння по АДРЕСА_1, яке складається з житлового будинку зазначеного в плані літ. «А», веранди літ. «а», житлової прибудови до будинку літ. «А-1», підвалу літ. «А-2», веранди літ. «а-2», літньої кухні літ. «Б», сарая-прибудови літ. «б», підвалу літ. «Б-1», гаража літ. «В», сарая літ. «Г», підвалу літ. «Г-1», Криниці, позначеної цифрою «1», воріт «2» та огорожі, позначеної цифрою «3» та на присадибну земельну ділянку за зазначеною адресою в розмірі 0,32 га., в тому числі для обслуговування житлового будинку та господарських будівель - 0,25 га., ведення особистого селянського господарства - 0,07 га., в порядку спадкування за законом після смерті її чоловіка ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Снітків Мурованокуриловецького району Вінницької області.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження до судової палати у цивільних справах апеляційного суду Вінницької області через Мурованокуриловецький районний суд.
Суддя: ______________