Справа № 2-22/08 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2008 року Вінницького районного суду ,
Вінницької області
в складі: головуючого судді Андронова В.М.
при секретарі Обревської О.А., Томенко І.В., Баранової О.М.
з участю адвоката ОСОБА_1.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці справу за позовом ОСОБА_2до ОСОБА_3, Оленівської сільської ради, Вінницького р-ну, Вінницької області про визнання шлюбу недійсним.
В С Т А Н О В И В :
18 квітня 2007 року ОСОБА_2. звернулась в суд з позовом до ОСОБА_3. та Оленівської сільської ради, Вінницького р-ну, Вінницької області з зазначеним позовом.
В позовній заяві позивачка ОСОБА_2. вказала, що 10 лютого 1942 року між нею, ОСОБА_2. та ОСОБА_4був зареєстрований шлюб у відділі реєстрації актів цивільного стану Липовецького райуправління юстиції, Вінницької області актовий запис № 01. В 2000 році ОСОБА_4звернувся до Вінницького райсуду з позовом про розірвання шлюбу. Однак, ухвалою Вінницького райсуду від 9 листопада 2000 року дана справа була провадженням закрита, в зв'язку з прийняттям судом від позивача ОСОБА_4. відмову від позову про розірвання шлюбу.
В подальшому, ні вона, ОСОБА_2, ні її чоловік ОСОБА_4не звертались: ні до РАЦСу, ні до суду про розірвання шлюбу між ними, тобто їхній шлюб не був розірваний.
ІНФОРМАЦІЯ_1 року її чоловік ОСОБА_4помер.
Після смерті чоловіка ОСОБА_4., вона, як спадкоємець 1-ї черги по закону, при підготовці документів для прийняття спадщини, звернулась до державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, дізналась, що в Оленівській сільській раді, Вінницького району, Вінницької області 12 липня 2003 року відбулася реєстрація шлюбу між ОСОБА_4та ОСОБА_3, згідно актового запису № 04, що підтверджено довідкою відділу РАЦС Вінницького управлвіння юстиції за № 26-56 від 13.02.2007 року.
Таким чином, ОСОБА_4одночасно став перебувати у 2-х зареєстрованих шлюбах:
- з 10 лютого 1942 року, з нею, ;ОСОБА_2
- та з12 липня 2003 року - із ОСОБА_3.
У відповідності до ч. 1 ст. 39 Сімейного Кодексу України, «недійсним є шлюб, зареєстрований з особою, яка одночасно перебуває в іншому зареєстрованому шлюбі».
Отже, шлюб, зареєстрований 12липня 2003р в Оленівській сільській раді, Вінницького району, Вінницької області між ОСОБА_4та ОСОБА_3 є недійсним (нікчемним) шлюбом, який порушує засади шлюбу - одношлюбність. А тому, позивачка ОСОБА_2. вважає, що її права порушені і підлягають судовому захисту.
Просить шлюб, зареєстрований 12 липня 2003 року в Оленівській сільській раді, Вінницького району, Вінницької області між ОСОБА_4та ОСОБА_3 визнати недійсним з моменту його реєстрації.
В судовому засіданні представник позивачки по справі ОСОБА_5. та її адвокат ОСОБА_1. позов підтримали повністю та просять не тільки визнати шлюб, зареєстрований 12 липня 2003 року, актовий запис № 4, в Оленівській сільській раді, Вінницького району, Вінницької області між ОСОБА_4та ОСОБА_3, недійсним з моменту його реєстрації, а також в своєму рішенні суд повинен зобов'язати відділ реєстрації актів цивільного стану Вінницькому районному управлінні юстиції Вінницької області анулювати актовий запис № 04 від 12 листопада 2003 року про реєстрацію шлюбу між ОСОБА_4та ОСОБА_3 в Оленівській сільській раді, Вінницького району, Вінницької області.
В судовому засіданні відповідачка по справі ОСОБА_3. позову не визнала, а її представник ОСОБА_6. не визнаючи позову пояснила, що з 1978 року ОСОБА_4залишив свою сім'ю і перейшов жити до ОСОБА_3. Разом вони прожили до 2000 року. А в 2000 році він вирішив якимось чином узаконити ці шлюбні відносини. Однак, йому в цьому відмовили із-за того, що в паспорті його дружини стояв штамп про укладання шлюбу. Тоді ОСОБА_4. звернувся до Вінницького районного суду з заявою про розірвання шлюбу між ним та ОСОБА_2. А, оскільки не було свідоцтва про попереднє одруження, він в цей самий день подав заяву до суду про закриття справи . Що і суд зробив.
Коли ж ОСОБА_4. помер, на його похоронах не було: ні першої дружини, ні його дітей.
Повторне свідоцтво про шлюб між ОСОБА_4. і ОСОБА_2. було видано на підставі наявного штампу в паспорті ОСОБА_2.
В судовому засіданні сільський голова Оленівської сільської ради - Нечипорук П.М. позову не визнала та пояснила, що шлюб між ОСОБА_4. та ОСОБА_3 був дійсно зареєстрований в Оленівській сільській раді, Вінницького р-ну, Вінницької області на підставі рішення Вінницького районного суду та позивної заяви ОСОБА_4. та ОСОБА_3. до сільської ради, так як штамп про реєстрацію шлюбу з ОСОБА_2. в паспорті ОСОБА_4. був відсутнім.
Суд, заслухавши пояснення сторін по справі, свідчення свідків, перевіривши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини:
Судом встановлено
В зв'язку з паспортизацією на селі, позивачці ОСОБА_2, згідно форми № 1 від 06.07.1978 року, яка зберігається в архіві Вінницького РВ УМВС України у Вінницькій Області (паспортного столу), був виданий паспорт, згідно свідоцтва про її народження НОМЕР_1 від 25 березня 1922 року, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Лозовата Липовецького р-ну, Вінницької області, паспорт, як гр-ці СРСР НОМЕР_2від 16 грудня 1980 року і, який отримала сама ОСОБА_2. При цьому в формі № 1, в графі сімейний стан - зазначено, що вона заміжня, її чоловік ОСОБА_4, шлюб з яким був зареєстрований в Липовецькому бюро ЗАГСу - 10 лютого 1942 року.
В зв'язку з втратою свого паспорту, позивачка ОСОБА_2. 21 листопада 2006 року заявила про це в паспортний стіл Вінницького РВ УМВС України у Вінницькій Області та на підставі втраченого паспорту НОМЕР_2від 16 грудня 1980 року, у відповідності складеної нової форми № 1, їй був виданий новий паспорт Серії НОМЕР_3 від 24 березня 2003 року. У складеній новій формі № 1, в графі сімейний стан також було зазначено, що ОСОБА_2 перебуває в шлюбі з ОСОБА_4, шлюб зареєстрований Липовецьким райвідділом ЗАГСу 10 лютого 1942 року.
А після повторної втрати паспорту ОСОБА_2., згідно існуючої форми № 1, яка також зберігається в архіві Вінницького РВ УМВС України в Вінницькій області, їй був знову виданий новий паспорт уже на підставі свідоцтва про народження ОСОБА_2. Серії НОМЕР_4 виданого сільрадою села Лозовата, Липовецького району, Вінницької області від 25.03.1975 року.
При цьому, в формі № 1 від 2 листопада 2006 року, в графі - сімейний стан також зазначено, що вона являється дружиною ОСОБА_4, згідно реєстрації шлюбу в Липовецькому ЗАГСі - 10.02.1942 року. вказаний паспорт існує на даний час.
Разом з тим, в зв'язку з тією же «паспортизацією» на селі, чоловік позивачки по справі - ОСОБА_4, згідно складеної форми № 1 від 22 лютого 1979 року, яка також зберігається в архіві паспортного столу Вінницького РВ УМВС України у Вінницькій області, на підставі уже довідки, виданої Оленівською сільрадою від 22.02.1979 року, був виданий також паспорт НОМЕР_5 від 2 березня 1979 року, який отримав особисто ОСОБА_4. У складеній формі № 1 від 22 лютого 1979 року, в графі «сімейний стан» також вказано, що він одружений: дружина «ОСОБА_2».
А при обміні паспорту СРСР, який належав чоловікові позивачки по справі - ОСОБА_4 «на паспорт України, видавався на підставі паспорту НОМЕР_5, виданого ВВС Вінницького райвиконкому 2 березня 1979 року в складеній формі № 1, яка також зберігається в архіві Вінницького РВ УМВС України у Вінницькій області, в графі «сімейний стан» (п.5) зазначено, що «неодружений» паспорт був виданий 26 березня 2007 року.
Про цей факт в ході судового засідання також підтвердила свідок ОСОБА_7., яка і на даний час працює старшою паспортисткою у Вінницькому РВ УМВС України у Вінницькій області.
Згідно свідоцтва про смерть, Серії НОМЕР_6, виданого 2 лютого 2007 року відділом реєстрації актів цивільного стану Вінницького райуправління юстиції, вінницької області, зазначено, що ОСОБА_4помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, у віці 84 років, про що в книзі реєстрації смертей за 2007 рік, 13 січня, зроблено запис № 1.
Згідно запиту, зробленого адвокатом ОСОБА_8., начальник реєстрації актів цивільного стану Єфіменко А.В. своїм листом за № 457-459-19 від 22 лютого 2007 року повідомила, що запис акта про розірвання шлюбу на ОСОБА_4 та ОСОБА_2по Вінницькому районі відсутні.
Перевірка зроблена з 2000 року.
Разом з тим, 12 липня 2003 року в Оленівській сільській раді, Вінницького району був зареєстрований шлюб між ОСОБА_4, з одного боку, та ОСОБА_3 - з другого боку, про що був зроблений запис акта за № 04.
При цьому, згідно Інструкції, щодо правил і порядку оформлення і видачі паспорта гр-на України, виданої «Управлінням паспортної, реєстраційної та міграційної роботи МВС України» від 17.08.1994 року за № 316 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05.09.1994 року за № 211/421, вказується в п. 14, що «відмітки в паспортах громадян про реєстрацію та розірвання шлюбу здійснюється органами реєстрації актів громадянського стану на сторінці « Сімейний стан» шляхом проставлення відповідних штампів.
Відмітки в паспортах громадян про реєстрацію шлюбу проставляються також органами внутрішніх справ на підставі відповідних свідоцтв органів реєстрації актів громадянського стану чи відміток про це, що є в паспорті, який підлягає обміну, шляхом проставлення штампів форми № 4 із записом передбачених у них відомостей (додаток № 3).
У паспортах, що видаються в порядку обміну громадянам, які не перебувають в шлюбі (припинений в разі смерті одного з подружжя чи розірвання в установленому порядку), відмітки про реєстрацію чи розірвання шлюбу не проставляються .
Разом з тим, як посвідчила в ході судового засідання свідок ОСОБА_9., мешканка села Оленівки, Вінницького району, що вона в травні 1997 року працювала на посаді секретаря Оленівської сільської ради, Вінницького району і сама вона займалася обміном паспортів на український усім жителям, які проживали на території Оленівської сільської ради, Вінницького району.
Стверджує, що в паспорті позивачки по справі відмітки про розірвання шлюбу не було і самого свідоцтва про укладання шлюбу між ОСОБА_4. вона не бачила.
А форму № 1 для видачі нового паспорта України для самого ОСОБА_4. вона замовляла власноручно, а також забирала його з паспортного столу при Вінницькому РВ УМВС України у Вінницькій області.
При таких обставинах, суд не вірить свідченням свідка ОСОБА_9. в тій частині, що «якоби штамп про укладення шлюбу між ОСОБА_4. і ОСОБА_2. був відсутній в радянському паспорті», оцінюючи такі свідчення критично.
Більш того, саме в ході розгляду даної справи, прокурор Вінницького р-ну порушив кримінальну справу по відношенню ОСОБА_9. за зловживання своїм службовим становищем, саме по факту видачі паспорту України ОСОБА_4. в травні м-ці 1997 року.
А тому і свідченням свідка ОСОБА_10. суд не вірить в тій частині, що в його батьків він не бачив свідоцтва про їх одруження», вважаючи, що знаходячись в неприязних стосунках зі своєю матір'ю ОСОБА_2., він її повністю оговорив.
В подальшому позивачка по справі ОСОБА_2. на законних підставах поновила актовий запис про укладання шлюбу з ОСОБА_4. у відділ РАЦС Липовецького району управління юстиції в березні м-ці 2007 року.
Встановленим фактам відповідають правовідносини, які виникли в ході виконання «наказу міністра внутрішніх справ Р.І. Радченко за № 316 від 17.08.1994року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 5 вересня 1994 року за № 211/421 «Про затвердження Інструкції щодо правил та порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України», а також при «визнанні шлюбу недійсним (ст. 39 ч. 1, 42, 43 ч. 1, 44, 45,ч.1 Сімейного Кодексу України).
А так як, в ході судового засідання був встановлений факт, що ОСОБА_4., який перебував в зареєстрованому шлюбі з позивачкою по справі ОСОБА_2. одночасно перебував в зареєстрованому шлюбі з гр-ою ОСОБА_3.
При таких обставинах права позивачки ОСОБА_2. порушені і тому вони підлягають судовому захисту.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 209, 212, 214-215, 218 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_2задовольнити.
Визнати шлюб, зареєстрований 12 липня 2003 р., актовий запис № 4 в Оленівській сільській раді, Вінницького р-ну, Вінницької області, між ОСОБА_4та ОСОБА_3 недійсним з моменту його реєстрації.
Зобов'язати відділ реєстрації актів цивільного стану при Вінницькому районному управлінні юстиції, Вінницької області, анулювати актовий запис № 04 від 12 липня 2003 року про реєстрацію шлюбу між ОСОБА_4та ОСОБА_3 в Оленівській сільській раді, Вінницького р-ну, Вінницької області.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Вінницької області ч/з Вінницький райсуд, шляхом подачі в 10 - денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Головуючий:
- Номер: 6/374/9/16
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-22/08
- Суд: Ржищівський міський суд Київської області
- Суддя: Андронова В.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.09.2016
- Дата етапу: 07.11.2016