Справа № 762/79/13- ц
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
« 17» жовтня 2013 р. Балаклавський районний суд м. Севастополя
у складі: головуючого по справі судді - Шкірай М.І.
за участю секретаря – Саченко Д.Г.
за участю третьої особи – ОСОБА_1
за участю представників – ОСОБА_2;
ОСОБА_3
розглянувши в судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до Фонду комунального майна Севастополськой міськой Ради, третя особа без самостійних вимог ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Встановив
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, у якому просить визнати причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними, а також визначити додатковий строк три місяці для звернення до нотаріальної контори із завою про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_5 померлого 24 січня 2010 року.
В обґрунтування позову позивач зазначила, що 24 січня 2010 року помер його батько ОСОБА_5. Про смерть батька позивач дізнався в 2010 році та звернувся до суду з позовом про визнання права власності, у зв’язку з чим і пропущено строк на прийняття спадщини. Після розгляду справи судом позивач повторно ввернувся у П’яту Севастопольську державну нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини в чому йому було відмовлено у зв’язку із пропуском строку. Тому позивач посилаючись на правові підстави ст. 1272 ЦК України, просить суд визнати поважною причину пропуску строку для прийняття спадщини та встановити додатковий строк.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала, просила суд задовольнити позов.
Представник третьої особи в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову, вказуючи на те, що вимоги заявлені до неналежного відповідача оскільки власником квартири є ОСОБА_6
Вислухавши пояснення представників та сторін, давши оцінку показанням свідків, всебічно і повно з’ясувавши обставини справи та дослідивши відповідні докази, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з такого.
Судом встановлено, що 22 січня 2010 року помер батько позивача ОСОБА_5. Після його смерті залишилось спадкове майно у вигляді 1/4 частини житлового будинку № 23 по вул. Аксютіна у м. Севастополі.
21 травня 2010 року позивач звернувся до Балаклавського районного суду із позовом до ОСОБА_1 про визнання права власності, в якому просив визнати за ним право власності в порядку спадкування на 1/4 частку житлового будинку № 23 по вул. Аксютіна у місті Севастополі.
Рішенням Балаклавського районного суду м. Севастополя від 25 жовтня 2012 року яке залишено без змін Ухвалою Апеляційного суду м. Севастополя 25 березня 2013 року ОСОБА_4 відмовлено у задоволенні позову.
Підставою для відмови у задоволенні згаданого позову є невірно обраний спосіб захисту у вигляді визнання права власності на спадкове майно відносно виниклих правовідносин, який є хибним, адже його обрання не враховує, що суд як орган правосуддя не вправі здійснювати повноваження інших органів, і фактично заявлена вимога про визнання права власності підміняє процедуру оформлення права на спадщину, яка має здійснюватись виключно нотаріальними органами.
Після чого позивач звернувся до П’ятої Севастопольської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини(а.с.7). В чому йому було відмовлено на підставі ч. 1 ст. 1298 ЦК України у зв’язку із пропуском строку на прийняття спадщини.
Твердження представника третьої особи що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору про пред’явлення даного позову до неналежного позивача у зв’язку із належністю будинку ОСОБА_7 суд не бере до уваги, оскільки як вбачається з матеріалів справи третій особі належить 3/4 частини вказаного житлового будинку а із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 померлого 24 січня 2010 року вона не зверталась, тому вона не може бути відповідачем по даній справі.
Згідно із роз’ясненнями Верховного суду України, які містяться в п. 24 Постанови пленуму № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК) ( 435-15 ), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Згідно зі ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Суд вважає, що позивач пропустив строк подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, які пов’язані з об’єктивними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій, тому вважає можливим визначити йому додатковий строк для подання такої заяви, оскільки обрання не вірного способу захисту свого права та звернення до суду замість нотаріальних органів не може позбавити позивача на право спадкування за законом після смерті його батька.
Встановлені судом обставини і визначені відповідно до них правовідносини, якими обґрунтовуються вимоги позивача підтверджуються дослідженими в судовому засіданні матеріалами справи.
Так, суд, виходячи із засад цивільного судочинства - справедливості, добросовісності та розумності і з урахуванням балансу інтересів, вважає за необхідне задовольнити позов.
Керуючись ст. ст. 10-11, 28-29, 57-60, 158, 179, 185, 208-209, 212, 214-215 ЦПК України, суд -
Вирішив
Позов ОСОБА_4 до Фонду комунального майна Севастополськой міськой Ради, третя особа без самостійних вимог ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини – задовольнити.
Визначити ОСОБА_4 додатковий строк – 3 (три) місяці з моменту вступу рішення в законну силу для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_5, померлого 24 січня 2010 року.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення. Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду м. Севастополя через Балаклавський районний суд м. Севастополя.
Суддя