Справа № 2-1434/2008 р.
Р І Ш Е Н НЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 листопада 2008 року Немирівський районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Рибчинського В.П.
при секретарі Горбенко Л.П.
розглянувши у попередньому судовому засіданні в м. Немирові
цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно ,-
В С Т А Н О В И В:
02.10.2008 року ОСОБА_1 з цією позовною заявою звернулася до суду. В якій просить суд визначити її додатковий строк для прийняття спадщини, яка відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_2 після смерті її матері ОСОБА_3 і знаходиться в АДРЕСА_1 та визнати за нею право власності в порядку спадкування за заповітом на належну матері земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Світанок» АДРЕСА_1 розміром 2,68 в умовних кадастрових гектарах ( сертифікат на право на земельну частку (пай) серія НОМЕР_1 , виданий 01 липня 1997 року ОСОБА_3 Немирівської районною державною адміністрацією) з визначенням меж цієї частки в натурі та видачею державного акту про право приватної власності на землю на її ім»я, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3 , яка проживала і була зареєстрована в АДРЕСА_1 . Після смерті матері відкрилась спадщина до складу, якої входить земельна частка (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Світанок» АДРЕСА_1 розміром 2,68 в умовних кадастрових гектарах без визначенням меж цієї частки в натурі (на місцевості). Вона є спадкоємцем першої черги за законом та за заповітом. Після смерті матері вона фактично прийняла спадщину: взяла на зберігання документи покійної та ін., але до закінчення шестимісячного строку з дня смерті спадкодавиці вона не подала в Немирівську державну нотаріальну контору заяву про прийняття спадщини. В даний час вона звернулася в Немирівську державну нотаріальну контору, маючи намір оформити правовстановлюючі документи на спадкове майно, але отримала відмову. Її повідомили, що із набранням чинності нового Цивільного Кодексу України з 01 січня 2004 року для спадкоємців, які на час відкриття спадщини не проживали разом з спадкодавцем, залишилась лише одна дія, яка свідчить про прийняття спадщини – подання в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини. Оскільки шестимісячний строк для подання заяви в нотаріальну контору про прийняття спадщини закінчився 30 квітня 2008 року, то вона змушена звертатись до суду з метою визначення додаткового строку для подання вищеназваної заяви. Цивільне законодавство передбачає можливість продовження даного строку, якщо він був пропущений з поважної причини. Крім того вона має намір одночасно із визначенням додаткового строку визнати право власності на спадкове майно.
Позивач ОСОБА_1 в попередньому судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити, з мотивів викладених в позовній заяві.
Представник відповідача Вовчоцький сільський голова ОСОБА_4 . в попередньому судовому засіданні заявлені позовні вимоги визнав повністю, не заперечував стосовно їх задоволення.
Суд, заслухавши пояснення сторін вважає, що справу можливо розглянути у попередньому судовому засіданні , оскільки позивач позов підтримує, представник відповідача позов визнає, тому є законні підстави для ухвалення рішення про задоволення позову, оскільки визнання представником відповідача позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб і таким чином позовні вимоги є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню зі слідуючих підстав.
Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Статтею 392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред'явити позов про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно ч. 1 ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Таким чином приймаючи до уваги , що відповідно до заповіту, посвідченого приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу Вінницької області Лукашенком В.Б. від 01 серпня 2000 року і зареєстрованого в реєстрі за № 8936 ОСОБА_3 на випадок своєї смерті зробила таке розпорядження: все належне її майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось, а також все те, що буде належати її на день смерті і на , що вона матиме право за законом заповідає своїй дочці ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла, після її смерті відкрилась спадщина, але будучи необізнаною із змінами у чинному законодавстві до закінчення шестимісячного строку з дня смерті спадкодавиці позивач заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори не подала, оскільки вона людина похилого віку, часто хворіє, перебуває на диспансерному обліку з приводу гіпертонічної хвороби 2 ст. та ін., після смерті матері в неї різко загострились всі хронічні хвороби, в зв»язку із чим вона не мала фізичної можливості звертатись до нотаріальної контори для вирішення питання прийняття спадщини, але вона фактично вступила в управління та володіння спадковим майном, а тому суд вважає, що позивач пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважної причини та приходить до висновку, що її слід визначити додатковий строк для прийняття спадщини та визнати за нею право власності на земельну частку (пай), оскільки за життя мати позивача не одержала правовстановлюючий документ на належну її земельну частку.
Керуючись ст.ст. 328, 392, 1223 ч. 1, 1268, 1272 ч. 3 ЦК України та ст. ст.10, 60, 174 ч. 4, 212-215 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк до 12 січня 2009 року для прийняття спадщини, яка відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_2 після смерті її матері ОСОБА_3 і знаходиться в АДРЕСА_1 .
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за заповітом на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Світанок» АДРЕСА_1 розміром 2,68 в умовних кадастрових гектарах з визначенням меж цієї частки в натурі на (місцевості), яка належала її матері ОСОБА_3 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серія НОМЕР_1 , виданого 01 липня 1997 року Немирівською районною державною адміністрацією.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: