ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 07/5303а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" грудня 2006 р.
15год., м. Черкаси
За адміністративним позовом контрольно-ревізійного управління у Черкаській області
до відкритого акціонерного товариства „Черкаський приладобудівний завод”
про визнання протиправною бездіяльності та про зобов’язання вчинити дії
Суддя Дорошенко М.В.
Секретар судового засідання Долженкова І.М.
Представники сторін:
від позивача: Шарабуров І.В. –за довіреністю від 29.11.2006р., Чепурний О.П. –за довіреністю від 29.11.2006р.;
від відповідача: Німич О.В. –за довіреністю від 07.09.2006р.
Заявлено адміністративний позов про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо виконання ним вимог позивача про погодження з Фондом державного майна України та Міністерством промислової політики України питання про продаж реалізованих відповідачем протягом 2004, 2005 років основних засобів та про зобов’язання відповідача виконати ці вимоги позивача.
В обґрунтування адміністративного позову позивач вказав на невиконання відповідачем пред’явлених йому позивачем за результатами проведеної ревізії письмових вимог щодо погодження з Фондом державного майна України та Міністерством промислової політики України питання про продаж основних засобів, які згідно з висновками акту ревізії були реалізовані відповідачем протягом 2004, 2005 років в порушення вимог Положення про порядок відчуження основних засобів, що є державною власністю, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 30.07.1999р. №1477, Методичних рекомендацій про порядок отримання згоди Міністерства промислової політики України на відчуження, ліквідацію, передачу основних засобів, затверджених наказом названого міністерства від 09.06.2004р. №274, та п. 3.12 статуту товариства без погодження з Фондом державного майна України та Міністерства промислової політики України.
У засіданні суду представники позивача позов підтримали з викладених у ньому підстав.
Відповідач проти позову заперечив, вказавши при цьому на його безпідставність. За твердженням відповідача на час відчуження основних засобів він уже був відкритим акціонерним товариством, управління державними корпоративними правами у якому згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.03.2003р. №301, здійснював Фонд державного майна України, тому погодження на відчуження основних засобів від Міністерства промислової політики України не потребувалося.
Відповідач вважає, що дія Положення про порядок відчуження основних засобів, що є державною власністю, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 30.07.1999р. №1477, не поширюється на відносини, пов’язані з відчуженням ним в 2004, 2005р. основних засобів, оскільки останні були його власністю як юридичної особи, а держава, як власник переважної більшості акцій акціонерного товариства, в особі Фонду державного майна України приймала участь у вирішенні питань про відчуження основних засобів через здійснення управління державними корпоративними правами.
Також не вбачає відповідач у своїх діях порушень вимог пункту 3.12. статуту відкритого акціонерного товариства, оскільки цей пункт статуту діяв лише до того часу, коли усі 100 відсотків акцій належали державі.
У засіданні суду представник відповідача підтримав заперечення проти адміністративного позову з викладених вище підстав.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши пояснення представників позивача, господарський суд встановив наступне.
Наказом Фонду державного майна України від 19.08.1998р. №25-ПП був затверджений план приватизації майна державного підприємства „Черкаський приладобудівний завод”.
Наказом від 11.09.1998р. №40-АТ Фонд державного майна України вирішив перетворити державне підприємство „Черкаський приладобудівний завод” у відкрите акціонерне товариство, затвердити статут останнього і акт передачі нерухомого майна до його статутного фонду.
28 вересня 1998р. виконавчим комітетом Черкаської міської ради була здійснена державна реєстрація відкритого акціонерного товариства „Черкаський приладобудівний завод” як юридичної особи.
Затвердженим наказом Фонду державного майна України від 11.09.1998р. №40-АТ статутом відкритого акціонерного товариства „Черкаський приладобудівний завод” було передбачено, зокрема, що:
відкрите акціонерне товариство „Черкаський приладобудівний завод” засноване за рішенням Фонду державного майна України шляхом перетворення державного підприємства Черкаський приладобудівний завод” у відкрите акціонерне товариство відповідно до закону України „Про господарські товариства” та Порядку перетворення у процесі приватизації державних, орендних підприємств і підприємств із змішаною формою власності у відкриті акціонерні товариства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.09.1996р. №1099 (пункт 1.1 статуту);
відкрите акціонерне товариство „Черкаський приладобудівний завод” є правонаступником державного підприємства „Черкаський приладобудівний завод” (пункт 3.3 статуту);
відкрите акціонерне товариство „Черкаський приладобудівний завод” є власником майна, переданого йому засновником у власність, виробленої ним внаслідок господарської діяльності продукції, одержаних доходів, іншого майна, набутого на підставах, не заборонених чинним законодавством України. Товариство здійснює володіння, користування і розпорядження своїм майном згідно з метою своєї діяльності ( пункт 3.5 статуту);
відкрите акціонерне товариство „Черкаський приладобудівний завод” має право продавати, передавати безоплатно, обмінювати, передавати в оренду, у тому числі на умовах лізингу, застави юридичним та фізичним особам засоби виробництва та інші матеріальні цінності, використовувати та відчужувати їх іншими способами, якщо це не суперечить чинному законодавству та статуту ( пункт 3.7 статуту);
у період до прийняття рішення про продаж акцій товариства при вирішенні питань відчуження майна, яке входить до складу основних фондів товариства, на товариство поширюється норми чинного законодавства України, встановлені для державних підприємств ( пункт 3.12 статуту);
засновником відкритого акціонерного товариства „Черкаський приладобудівний завод” є держава в особі Фонду державного майна України, акціонерами товариства можуть бути державні органи приватизації, фізичні та юридичні особи, які набули права власності на акції товариства у процесі приватизації, випуску нових акцій та на вторинному ринку цінних паперів( пункт 4.1 статуту).
Після державної реєстрації відкритого акціонерного товариства „Черкаський приладобудівний завод” як юридичної особи державою був здійснений продаж частини акцій цього товариства фізичним особам. У 2004, 2005 роках державі належало 99,4554 відсотків акцій відкритого акціонерного товариства „Черкаський приладобудівний завод”, а решта –0,5446 відсотка –фізичним особам.
Постановою від 03.06.1999р. №951 Кабінет Міністрів України передав повноваження з управління державними корпоративними правами відкритого акціонерного товариства „Черкаський приладобудівний завод” Міністерству промислової політики України.
Постановою від 07.03.2003р. №301 Кабінет Міністрів України визнав свою постанову від 03.06.1999р. №951 такою, що втратила чинність і поклав функції з управління державними корпоративними правами відповідних господарських товариств на Фонд державного майна України.
У квітні-червні 2006р. позивачем була проведена ревізія відповідача з питань дотримання ним вимог законодавства у процесі використання державних фінансових і матеріальних ресурсів за період діяльності з 01.01.2004р. по 31.12.2005р. За результатами цієї ревізії був складений акт від 02.06.2006р. №05-36/6.
Ревізією було встановлено, що відповідач в порушення вимог п. 4 Положення про порядок відчуження основних засобів, що є державною власністю, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 30.07.1999р. №1477, та п. 4.1.6 Методичних рекомендацій про порядок отримання згоди Міністерства промислової політики України на відчуження, ліквідацію, передачу основних засобів, затверджених наказом названого міністерства від 09.06.2004р. №274, здійснив у 2004, 2005 роках відчуження таких основних засобів: майнового комплексу котельні, розташованої по вул. Сумгаїтській, 8, м. Черкаси, з позамайданчиковими тепловими мережами протяжністю 12854,1м; товарно-матеріальних цінностей, які складали цілісний майновий комплекс котельні і брали безпосередню участь у процесі виробництва теплової енергії та забезпечували роботу котельні; багатоквартирного будинку „Перемога - 1” на підставі дозволу регіонального відділення Фонду державного майна України по Черкаській області; незавершеного будівництва профілакторію у с. Дахнівка; незавершеного будівництва корпусу №175; двох сталевих резервуарів.
На підставі акту ревізії від 02.06.2006р. №05-36/6 позивач надіслав відповідачу лист від 30.06.2006р. №23-05/31-3281 з вимогами узгодити з Фондом державного майна України та Міністерством промислової політики України відчуження вказаних вище основних засобів.
Відповідач листом від 02.08.2006р. №50-364 відмовився від виконання вимог позивача щодо узгодження з Фондом державного майна України та Міністерством промислової політики України відчуження його основних засобів.
Згідно із ст.ст. 62, 63 Господарського кодексу України ознаками державного підприємства є створення його компетентним органом державної влади і діяльність його на основі державної власності.
Відповідно до частин 3, 4, 5 Господарського кодексу України залежно від способу утворення (заснування) та формування статутного фонду в Україні діють підприємства унітарні та корпоративні. Унітарне підприємство створюється одним засновником, який виділяє необхідне для того майно, формує відповідно до закону статутний фонд, не поділений на частки (паї), затверджує статут, розподіляє доходи, безпосередньо або через керівника, який ним призначається, керує підприємством і формує його трудовий колектив на засадах трудового найму, вирішує питання реорганізації та ліквідації підприємства. Унітарними є підприємства державні, комунальні, підприємства, засновані на власності об'єднання громадян, релігійної організації або на приватній власності засновника. Корпоративне підприємство утворюється, як правило, двома або більше засновниками за їх спільним рішенням (договором), діє на основі об'єднання майна та/або підприємницької чи трудової діяльності засновників (учасників), їх спільного управління справами, на основі корпоративних прав, у тому числі через органи, що ними створюються, участі засновників (учасників) у розподілі доходів та ризиків підприємства. Корпоративними є кооперативні підприємства, підприємства, що створюються у формі господарського товариства, а також інші підприємства, в тому числі засновані на приватній власності двох або більше осіб.
Глава 8 Господарського кодексу України передбачає особливості правового статусу державних та комунальних унітарних підприємств, а глава 9 –господарських товариств і, зокрема, акціонерних товариств як корпоративних підприємств.
Статтею 85 Господарського кодексу України встановлено, що господарське товариство є власником:
майна, переданого йому у власність засновниками і учасниками як внески;
продукції, виробленої в результаті господарської діяльності товариства;
доходів, одержаних від господарської діяльності товариства;
іншого майна, набутого товариством на підставах, не заборонених законом.
Аналогічна норма передбачена і ст. 12 Закону України „Про господарські товариства”.
Відповідно до пунктів 2, 4 Положення про порядок відчуження основних засобів, що є державною власністю, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 30.07.1999р. №1477, це Положення визначає порядок відчуження суб'єктами господарювання державного майна, закріпленого за державними підприємствами, їх структурними підрозділами, функції з управління майном яких в установленому порядку передані до державних органів приватизації, державного майна, переданого в оренду у складі цілісних майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів, орендодавцем якого є Фонд державного майна України, Фонд майна Автономної Республіки Крим, регіональні відділення Фонду державного майна України (далі - державні органи приватизації). Відчуження майна державного підприємства, його структурного підрозділу, функції управління яким в установленому порядку передані державним органам приватизації, здійснюється безпосередньо підприємством після отримання погодження державного органу приватизації, який здійснює функції управління цим підприємством.
Методичні рекомендації про порядок отримання згоди Міністерства промислової політики України на відчуження, ліквідацію, передачу основних засобів, затверджені наказом названого міністерства від 09.06.2004р. №274, не були зареєстровані у Міністерстві юстиції України як нормативний документ.
З огляду на викладені вище обставини та норми законодавства господарський суд прийшов до таких висновків.
Відкрите акціонерне товариство „Черкаський приладобудівний завод” в 2004, 2005 роках було корпоративним підприємством у формі відкритого акціонерного товариства і відповідно не було державним підприємством. Передане державою до статутного фонду відкритого акціонерного товариства „Черкаський приладобудівний завод” майно належало останньому на праві власності. Відтак на це товариство не поширювалися норми чинного законодавства України, встановлені для державних підприємств, у тому числі і п. 4 Положення про порядок відчуження основних засобів, що є державною власністю, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 30.07.1999р. №1477.
Методичні рекомендації про порядок отримання згоди Міністерства промислової політики України на відчуження, ліквідацію, передачу основних засобів, затверджені наказом названого міністерства від 09.06.2004р. №274, не є нормативним документом, тому не є обов’язковими для застосування.
Отже, відповідач не зобов’язаний був узгоджувати відчуження вказаного вище майна з Фондом державного майна України та Міністерством промислової політики України у порядку, передбаченому Положенням про порядок відчуження основних засобів, що є державною власністю, затвердженим наказом Фонду державного майна України від 30.07.1999р. №1477, та Методичними рекомендаціями про порядок отримання згоди Міністерства промислової політики України на відчуження, ліквідацію, передачу основних засобів, затвердженими наказом названого міністерства від 09.06.2004р. №274. Ці питання були вирішені відповідними органами управління відповідача, у роботі яких приймав участь повноважний представник Фонду державного майна України у порядку здійснення останнім управління державними корпоративними правами у відкритому акціонерному товаристві „Черкаський приладобудівний завод”.
За таких обставин адміністративний позов задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд ПОСТАНОВИВ:
У адміністративному позові відмовити повністю.
Ця постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського міжобласного апеляційного господарського суду шляхом подання через господарський суд Черкаської області заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня оголошення постанови і апеляційної скарги - протягом двадцяти днів після подання такої заяви.
Ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
У разі своєчасного подання заяви про апеляційне оскарження і неподання апеляційної скарги у встановлений строк, ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
СУДДЯ Дорошенко М.В.