ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 жовтня 2013 року № 813/5649/13-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Лейко-Журомської М.В. розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області до комунального підприємства «Броди» про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду,-
встановив:
Державна екологічна інспекція у Львівській області звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до комунального підприємства «Броди» про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення виконання робіт та діяльності підприємства щодо бездозвільного розміщення та безлімітного утворення і розміщення відходів на території сміттєзвалища, яке знаходиться на території Бродівської міської ради Львівської області. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскільки у відповідача відсутні: первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються та видаляються; висновок державної екологічної експертизи; проект рекультивації відпрацьованих ділянок сміттєзвалища; дозвіл на розміщення відходів та ліміт на утворення та розміщення відходів; система здійснення моніторингу впливу сміттєзвалища на навколишнє природне середовище, то необхідно в порядку статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» застосувати до нього заходи реагування.
23 липня 2013 року відкрито скорочене провадження у справі та відповідачу надано строк для подання заперечення проти позову або заяви про визнання позову, роз'яснено наслідки такого неподання.
11 жовтня 2013 року від Львівської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» надійшла інформація про те що рекомендований лист з вказаною ухвалою адресований КП «Броди» вручено 29 липня 2013 року уповноваженій особі Кіт Т.
Оскільки відповідач повідомлений належним чином та з врахуванням того, що від нього не надходило заперечення проти позову, суд вважає за можливе, відповідно до частини 3 статті 183-2 КАС України, розглядати справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, правовий статус якої визначено у Положенні, затвердженому Указом Президента України «Про Положення про Державну екологічну інспекцію України» 13.04.2011 року № 454/2011 (далі - Положення).
Відповідно до пункту 4 Положення Державна екологічна інспекція України зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря щодо наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин (підп. «г» п. 2 ч. 4 Положення).
З матеріалів справи судом встановлено, що Державною екологічною інспекцією у Львівській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Комунальним підприємством «Броди», та встановлено ряд порушень, зокрема статей 17, 29, 32, 33 Закону України «Про відходи» та статті 39 Закону України «Про екологічну експертизу», що викладено в акті перевірки № 1247/1352/03/1115.
Відповідно до пункту «в» статті 17 Закону України «Про відходи» суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також за погодженням із уповноваженими органами виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища та здоров'я людини.
Згідно з статтею 29 цього Закону з метою визначення та прогнозування впливу відходів на навколишнє природне середовище, своєчасного виявлення негативних наслідків, їх відвернення та подолання виробники відходів, їх власники, а також центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища здійснюють моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів.
Відповідно до пункту «а» статті 32 Закону України «Про відходи» з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів. Ліміти на обсяги утворення і розміщення побутових відходів не встановлюються.
Частиною 4 статті 33 Закону України «Про відходи» передбачено, що зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.
Згідно з частиною 1 статті 29 Закону України «Про екологічну експертизу» висновки державної екологічної експертизи повинні містити оцінку екологічної допустимості і можливості прийняття рішень щодо об'єкта екологічної експертизи та враховувати соціально-економічні наслідки.
Судом встановлено, що за результатом перевірки КП «Броди» Державною екологічною інспекцією у Львівській області 09.07.2013 року винесено припис № 1247/1352/03/639, яким приписано: з моменту отримання припису вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються та видаляються і подавати щодо них статистичну звітність форми № 1 ВТ; до 30.10.2013 року отримати висновок державної екологічної експертизи; розробити та погодити в встановленому порядку проект рекультивації відпрацьованих ділянок сміттєзвалища; отримати дозвіл на розміщення відходів та ліміт на утворення та розміщення відходів; організувати систему здійснення моніторингу впливу сміттєзвалища на навколишнє природне середовище. Вказаний припис отримано директором КП «Броди» Мельником В.В.
При прийнятті рішення суд виходить з наступного.
Частиною 1 статті 5 Закону України «Про відходи» передбачено, що основними принципами державної політики у сфері поводження з відходами є пріоритетний захист навколишнього природного середовища та здоров'я людини від негативного впливу відходів,
забезпечення ощадливого використання матеріально-сировинних та енергетичних ресурсів, науково обґрунтоване узгодження екологічних, економічних та соціальних інтересів суспільства щодо утворення та використання відходів з метою забезпечення його сталого розвитку.
Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачає, що одним із основних принципів охорони навколишнього природного середовища є гарантування екологічно безпечного середовища для життя і здоров'я людей.
Як встановлено судом з акту перевірки, КП «Броди» здійснює збирання твердих побутових відходів на території міста Броди на підставі рішення сесії Бродівської міської ради № 427 від 07.06.2012 року «Про визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території міста Броди». Середньооблікова кількість працівників на підприємстві становить 109 чоловік.
На основі рішення виконавчого комітету Бродівської міської ради № 188 від 07.05.2012 року «Про визначення переможця конкурсу з вивезення побутових відходів на території міста Броди» КП «Броди» уклало договір про надання послуг з вивезення побутових відходів у м. Броди від 07.05.2012 року. Відповідно до умов вказаного договору КП «Броди» зобов'язано укласти договори на надання послуг з вивезення побутових відходів із споживачами міста, надавати послуги з вивезення ТПВ на міське сміттєзвалище, та утримувати міське сміттєзвалище. Актом встановлено, що підприємством укладено 17 581 договорів з населенням м. Броди, що становить 76% від загальної кількості жителів.
Так, перевіркою встановлено, що на 2013 рік у підприємства відсутній дозвіл на утворення та розміщення відходів, проте дозволи за 2008-2012 роки були наявні. За 2011 та 2012 роки на сміттєзвалище вивезено та утилізовано відходи без перевищення встановленого ліміту. Також перевіркою встановлено, що підприємством ведеться журнал обліку відходів, що потрапляють на сміттєзвалище, проте не подається статистична звітність щодо них.
Згідно з частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Суд зазначає, що статтею 3 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за принципом пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Суд зазначає, що втручання в діяльність господарюючого суб'єкта має забезпечувати справедливий баланс між загальними інтересами суспільства, захистом навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Між застосовуваними засобами та переслідуваними цілями має існувати розумна пропорційність.
В свою чергу, вимога позивача про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення діяльності (виконання робіт) КП «Броди» щодо бездозвільного розміщення та безлімітного утворення і розміщення відходів на території сміттєзвалища, яке знаходиться на території Бродівської міської ради Львівської області може призвести до негативних наслідків для територіальної громади міста Броди. Такі заходи реагування спричинять небезпеку для середовища проживання і життєдіяльності мешканців міста Броди. Підприємством укладено договори на вивезення відходів з 76% загальної кількості мешканців міста Броди. Суд зазначає, що перевіркою було встановлено, що на сміттєзвалище вивезено та утилізовано відходи без перевищення встановленого ліміту, отже навколишнє природне середовище не перебуває у небезпеці.
З матеріалів справи встановлено, що договір про надання послуг з вивезення побутових відходів у м. Броди укладено ще у травні 2012 року, проте жодних заходів з перевірки та реагування на недоліки роботи підприємства Державною екологічною інспекцією у Львівській області вчинено не було.
Аналізуючи матеріали справи, враховуючи співрозмірність заходів реагування, які просить застосувати позивач та шкоди, яка може бути заподіяна територіальній громаді міста Броди, суд вважає, що такі заходи реагування не підлягають до застосування, оскільки не є виправданими.
Також суд зауважує, що застосування заходів реагування шляхом зупинення діяльності підприємства не передбачене частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
З врахуванням вищевикладеного, суд прийшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог і вважає, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати позивачеві, якому відмовлено в позові, не відшкодовуються.
Керуючись ст. ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 160-163, 183-2, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивача.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі протягом десяти днів з дня одержання копії постанови апеляційної скарги, яка подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Лейко-Журомська М.В.
- Номер:
- Опис: про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю)
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 813/5649/13-а
- Суд: Львівський окружний адміністративний суд
- Суддя: Лейко-Журомська Майя Вікторівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.07.2013
- Дата етапу: 30.11.2015