Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду
18 вересня 2013 р. Справа № 805/13485/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мєзєнцева Є.І., ознайомившись з матеріалами адміністративного позову ОСОБА_1 до лідеру партії «БЮТ» Кожемякіна Андрія Анатолійовича про визнання бездіяльності протиправною та стягнення моральної шкоди у розмірі 200'000,00 грн., -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до лідеру партії «БЮТ» Кожемякіна Андрія Анатолійовича (далі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та стягнення моральної шкоди у розмірі 200'000,00 грн.
В обґрунтування позовної заяви позивач посилається на норми статей 55 та 63 Конституції України, а також статті 6, частини 2 статті 19, статті 88, статті 104 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема зазначає, що у грудні 2011 року ним на адресу відповідача було направлено скаргу, яка на час його звернення із позовною заявою до суду залишається без відповіді.
Позивач вважає, що внаслідок допущеної бездіяльності відповідачем було порушено його права та законні інтереси, чим завдано моральної шкоди у розмірі 200'000,00 грн., яку він просить стягнути на свою користь.
Однак, дослідивши матеріали позовної заяви та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд вважає, що позовна заява підлягає залишенню без розгляду, виходячи з наступного.
За приписами ч.1 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч.2 ст.99 КАС України).
Поряд з тим, наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду визначені статтею 100 Кодексу адміністративного судочинства України, яка унормовує, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважним, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Наразі як зазначається позивачем у адміністративному позові, звернення ним до відповідача з письмовою скаргою відбулось ще 28 грудня 2011 року.
Поряд з тим, питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів, регулюються Законом України «Про звернення громадян» (далі - Закон).
Так, частина перша статті 1 Закону визначає, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, посадові особи зобов'язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду (ч.1 ст.14 Закону).
За правилами частини першої статті 20 вказаного Закону, звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Таким чином наведені обставини зумовлюють висновок суду, що позивач мав дізнатися про порушення свого права щодо отримання відповіді на своє звернення, ще на початку 2012 року.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, позивач з досліджуваною позовною заявою звернувся до адміністративного суду лише 17 вересня 2013 року, при цьому клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку позивачем не заявлено, поважних причин такого пропуску не наведено.
За правилами пункту 9 частини 1 статті 155 Кодексу адміністративного судочинства України, суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо, зокрема, позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Враховуючи викладені обставини справи та приписи наведених вище норм права, суд дійшов висновку про необхідність залишення позовної заяви без розгляду, у зв'язку з тим, що позивач пропустив строк звернення до адміністративного суду з розглядуваним позовом, адже встановлений шестимісячний термін для вчинення ним означеної процесуальної дії сплив ще у 2012 році.
На підставі викладеного та керуючись статтями 99, 100, 155, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Залишити без розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до лідеру партії «БЮТ» Кожемякіна Андрія Анатолійовича про визнання бездіяльності протиправною та стягнення моральної шкоди у розмірі 200'000,00 грн.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Суддя Мєзєнцев Є.І.