Справа № 681/1481/13-ц 2 /681/558/2013
РІШЕННЯ
іменем України
08 серпня 2013 року Полонський районний суд Хмельницької області в складі судді Боб"яка Б.В., при секретарі Гром С.В., з участю позивача та представника відповідача Федорова О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу в залі суду в м. Полонне за позовом ОСОБА_2 до публічного акціонерного товариства „Полонський гірничий комбінат" про стягнення заробітної плати, середнього заробітку за затримку виплати заробітної плати, вихідної допомоги та моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
22 липня 2013 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовною заявою, в якій вказує, що звільнений з роботи із ПАТ „Полонський гірничий комбінат" з 01 липня 2013 року, однак виплату всіх належних йому сум із заробітку відповідачем в день звільнення не здійснено. Просить стягнути на його користь борг із заробітної плати в сумі 33605,06 грн. з нарахуванням компенсації за затримку виплати заробітної плати з січня 2013 року, середній заробіток за затримку розрахунку при звільненні за період з 01 липня по 17 липня 2013 року в сумі 3259,02 грн., вихідну допомогу в сумі 11790 грн. та моральну шкоду в розмірі 2000 грн., завдану відповідачем невиплатою заробітної плати.
В судовому засіданні позивач підтримує позовні вимоги повністю.
Представник відповідача позов визнає частково: борг із зарплати, середній заробіток за затримку розрахунку при звільненні. Просить відмовити в задоволенні позову про стягнення моральної шкоди, вважає, що позивач не навів доказів отримання ним моральної шкоди з вини підприємства. Заперечує проти виплати вихідної допомоги, тому що для виплати такої допомоги відсутні законні підстави.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає що позов підлягає задоволенню частково. Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.
Позивач ОСОБА_2 працював на ПАТ „Полонський гірничий комбінат", звільнений наказом від 01 липня 2013 року з 01 липня 2013 року за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію. Заборгованість по заробітній платі за період з січня по червень 2013 року в сумі 33605,06 грн. при звільненні йому не виплачено. Виплату заробітної плати працівникам відповідач повинен здійснювати двічі на місяць відповідно до умов колективного договору. Середній заробіток позивача перед звільненням з роботи становив 191,70 грн. в день. Позивач працював за графіком п'ятиденного робочого тижня.
Дані обставини встановлені з пояснень сторін та письмових доказів. Зокрема, вказані факти підтверджуються наданими суду копією трудової книжки позивача, копіями платіжних відомостей про нарахування зарплати, довідкою відповідача про суму боргу та щомісячними розрахунками невиплаченої заробітної плати, наказами про прийняття та звільнення позивача з роботи, колективним договором. Достовірність вказаних доказів сторони не оспорюють.
Відповідно до вимог ст.116, 117 КЗпП України заробітна плата при звільненні виплачується працівникам в день звільнення, а у разі невиплати стягується середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні. Згідно ч.1 ст.233 КЗпП України працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а в разі порушення законодавства про оплату праці - без обмеження будь-яким строком. Згідно ст..237-1 КЗпП України відшкодування власником моральної шкоди провадиться працівникові, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв"язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.
Відповідно до ст..2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, які не мають разового характеру : заробітну плату.
З огляду на зазначені правові положення та встановлені судом обставини суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення і з відповідача необхідно стягнути на користь позивача невиплачений йому при звільненні борг із заробітної плати та нарахувати йому і виплатити компенсацію за затримку виплати заробітної плати, починаючи із січня 2013 року, стягнути середній заробіток за затримку розрахунку при звільненні з роботи в межах позовних вимог, які визнає представник відповідача.
Також суд вважає, що порушення відповідачем строків виплати заробітної плати завдало позивачеві моральних страждань, оскільки змусило докладати додаткових зусиль для організації свого життя. При визначенні розміру моральної шкоди суд враховує тривалість порушення прав позивача на отримання належних йому платежів, тяжкість вимушених змін в життєвих стосунках позивача, виходить з вимог розумності і справедливості і визначає моральну шкоду в сумі 200 грн.
Щодо позовних вимог про стягнення вихідної допомоги суд вважає таке.
Стаття 44 КЗпП визначає умови, за яких при звільненні працівника йому виплачується вихідна допомога. Такої умови, щоб виплачувати працівникові вихідну допомогу при звільненні за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію відповідно до ч.1 ст.38 КЗпП, дана стаття не передбачає. Тому позовні вимоги ОСОБА_2 в цій частині безпідставні, а тому задоволенню не підлягають.
Судові витрати за два види позовних вимог - майнового характеру та моральної шкоди - підлягають стягненню в дохід держави з відповідача.
Керуючись ст.ст.10,11, 60, 212-215 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з публічного акціонерного товариства „Полонський гірничий комбінат" на користь ОСОБА_2 борг із заробітної плати в сумі 33 605 грн. 06 коп. з нарахуванням компенсації за затримку термінів виплати цієї заробітної плати, середній заробіток за затримку розрахунку при звільненні в сумі 3 259 грн.02 коп. з відрахуванням з цієї суми податкових та інших обов"язкових платежів, 200 грн. моральної шкоди.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з публічного акціонерного товариства „Полонський гірничий комбінат" в дохід держави 483 грн. 34 коп. судового збору.
Рішення в частині стягнення заробітної плати за один місяць допустити до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Хмельницької області шляхом подання до Полонського районного суду апеляційної скарги протягом десяти днів після його проголошення.
Суддя Б.Боб"як.