Судове рішення #3125061
3/244

 


ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б     тел.230-31-34



РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

№  3/244


17.07.08


За позовом  Регіонального відділення Фонду державного майна України по

                     місту Києву

До                            Закритого акціонерного товариства «Український мобільний зв’язок»

Про                    примусове звільнення орендованої площі            

Суддя Сівакова В.В.


Представники:

Від позивача           Дятел Ю.В. –по дов. № 48 від 22.05.2008

Від відповідача       Головня М.А. –по дов. № 0125/8 від 23.05.2008  

У засіданні брали участь

          

СУТЬ СПОРУ:

         

На розгляд Господарського суду міста Києва передані вимоги Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву про зобов’язання Закритого акціонерного товариства «Український мобільний зв’язок»звільнити (виселити даного орендаря) державне нерухоме майно площею 7,29 кв. м., що знаходиться за адресою: м. Київ, вул.Стрітенська, 7/9 у відповідності до умов договору оренди державного нерухомого майна від 21.03.2005 № 1551.


Позивачем в судовому засіданні, в порядку передбаченому ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, подано заяву про уточнення позовних вимог, а саме про зобов’язання Закритого акціонерного товариства «Український мобільний зв’язок»звільнити (виселити даного орендаря) та повернути Регіональному відділенню Фонду державного майна України по м. Києву державне нерухоме майно площею 7,29 кв. м., що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Стрітенська, 7/9.


Відповідач у письмовому відзиві на позовну заяву проти позову заперечує з огляду на наступне. Позивач посилається як на підставу розірвання договору оренди нерухомого майна № 1551, який був укладений між позивачем і відповідачем  21.03.2005 на постанову Верховної Ради України від 31.05.2005 «Про невідкладні заходи щодо збереження цілісності лікувального комплексу української дитячої спеціалізованої лікарні «Охмадит». Зазначена постанова встановлює заборону будь-яке відчуження майна, здачу в оренду і приватизацію приміщень та обладнання  лікарні, а також земельної ділянки, що належить даному лікувальному комплексу. Однак договір оренди нерухомого майна № 1551 підписаний сторонами до прийняття постанови, вона не має зворотної сили, тому не може впливати на відносини між орендарем та орендодавцем, а також виступати як підстава для розірвання договору. В свою чергу позивач свідомо погодився з такими обставинами, наслідком чого 21.02.2006 (дата закінчення строку дії договору) було продовжено строку дії вищевказаного договору оренди. Оскільки на той час постанова Верховної Ради України вже була чинна, то позивач фактично визнав, що її дія не поширюється на договірні відносини між сторонами, таким-же принципом керувався й відповідач, продовжуючи належним чином виконувати умови договору оренди і сплачувати всі передбачені платежі. Виходячи з тексту постанови Кабінету Міністрів України дано доручення заборонити будь-яке відчуження майна, здачу в оренду і приватизацію приміщень та обладнання лікарні, а також земельної ділянки, що належить даному лікувальному комплексу. Однак позиція Кабінету Міністрів України з цього питання невідома, жодних нормативних актів, в яких було-б вжито заходів щодо виконання дій для забезпечення такс заборони, а також заборонялося-б Фонду державного майна України здійснювати такі дії Кабінет Міністрів України не видав. Сам позивач у позовній заяві також не посилається на такі нормативно-правові акти. Просить в позові відмовити повністю.


Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва


ВСТАНОВИВ:


21.02.2006 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву (орендодавець) та Закритим акціонерним товариством «Український мобільний зв’язок»(орендар) було укладено договір оренди № 1551 про оренду нерухомого майна, що належить до державної власності (далі договір).

Відповідно до п. 1.1. договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно (надалі - майно), загальною площею 7,29 кв. м., розміщене за адресою: м. Київ, вул.  Стрітенська, 7/9, на технічному поверсі поліклініки, яка знаходиться на балансі УДСП «Охматдит»(балансоутримувач), вартість якого становить за експортною ціною 53 748 грн. станом на 31.10.2004. Майно передається в оренду з метою розміщення базової станції GSM 900/1800 та антенно-фідерних пристроїв.

Пунктом 7.1. договору встановлено, що орендодавець зобов’язаний передати орендарю в оренду майно згідно з цим договором по акту приймання-передачі майна, який підписується одночасно з цим договором.

Відповідно до п. 2.1 договору орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання – передачі майна.

Згідно акту приймання-передачі в оренду нерухомого майна від 21.03.2005 орендодавець передав, а орендар прийняв в користування нерухоме майно загальною площею 7,29 кв. м., розміщене за адресою: м. Київ, вул.  Стрітенська, 7/9.

У відповідності до приписів ст. 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»термін, на який укладається договір оренди є істотною умовою договору оренди.

Частина 1 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»визначає, що термін договору оренди визначається за погодженням сторін.

Відповідно до ч.1 ст. 763 Цивільного кодексу України договір найму укладається на строк, встановлений договором.

Пунктом 10.1. договору сторонами встановлено, що договір укладено на 11 місяців з моменту його підписання сторонами, тобто з 21.03.2005 до 21.02.2006.

За відсутності однієї із сторін договору заяви про припинення договору, договір в силу ч. 2 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»був  продовженим на той самий строк, тобто до 21.01.2007.

Відповідно до п. 2 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»у  разі  відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Положеннями статті 764 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо наймач продовжує користуватись майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.

Як вбачається з матеріалів справи позивач листом № 30-04/325 від 19.01.2007 повідомив відповідача про закінчення дії договору оренди № 1551 від 21.03.2005 на нерухоме майно загальною площею 7,29 кв. м., розміщене за адресою: м. Київ, вул.  Стрітенська, 7/9, відсутність наміру позивача на його продовження та вимогу повернути майно аналогічно порядку встановленому договором при передачі майна орендарю –за актом приймання-передачі.

Жодною нормою діючого законодавства України не заборонена можливість направлення попередження стороною за договором про небажання продовжувати орендні правовідносини до закінчення терміну дії договору оренди.

Відповідно до п. 10.9. договору чинність цього договору припиняється внаслідок закінчення строку, на який його було укладено.

Згідно із ч. 1 ст. 67 Господарського кодексу України відносини   підприємства   з іншими підприємствами, організаціями і громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»орендою є засноване на договорі строкове платне  користування майном,  необхідним  орендареві  для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Тобто, згідно із положеннями чинного законодавства України правовою підставою користування певним майном є відповідний договір оренди.

Матеріали справи свідчать про те, що нового договору оренди на спірне нерухоме майно укладено не було.

Таким чином, відповідач безпідставно займає спірне нежитлове приміщення, чим заважає позивачу здійснювати господарську діяльність в зазначеному приміщенні.

Відповідно до п. 2 ст. 26 та п. 1 ст. 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»договір оренди припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено, а орендар зобов’язаний повернути орендодавцеві об’єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.

Пунктом 2 ст. 291 Господарського кодексу України визначено, що договір оренди припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.

Згідно п. 5.7. договору у разі припинення або розірвання договору повернути орендодавцю орендоване майно в належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду, з врахуванням нормального фізичного зносу…

Відповідно до статті 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов’язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона бала одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач доказів на спростування обставин, повідомлених позивачем, не надав.


Зважаючи на вищевказане, вимоги позивача щодо зобов’язання відповідача звільнити нерухоме майно загальною площею 7,29 кв. м., розміщене за адресою: м. Київ, вул.  Стрітенська, 7/9 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.


Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до вимог ст. 49 ГПК України,  підлягають стягненню з відповідача в доход Державного бюджету України.  

Керуючись  ст. ст. 49, 82-85 ГПК України,-


В И Р І Ш И В:


1.          Позов задовольнити повністю.


2. Зобов’язати Закрите акціонерне товариство «Український мобільний зв’язок»(м. Київ, вул. Лейпцизька, 15, код 14333937) звільнити (виселити даного орендаря) та повернути Регіональному відділенню Фонду державного майна України по місту Києву (м. Київ, бул. Т.Шевченка, 50-Г, код 19030825) державне нерухоме майно площею 7,29 кв. м., що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Стрітенська, 7/9.


3. Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Український мобільний зв’язок»(м. Київ, вул. Лейпцизька, 15, код 14333937) в доход Державного бюджету України  85 (вісімдесят п’ять) грн. витрат по сплаті державного мита.

          

4. Стягнути  з Закритого акціонерного товариства «Український мобільний зв’язок»(м. Київ, вул. Лейпцизька, 15, код 14333937) 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу до спеціального фонду Державного бюджету по КЕКД 22050000 «Оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах».




Суддя

В.В. Сівакова





Рішення підписано 18.07.2008.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація