Справа №22 -276/08
Головуючий у 1 інстанції
Дьомич Л.М.
Категорія 44
Доповідач Кривохижа В.І.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2008 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах
апеляційного суду Кіровоградської області в складі:
Головуючої: Кривохижі В.І. Суддів: Черниш Т.В.
Чорнобривець О.С. при секретарі Дімановій Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді цивільну справу за апеляційною скаргою дочірнього підприємства "Кіровоградтепло" товариства з обмеженою відповідальністю "Центр науково-технічних інновацій Української нафтогазової академії" на рішення Кіровського районного суду м. Кіровограда від 1 листопада 2007 року, -
ВСТАНОВИЛА:
У липні 2007 року ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до дочірнього підприємства "Кіровоградтепло" товариства з обмеженою відповідальністю "Центр науково-технічних інновацій Української нафтогазової академії" (далі - ДП "Кіровоградтепло" ТОВ "ЦНТІ УНГА") про захист порушеного права.
Зазначала, що 11 квітня 2005 року вона придбала АДРЕСА_1, по якій заборгованості за теплопостачання та гарячу воду у бувшого власника не було. Нею було змонтоване індивідуальне опалення, про влаштування якого до початку опалювального сезону належним чином, у письмовій формі, було повідомлено відповідача з наданням підтверджуючих документів: дозволу на влаштування, довідки КРЕП №10, техумови та робочий проект, індивідуальні документи, оскільки не мала наміру користуватися послугами відповідача, договір про надання послуг з ним не укладала. Незважаючи на це, їй на протязі періоду з 11 квітня 2005 року по теперішній час систематично нараховується заборгованість, вимагається оплата. Вважаючи, що дії відповідача порушують її права, спричиняють їй матеріальну та моральну шкоду, вона і просила зобов'язати відповідача зняти незаконно нараховану заборгованість в розмірі 2 460 грн. 62 коп. станом на 12 липня 2007 року, стягнути з нього 10 000 грн. у відшкодування моральної шкоди та зобов'язати закрити особовий абонентський розрахунковий рахунок НОМЕР_1 з 11 квітня
2005 року.
Рішенням Кіровського районного суду м. Кіровограда від 1 листопада 2007 року позовні вимоги задоволені частково. Зобов'язано відповідача скасувати нараховану позивачці заборгованість за оплату теплової енергії, а в решті позовних вимог відмовлено.
Суд дійшов висновку, що позивачка не користувалася послугами теплопостачання, договір з відповідачем не укладала, повідомляла про відключення в своїй квартирі мережі теплопостачання, а тому підприємство без ніяких правових підстав нарахувало позивачці заборгованість. "Оскільки спірні правовідносини не передбачають відшкодування шкоди і немає підстав щодо зобов'язання відповідача закрити особовий абонентський рахунок, судом відмовлено в цій частині вимог.
В апеляційній скарзі ставиться питання про скасування рішення суду в частині задоволення позовних вимог щодо зобов'язання скасувати нараховану заборгованість. Зазначається, зокрема, що позов пред'явлений безпідставний, необгрунтований та є недоведеним, оскільки з нього не вбачається прямого порушення права позивача, як споживача.
Заслухавши доповідача, пояснення позивачки, яка заперечувала проти доводів скарги, дослідивши матеріали справи в межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду в частині задоволення позовних вимог скасуванню з таких підстав.
Судом встановлено, що згідно договору купівлі-продажу від 11 квітня 2005 року позивачка стала власником АДРЕСА_1, в якій влаштувала індивідуальну (автономну) систему теплопостачання.
Задовольняючи позовні вимоги щодо скасування нарахованої заборгованості, суд виходив з того, що відповідачем направлялись попередження про визначення заборгованості за теплопостачання.
Проте, колегія не може погодитися з цими висновками суду.
Відповідно до ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Виходячи зі змісту ст. ст. 11, 15 ЦК України цивільні права і обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства. Кожна особа має право на судовий захи ст. 3ахист же цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Під способом захисту суб'єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів наведений у ст. 16 ЦК України.
Вимоги щодо скасування заборгованості, зазначеної в рахунках, повідомленнях, попередженнях не встановлюють для позивачки будь-яких обов'язків, крім рекомендації сплатити нарахований борг за теплову енергію, і не передбачені діючим законодавством в якості способу захисту прав.
Із матеріалів справи вбачається, що вимоги до позивачки щодо стягнення заборгованості в судовому порядку відповідачем не заявлялися, а тому не можна вважати її право порушеним, в зв'язку з чим підстав для задоволення позовних вимог в цій частині немає.
На зазначені обставини не звернув уваги суд першої інстанції при розгляді справи, ухваливши в цій частині рішення, яке не грунтується на законі.
В зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи, неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає можливим відповідно до ст. 309 ЦПК України скасувати рішення суду в цій частині з ухваленням нового про відмову у задоволенні позову.
Відповідно до ч.4 ст. 88 ЦПК України скасуванню підлягає також рішення в частині стягнення судових витрат з відповідача, які компенсуються за рахунок держави.
В іншій частині рішення суду не оскаржувалося.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 303, 307, 309, 313, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів, -
ВИРІШИЛА:
Рішення Кіровського районного суду м. Кіровограда від 1 листопада 2007 року в частині зобов'язання скасувати нараховану ОСОБА_1 заборгованість за оплату теплової енергії в сумі 2 460 грн. 62 коп. та стягнення судових витрат в сумі 81 грн. - скасувати. У задоволенні зазначеної позовної вимоги ОСОБА_1 відмовити.
В решті рішення суду залишити без зміни.
Рішення суду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржене до Верховного Суду України протягом двох місяців.