Судове рішення #3314671

                                                                                                   

 

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ  АПЕЛЯЦІЙНИЙ

АДМІНІСТРАТИВНИЙ   СУД

 

Постанова

Іменем України

 

 15.10.2008

                                      Справа № 22-а-919/08                 Попередній № справи 2-а-2851/08/5

                    Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді                                                  Іщенко Г.М.,

суддів                                                                      Дугаренко О.В.,

                                                                                  Лядової Т.Р.,

секретар судового засідання                               Колб Т.П., 

за участю представників сторін:

позивача: Альохіної Надії Валеріївни - довіреність №24/01-06/106 від 26.02.08,

відповідача: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за  апеляційною скаргою Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Сидоренко Д.В.) від 15.09.08

за позовом            Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради АР Крим (вул. Толстого, 15, Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95000)

до ОСОБА_1(АДРЕСА_1)          

про  заборону проведення мирних зібрань

 

                                                            ВСТАНОВИВ:

 

Виконавчий комітет Сімферопольської міської ради АР Крим звернувся до Окружного суду  Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом про заборону ОСОБА_1 організацію та проведення з 17.09.2008р. акції біля  адміністративної будівлі Сімферопольської міської ради та його виконавчого комітету по вул. Толстого, 15 в м. Сімферополі із встановленням наметного містечка.

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим  від 15 вересня 2008 року (суддя Сидоренко Д.В.) у справі №2а-2851/08/5 (№22а-919/08) позовна заява Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради АР Крим до ОСОБА_1про заборону проведення мирних зібрань задоволена частково. ОСОБА_1 заборонено використовувати під час акції (пікету) біля адміністративної будівлі Сімферопольської міської  ради та його виконавчого комітету по вул. Толстого,15 в м. Сімферополі (з 9 годин 00 хвилин 17.09.2008р. до 30.10.2008р.): дванадцять чотирьохмісних палаток, генератор світла, карооке, телевізор та десять стільців від заявлених двадцяти. В решті позовних вимог відмовлено. 

Не погодившись з постановою суду, Виконавчий комітет Сімферопольської міської ради АР Крим звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить  скасувати постанову першої інстанції, позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Заявник вважає, що судом при винесенні постанови неповне вияснені обставини справи, а саме: не  дана оцінка необхідності проведення відповідачем заявленої акції в нічний час доби. Більш того,  позивач ставить питання про обмеження права відповідача на мирне зібрання виключно відносно місця проведення акції, оскільки Виконавчий комітет Сімферопольської міської ради АР Крим узгодив проведення заявленої акції, але визначив при цьому  місцем проведення на вибір відповідача дві інші адреси.

Ухвалою судді Севастопольського апеляційного адміністративного суду Іщенко Г.М. від 26.09.2008р. відкрите апеляційне провадження за апеляційною скаргою Виконавчого комітету  Сімферопольської міської ради АР Крим.

Ухвалою судової колегії Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2008р. розгляд справи призначений на 15 жовтня 2008р., 10:00 годин. 

Розпорядженням голови Севастопольського апеляційного адміністративного суду Шереніна Ю.Л. від  15.10.2008р. у зв'язку з зайнятістю суддів в інших процесах у складі колегії було замінено суддів: Горошко Н.П. та Дадінську Т.В. на суддів: Лядову Т.Р. та Дугаренко О.В.

У судовому засіданні представник позивача підтримала апеляційну скаргу з викладених у ній мотивів.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про місце та час розгляду справи повідомлений належним чином, про причину неявки судову колегію не повідомив.

Відповідно до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України судова колегія знаходить можливим апеляційний розгляд справи  у відсутність відповідача, визнаючи достатніми для розгляду скарги по суті наявні в матеріалах справи письмові  докази.

Колегія суддів, у відкритому судовому засіданні, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду щодо правильності  застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі статтею 39 Конституції України і статтею 11 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, яку Україна ратифікувала 17 липня 1997 року, громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і  лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушення чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Таким чином, про відповідні зібрання та інші заходи необхідно у будь-якому випадку своєчасно сповістити (повідомити) органи виконавчої влади  чи органи місцевого самоврядування.         

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1  10.09.2008 року звернувся  до Сімферопольського міського голови із заявою про встановлення наметного містечка біля Виконавчого комітету Сімферопольського міської ради АР Крим з 9 годин 00 хвилин  17.09.2008р. до 30.10.2008р. біля адміністративної будівлі Сімферопольської міської ради та його виконавчого комітету по вул. Толстого,15 в м. Сімферополі з використанням: дванадцяті чотирьохмісних наметів, восьми двохмісних наметів, двох агітаційних наметів, генератору світла, карооке, телевізору, чотирьох столів, двадцяті стільців, надувних матраців та спальних мішків, попередив органи виконавчої влади про час, кількість учасників, місце, тривалість акції.

Незважаючи на це, усупереч зазначеним положенням Конституції України та Конвенції про захист прав і основних свобод людини листом від 11.09.2008р. Виконавчий комітет Сімферопольської міської ради АР Крим не узгодив проведення з 9 годин 00 хвилин з 17 вересня по 30 жовтня 2008 року акції -мирного зібрання біля будівлі Сімферопольської міської ради АР Крим та запропонував інші місця для проведення: на майданчику перед Кримським республіканським Центром дитячого та юнацького  творчості  або  майданчик у сквері ім. Кириченко, які визначені у рішенні Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради АР Крим від 09.01.2008р. №2 «Про порядок організації і проведення масових заходів у місті Сімферополі».

Судова колегія погоджується  з висновком суду першої інстанції про те, що вказаним рішенням від 09.01.2008р. №2 «Про порядок організації і проведення масових заходів у місті Сімферополі» Виконавчий комітет Сімферопольської міської ради АР Крим звужує конституційні права громадян на мирні збори шляхом встановлення штучних умов необхідних для  реалізації громадянам такого права в  м. Сімферополі та заборони проведення таких мирних зібрань  у центральній частині міста. Цей висновок повністю узгоджується з вимогами  частини 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою суд  застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Конвенція про захист прав і основних свобод людини, яка з 11.09.97 набрала  чинності для України,  містить  два пов'язаних між собою права: право  на свободу зібрань та право на свободу об'єднань. Статтею 11 Конвенції про захист прав і основних свобод людини передбачено, що: кожен  має право  на свободу  мирних зібрань та на свободу об'єднання  з іншими, включаючи право створювати профспілки і вступати до них для захисту своїх інтересів; здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, які встановлені законом в інтересах національної або громадської безпеки, для охорони порядку або запобігання злочинам, для охорони здоров'я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших осіб і є необхідними в демократичному суспільстві. Ця стаття не перешкоджає запровадженню законних  обмежень на здійснення цих прав особам, що входять до складу збройних сил, поліції або органів державного управління.

Задовольняючи позов частково, суд обґрунтовано виходив з того, що організатором були виконані необхідні та істотні, передбачені частиною 2 статті 39 Конституції України та статті 11 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, умови для  проведення акції - мирного зібрання біля  будівлі   Сімферопольської міської ради АР Крим та його виконавчого комітету по вул. Толстого, 15 в м. Сімферополі.

Судова колегія вважає, що був дотриманий необхідний баланс між несприятливими наслідками  для прав, свобод та інтересів мешканців міста та іншого населення і цілями, на досягнення яких були спрямовані оскаржувані дії.

Відповідно до частини 1 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Судова колегія вважає, що судом першої інстанції неповно з'ясовані  обставини, що мають значення для справи, зокрема, не прийнято до уваги, що фактично територія біля адміністративної будівлі Сімферопольської міської ради АР Крим та його виконавчого комітету представляє собою площу з об'єктами зовнішнього благоустрою та озеленення (клумби, газони), під'їздом  для службових автомобілів та пішохідними доріжками, шириною не більш 2,5м. для проходу до будівлі, розміщення на яких під час акції - мирного зібрання - наметного містечка, а саме: восьми  двохмісних наметів, двох агітаційних наметів, чотирьох столів, десяті стільців, надувних  матраців та спальних мішків  без шкоди об'єктам благоустрою та блокування вільного проходу до будівлі не представляється можливим і може порушити  режим роботи органу місцевого самоврядування.

Крім того, проведення акції - мирного зібрання біля адміністративної будівлі Сімферопольської міської ради та його виконавчого комітету по вул. Толстого, 15 в м. Сімферополі із встановленням наметного містечка (з використанням восьми  двохмісних наметів, двох агітаційних наметів, чотирьох столів, десяті стільців, надувних  матраців та спальних мішків)  буде проходить з  9 годин 00 хвилин цілодобово з 17.09.2008р. по 30.10.2008р., включаючи  суботу та неділю, що, у даному випадку, порушує режим роботи (з 9.00 до 18.00, вихідні - субота, неділя) органу місцевого самоврядування - Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради, та утворює неможливі умови проживання для мешканців вул. Толстого в м. Сімферополі.

Тобто, організація та проведення заявленої відповідачем акції - мирного зібрання з встановленням наметного містечка (з використанням восьми  двохмісних наметів, двох агітаційних наметів, чотирьох столів, десяті стільців, надувних  матраців та спальних мішків)  утворить  умови для порушення вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів», а також санітарно - гігієнічних  норм та правил, дотримання яких відповідач  не зможе забезпечити  з урахуванням цілодобового проведення акції. 

Статтею 39  Конституції України  визначено право громадян на проведення мирних зібрань, мітингів, походів і демонстрацій.

Право громадян на проведення зібрань, мітингів шляхом встановлення на визначеної території рухомого або нерухомого майна, атрибутики, тимчасових споруд ані Конституцією України, ані іншими законами або підзаконними актами не передбачено.

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених  статтею 72 цього Кодексу.

На підставі викладеного суд першої інстанції помилково дійшов висновку про встановлення під час акції - мирного зібрання наметного містечка (з використанням восьми  двохмісних наметів, двох агітаційних наметів, чотирьох столів, десяті стільців, надувних  матраців та спальних мішків), а тому постанова Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим підлягає скасуванню, як така, що прийнята внаслідок невірного застосування норм матеріального права та у зв'язку з неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для розгляду справи, а апеляційна скарга - частковому задоволенню.

Керуючись частиною 3 статті 24, статтями 160, 167,статею 195, пунктом 3 частини 1 статті 198, пунктом 1 частини 1 статті 202, частиною 2 статті 205, статтями 207, 212,254   Кодексу адміністративного судочинства України, суд

 

                                           ПОСТАНОВИВ: 

1.Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради АР Крим  задовольнити частково.

2.Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим  від 15.09.2008р. у справі №2а-2851/08/5 скасувати.

3.Прийняти нову постанову.

4.Позов задовольнити частково.

5.Заборонити ОСОБА_1 під час акції - мирного  зібрання (з 9 годин 00 хвилин до 18 годин 00 хвилин, крім суботи та неділі, з 17.09.2008 до 30.10.2008) біля адміністративної будівлі Сімферопольської міської  ради та його виконавчого комітету по вул.Толстого,15 в м. Сімферополі встановлення наметного містечка.

6.В решті позовних вимог відмовити.

   

         Постанова  набирає законної сили з моменту проголошення і може бути  оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання нею законної сили.

 

                                                 

Головуючий суддя                                                  Г.М. Іщенко

Судді                                                                                О.В.Дугаренко

                                                                                Т.Р.Лядова

 

 

                                                            

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація