Справа № 22-447- 2008 р.
Головуючий у 1-й інстанції Савченко С. О.
Категорія - 19
Доповідач - Черненко В.В.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.03.2008 року Колегія суддів Судової палати в цивільних справах
Апеляційного суду Кіровоградської області в складі:
Головуючого судді - Черненко В.В.
Суддів - Говорухіна В.П. Фомічова С. Є.
при секретарі - Сегал О.П.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на рішення Вільшанського районного суду Кіровоградської області від 13 грудня 2007 року.
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом до ОСОБА_3 про стягнення моральних та матеріальних збитків . В обґрунтування позовних вимог вказали, що 08 березня 2007 року близько 11 години 10 хвилин , ОСОБА_2 рухався на автомобілі «Форд Скорпіон» державний номер НОМЕР_1 , який належить позивачам на праві приватної власності по дорозі Вільшанка -Первомайськ. По цій же дорозі в цьому ж напрямку рухався автомобіль ВАЗ 21099 під управлінням дочки відповідача , ОСОБА_4 1990 року народження, яка не мала прав на керування автомобілем. ОСОБА_3 знаходився рядом в автомобілі і в порушення ст. . 126 ч.2 КУпАП передав дочці управління автомобілем. ОСОБА_4 А. не упевнившись в безпеці руху, здійснила поворот вліво, в результаті чого два автомобілі зіткнулись і отримали пошкодження . За висновком експерта пошкодження автомобілю позивачів становлять 2966 гривень 68 копійок. Позивач просить стягнути вказану суму, а також витрати понесені на юридичну допомогу, за проведення авто товарознавчої експертизи, а також витрати понесені з поїздками на проведення експертизи.. Просять також стягнути на їх користь відшкодування моральної шкоди в розмірі 6000 гривень.
За клопотанням представника відповідача до у часті по справі було притягнуто співвласника автомобіля ОСОБА_4.
Рішенням Вільшанського райсуду Кіровоградської області позовні вимоги було задоволено частково.
В апеляційній скарзі ставиться питання про скасування рішення суду першої інстанції в зв'язку з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши законність та обгрунтованність рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги апеляційний суд дійшов висновку , що апеляційна скарга підлягає задоволенню із наступних підстав.
Постановляючи рішення суд першої інстанції дійшов висновку , що відповідно до обставин справи, шкода позивачам заподіяна внаслідок взаємодії двох джерел підвищеної небезпеки , а згідно п.3 ч.1 ст. 1188 ЦК України за наявності винних всіх осіб, діяльністю яких було завдано шкоди розмір відшкодування визначається у відповідній частці залежно від обставин , що мають істотне значення. Суд визнав , що істотним значенням для визначення частки розміру відшкодування шкоди має неправомірна передача права управління автомобіля ВАЗ 21099 відповідачем ОСОБА_4, дочці, яка не мала права управляти транспортним засобом, при тому на шляху з пожвавленим рухом транспорту та порушенням нею п.10.1 ПДР , а тому суд визначив частку вини ОСОБА_3 в 70%, а частка вини ОСОБА_1 в 30 %. Виходячи з даних обставин суд стягнув на користь позивачів з відповідачів 2978 гривень 50 копійок матеріальних збитків та моральну шкоду в розмірі 1500 гривень.
Апеляційний суд вважає, що судом першої інстанції при розгляді даної справи було допущено порушення норм процесуального права.
Відповідно до ст. ст. 10 , 11, ЦПК України суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи : роз'яснює особам , які беруть участь у справі, їх права та обов'язки, попереджає про наслідки вчинення або не вчинення процесуальних дій і сприяє здійсненню їхніх прав у випадках, встановлених цим кодексом.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до ЦПК України в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до статті 215 ЦПК України в своєму рішенні суд повинен вказувати мотиви з яких суд вважає встановленою наявність , або відсутність фактів , якими обґрунтовувались вимоги чи заперечення, бере до уваги або відхиляє докази, застосовує зазначені в рішенні нормативно правові акти. В резолютивній частині суд повинен зазначити висновки суду про задоволення позову або відмову в позові повністю чи частково. Висновки суду по суті позовних вимог, розподілу судових витрат. Крім того при розгляді справи суд повинен дотримуватись норм ЦПК України при розгляді справи .
Як вбачається з матеріалів справи , рішення по справі було постановлено 13.12.2007 року у відсутності позивачів по справі, що підтверджується матеріалами справи. З матеріалів справи також вбачається, що розгляд справи відкладався судом декілька разів, з різних підстав але справа фактично по суті не розглядалась . 13.12.2007 року , позивачі не змогли з'явитись в судове засідання , а суд першої інстанції в порушення ст169 ч.1 п.3 ЦПК України не вирішив питання про відкладення розгляду справи у випадку , як що у випадку першої неявки без поважних причин належним чином повідомленого позивача в судове засідання або неповідомлення ним про причини неявки , якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності. Таким чином судом було порушено
норми процесуального права , зокрема суд позбавив позивача надати свої докази на підтвердження своїх позовних вимог.
Крім того визначаючи вину позивачів в 30% , а відповідачів в 70%, суд не вказав в своєму рішення на чому ґрунтується вина як однієї сторони по справі так і іншої, якими доказами це підтверджується . Посилання суду на ті обставини , що сторонами було обопільно порушено правила дорожнього руху , зокрема п.10.1., можна розцінювати як один із доказів вини сторін , але для визначення вини кожного учасника даної пригоди, та стягнення матеріальної та моральної шкоди , недостатню. Також вбачається , що на місці пригоди працювали працівники ДАІ , але в матеріалах справи відсутні будь які докази , що хто не будь з учасників даної транспортної пригоди притягувався до адміністративної відповідальності за порушення правил дорожнього руху , або був звільнений від відповідальності.
Крім того, в резолютивній частині рішення суд не вказав, позовні вимоги задоволено повністю чи частково. Не вирішив питання суд також в частині позовних вимог про стягнення витрат затрачених на проведення технічної експертизи на витрати на юридичну допомогу. В мотивувальній частині суд зовсім не визначив чому суд дійшов висновку про стягнення 2978 гривень 50 копійок , оскільки ступінь вини відповідача в розмірі 70 %, визначеної судом, ніяк не відповідає тій сумі яку стягнув суд. Також суд не мотивував з чого виходив суд і на які докази посилався, коли стягнув 1500 гривень на відшкодування моральної шкоди.
Таким чином виходячи із встановленого , колегія суддів вважає , що рішення суду першої інстанції піддягає скасуванню з направленням справи на новий розгляд в зв'язку з порушенням норм процесуального права та на підставі ст. .311 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 304, 307, 311, 314, 315 ЦПК України , колегія суддів Апеляційного суду Кіровоградської області:
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу задовольнити.
Рішення Вільшанського районного суду Кіровоградської області від 13 грудня 2007 року скасувати, справу направити на новий розгляд до того ж суду в іншому складі суду..
На ухвалу може бути подана касаційна скарга до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання законної сили рішенням апеляційного суду.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення.