Справа № 2а -31
2008р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
6 листопада 2008 року 17 годин 30 хвилин м. Сарни
Сарненський районний суд Рівненської області
одноособово суддя Березень Ю. В.,
при секретарі Кудіній А. Р.,
з участю заступника прокурора Сарненського району Шерстобітова Ю. В.,
представника відповідача Мельник Н. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом заступника прокурора Сарненського району в інтересах ОСОБА_1до виконавчого комітету Сарненської міської ради про зобов'язання забезпечити житловою площею, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету Сарненської міської ради в порядку адміністративного судочинства за захистом прав ОСОБА_1., вказуючи, що вона, являючись потерпілою від аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, з 21 червня 2000 року перебуває на квартирному обліку для поліпшення житлових умов у відповідача. Просить зобов'язати відповідача забезпечити жилою площею ОСОБА_1. шляхом виділення житла в межах норм, передбачених чинним законодавством.
У судовому засіданні прокурор Шерстобітов Ю. В. позовні вимоги підтримав в повному обсязі та додав, що під час проведення у відповідача перевірки додержання вимог житлового законодавства було встановлено, що всупереч вимогам п. 10 ст. 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_1. не була забезпечена житловою площею позачергово протягом року з дня подачі заяви, а тому просить суд захистити її права.
ОСОБА_1., в інтересах якої заявлений позов, в судове засідання не з'явилась, хоча про час та місце слухання справи була повідомлена судовою повісткою.
Представник відповідача - виконкому Сарненської міської ради Мельник Н. М. позову не визнала, посилаючись на відсутність житла, просить врахувати законні інтереси осіб, які перебувають на квартирному обліку та користуються переважним перед ОСОБА_1. правом на позачергове забезпечення жилою площею, так як постановлені на позачерговий облік раніше. Оскільки наявний спір про право, просить закрити провадження у адміністративній справі.
Дослідивши документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши обставини, якими сторони обґрунтовують свої доводи та заперечення, давши оцінку доказам, що мають значення для справи, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає до задоволення.
Прокурором заявлений позов в інтересах особи з метою захисту її прав у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органу місцевого самоврядування як суб'єкта владних повноважень, в зв'язку з цим має місце публічно-правовий спір, справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
У відповідності до п. 10 ст. 20 Закону України від 28.02.1991, № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особи, віднесені до категорії 1 (пункт 1 статті 14), які потребують поліпшення житлових умов, мають право на позачергове забезпечення жилою площею та забезпечуються жилою площею протягом року з дня подання заяви.
Для цього місцеві Ради щорічно виділяють 15 відсотків усього збудованого житла (в тому числі підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності). Кабінет Міністрів України щорічно виділяє обласним державним адміністраціям цільовим призначенням капітальні вкладення відповідно до кількості сімей, що потребують поліпшення житлових умов. Фінансування будівництва здійснюється з Державного бюджету України.
Крім загальних підстав, передбачених законодавством України, такими, що потребують поліпшення житлових умов, визнаються особи, які забезпечені жилою площею нижче рівня середньої забезпеченості громадян у даному населеному пункті.
З дослідженої облікової справи особи, інших письмових доказів вбачається, що ОСОБА_1., яка проживала в АДРЕСА_1, 1 червня 2000 року звернулась із заявою до відповідача про постановлення на квартирний облік як потерпіла 1 категорії внаслідок аварії на ЧАЕС в зв'язку з відсутністю середньої забезпеченості житлом і рішенням відповідача № 332 від 21 червня 2000 року була прийнята на такий облік, маючи другу групу інвалідності, захворювання пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС.
У списку громадян, потерпілих 1 категорії внаслідок аварії на ЧАЕС, інвалідність яких виникла внаслідок Чорнобильської катастрофи, ОСОБА_1. значиться під порядковим номером "18".
Посилання прокурора на порушення відповідачем норм закону та прав ОСОБА_1. є безпідставними, позов не підлягає задоволенню як необґрунтований.
Житловим кодексом України, Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затвердженими постановою Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 11 грудня 1984 р. N 470, закріплений принцип черговості надання жилих приміщень.
Згідно ст. 43 ЖК України, п. 38 зазначених Правил громадянам, які перебувають на квартирному обліку, жилі приміщення надаються в порядку черговості. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).
Право ОСОБА_1. на позачергове забезпечення жилим приміщенням може бути нею здійснене лише за настання визначених законом умов - почергового отримання житла іншими особами, які звернулись з відповідними заявами та були поставлені на пільговий квартирний облік раніше ОСОБА_1.
На підставі викладеного, п. 10 ст. 20 Закону України від 28.02.1991, № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 42 ЖК України, п. 38 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 11 грудня 1984 р. N 470, керуючись ст.ст. 159, 160, 163 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов заступника прокурора Сарненського району в інтересах ОСОБА_1до виконавчого комітету Сарненської міської ради про зобов'язання забезпечити житловою площею залишити без задоволення.
Звільнити позивачку від сплати судового збору на підставі п. 18 ст. 4 Декрету КМ України „Про державне мито”.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Рівненської області через Сарненський районний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя: