Справа № 141/499/13-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 липня 2013 року смт. Оратів
Оратівський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Гончарук М.М.
при секретарі: Гепко В.В.
розглянувши у письмовому провадженні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Рожичнянської сільської ради, Оратівського району, Вінницької області, ОСОБА_2 про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, у відсутність сторін, -
ВСТАНОВИВ:
До Оратівського районного суду Вінницької області звернулася з позовною заявою ОСОБА_1 до Рожичнянської сільської ради, Оратівського району, Вінницької області, ОСОБА_2 про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом.
Позивач ОСОБА_1., будучи належним чином повідомлена про день та час розгляду справи в судове засідання не з'явилася, надавши заяву про те, щоб справу розглянули без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача голова Рожичнянської сільської ради, Оратівського району, Вінницької області Багінська Н.Б., будучи належним чином повідомлена про день та час розгляду справи, в судове засідання не з'явилася, надавши заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги визнає в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2, будучи належним чином повідомлена про день та час розгляду справи, в судове засідання не з'явилася, надавши заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги визнає в повному обсязі.
Представник відповідача начальник відділу Держземагенства у Оратівському районі, Вінницької області Лошак Г.В., будучи належним чином повідомлена про день та час розгляду справи, в судове засідання не з"явилася, надавши заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги на розсуд суду.
Від позивача, представників відповідачів, відповідача до суду надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності, що відповідає вимогам ч. 2 ст. 158 ЦПК України, у зв'язку з чим в силу ч. 2 ст.197 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, вислухавши учасників судового процесу, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи із слідуючого.
Відповідно до свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 від 12.12.2002 року виданого відділом державної реєстрації актів громадянського стануОратівського районного управління юстиції, Вінницькій області ІНФОРМАЦІЯ_6 в с. Рожична, Оратівського району, Вінницької області помер батько позивача - ОСОБА_5, який був зареєстрований та проживав по АДРЕСА_1
ОСОБА_5 заповіту не залишив. Крім позивача, спадкоємцем першої черги за законом є його мати - ОСОБА_2, яка відповідно до заяви від 03.06.2013 року посвідченої секретарем виконавчого комітету Рожичнянської сільської ради, Оратівського району, Вінницької області Виходзь Н.В. та зареєстрованої в реєстрі за №24.
Після смерті батька ОСОБА_5 залишилось спадкове майно, яке складається з земельної частки (паю), площею 2,99 га, що розташована на території Рожичнянської сільської ради, Оратівського району, Вінницької області, право на яку посвідчено сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ВН №0234228, виданого 17.12.1996 року Оратівською районною державною адміністрацією, Вінницької області.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 20.04.1984 року виданого Рожичнянською сільською Радою, Оратівського району, Вінницької області ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_5, про що 20.04.1984 року зроблено відповідний актовий запис №4, батьками якої є: батько - ОСОБА_5, мати - ОСОБА_8.
Відповідно до повторного свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 від 03.03.2012 року виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Оратівського районного управління юстиції, Вінницької області ОСОБА_9 та ОСОБА_1 зареєстрували шлюб 15.11.2002 року, про що в Книзі реєстрації шлюбів 15.11.2002 року зроблено відповідний актовий запис за №5. ПІсля реєстрації шлюбу прізвище позивачки змінено на ОСОБА_1.
Відповідно до довідки №298 від 28.05.2013 року виданої виконавчим комітетом Рожичнянської сільської ради, Оратівського району, Вінницької області на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 громадянина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, склад сім'ї його був наступний: ОСОБА_2, мати, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВН №02354228 від 17.12.1996 року виданого Оратівською районною державною адміністрацією, Вінницької області члена колективного сільськогосподарського підприємства КСП "Рожичнянське" с.Рожична, Оратівського району, Вінницької області ОСОБА_5 належить право на земельну частку (пай) у землі, що перебуває у колективній власності КСП "Рожичнянське" розміром 2,99 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості). Вартість земельної частки (паю) становить 30259 грн.
Відповідно до виписки № 265 від 27.05.2013 року виданої відділом Держземагенства у Оратівському районі, Вінницької області із книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), яка затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1995 року №801 і видана Оратівською райдержадміністрацією Вінницької області по КСП "Рожичнянське" с.Рожична, Оратівського району, Вінницької області. Сертифікат серії ВН №0234228 за порядковим №557 зареєстровано 19.12.1996 року на ОСОБА_5, який проживав на території с. Рожична, Оратівського району, Вінницької області. Розмір земельної частки (паю) в умовних кадастрових гектарах становить 2,99 га. Вартість земельної частки (паю) становить 67100 грн. Сертифікат видано на підставі розпорядження голови Оратівської РДА від 04.10.1996 року за №230. Вартість земельної частки (паю) на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 становить 13259 грн.
Відповідно до довідки №266 від 28.05.2013 року виданої відділом Держземагенства у Оратівському районі, Вінницької області відповідно до списку громадян - членів колишнього КСП "Рожичнянське" с. Рожична, Оратівського району, Вінницької області, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, видано громадянину ОСОБА_5 сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ВН №0234228 реєстраційний №557 площею 2,99 га, який проживав в с. Рожична, Оратівського району, Вінницької області.
До відносин спадкування необхідно застосовувати законодавство чинне на час відкриття спадщини. Спадщина на земельну частку (пай) відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_6 в день смерті спадкодавця ОСОБА_5. В цей час діяв ЦК УРСР (1963 року). Згідно цього, зазначений нормативно-правовий акт потрібно застосувати для вирішення цих спірних правовідносин.
Відповідно до ст. 548 ЦК УРСР (1963 року) для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Момент відкриття спадщини міститься в правилі ст. 525 цього Кодексу, а саме моментом відкриття спадщини є день смерті спадкодавця.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 549 ЦК УРСР (1963 р.) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
За змістом розділу VІІ вказаного Кодексу, прийняття спадщини - це акт, який поширюється на всі об'єкти спадкування водночас і свідчить про бажання скористатися правом на спадщину. До спадкоємця в момент виникнення правонаступництва переходять і ті права, які в цей час ще не були відомі.
Відповідно до ст. 550 ЦК УРСР (1963 року), якщо спадкоємець в установлений ст. 549 цього Кодексу строк вступив в управління або володіння спадковим майном чи його частиною, суд з цих підстав вирішує питання не про продовження пропущеного строку, а про визнання права на спадкове майно (п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 від 24.06.1983 року (яка діяла на час виникнення спірних правовідносин).
Підстави для звернення до суду для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини в позивача ОСОБА_1 відсутні, однак на день смерті спадкодавця позивач фактично прийняла спадщину і вступила в управління і володіння спадковим майном, тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав, передбачених ч. 2 ст. 16 ЦК України є визнання права.
Керуючись ст. ст. 524-527, 548, 549 ЦК УРСР (1963 року), ст. ст. 10, 15, 57-62, 64, 208, 209, 212-215, 218, 294 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Рожичнянської сільської ради, Оратівського району, Вінницької області, ОСОБА_2 про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5, право на земельну частку (пай) площею 2,99 га, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВН №0234228, виданого Оратівською районною державною адміністрацією, Вінницької області від 17.12.1996 року, розташовану на території Рожичнянської сільської ради, Оратівського району, Вінницької області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 в с. Рожична, Оратівського району, Вінницької області.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Вінницької області через Оратівський районний суд, Вінницької області.
СУДДЯ: