Судове рішення #33281736


Справа № 2 –а –953/10


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


          28 жовтня 2010 року. Амвросіївський районний суд Донецької області

у складі: головуючої - судді Косенко З.П.,

при секретарі - Четверик І.Г.,

за участю позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залу суду м. Амвросіївка адміністративний позов ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Амвросіївської районної державної адміністрації Донецької області про стягнення невиплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,


           в с т а н о в и в :

          

          27 вересня 2010 року позивачка ОСОБА_1 звернулася з позовом до відповідача –управління праці і соціального захисту населення Амвросіївської районної державної адміністрації про стягнення невиплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, просить визнати незаконними дії відповідача та зобов»язати здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 30.10.2008 року по 01.05.2010 року відповідно до розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

          На обґрунтування своїх вимог позивачка вказує що 02.09.2008 року вона народила сина ОСОБА_3, з 30.10.2008 року перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Амвросіївської районної державної адміністрації та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 гр.

Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми»від 21.11.1992 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 року ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» викладена в такій редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї з розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 130 гр.

Позивачка вважає, що такі дії не відповідають вимогам Конституції України, зокрема ч. 2 ст. 9 та ч. 3 ст. 22 , згідно з якими при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі та в межах повноважень, у спосіб, передбачені Конституцією України та законами України Тому, вважає позивачка, невиплата їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму, передбаченого ч. 1 ст. 15 Закону № 2811-Х11 є незаконною, оскільки є такою, що суперечить Конституції та Законам України.

Позивачка також зазначила, що в грудні 2009 року вона звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку допомоги згідно вищезазначених законів, але їй відмовлено, вказано, що допомога їй нараховується вірно.

В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги, викладені в позовній заяві, просить визнати дії відповідача незаконними та стягнути з нього 9.184 гр. 72 коп. на її користь, як недоплачені суми щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

          Представник відповідача ОСОБА_2, юрисконсульт відділу з питань праці та соціально-трудових відносин управління праці та соціального захисту населення Амвросіївської районної державної адміністрації, що діє за довіреністю, в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, вказуючи, що відповідно до Конституції України бюджетна система України будується на засадах справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами. Виключно законом «Про Держаний бюджет України»визначаються будь –які видатки держави на загально - суспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Бюджетним кодексом України передбачено, що виключно Законом України «Про Державний бюджет України» затверджуються повноваження на реалізацію у відповідном уроці державних програм і заходів та здійсненн платежів з конкретною метою.

          Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії) визнано таким, що не відповідає Конституції України положення пункту 14 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»в частині виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбаченою ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми».

          Так, показники Закону України «Про Державний Бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»сформовано на підставі чинної нормативно-правової бази та повністю розподілено між головними розпорядниками бюджетних коштів. Витрати, пов»язані з задоволенням судами позовних заяв отримувачів пільг, компенсацій та гарантій, які виникли внаслідок рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 р, не враховані в Законі України «Про Державний бюджет України на 2008 рік». Тому взяття зобов»язань щодо проведення соціальних виплат, надання пільг та компенсацій згідно з цим рішенням можливо лише у разі внесення відповідних змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», які мають передбачити збільшення видаткової частини з одночасним визначенням джерел надходжень до бюджету, за рахунок яких здійснювати ці видатки. Одночасно слід зазначити, що в умовах підвищення в 2008 році державних соціальних гарантій і допомоги забезпечити виконання зазначеного Рішення без урахування реальних можливостей доходної частини Державного бюджету України на 2008 рік немає можливості, оскільки це призведе до бюджетних зобов»язань, які не забезпечені фінансовими ресурсами держави.

          Позивачка 30.04.2008 року звернулася до управління праці та соціального захисту населення із заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Їй призначена допомога в розмірах, встановлених Порядком призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. № 1751. І на цей час вказані виплати здійснюються в розмірах, затверджених вищезазначеною постановою, оскільки іншого механізму виплати пільг, компенсацій та гарантій громадянам чинним законодавством України не визначено.

          В ст.2 Закону України «Про встановлення розміру заробітної плати», які приймалися Верховною Радою України на відповідні роки, зазначено, що до прийняття Верховною Радою України змін до законів, у нормах яких для розрахунків застосовується мінімальна заробітна плата, Кабінету Міністрів України застосовувати ці норми, виходячи з реальних можливостей видаткової частини Державного бюджету України.

          Законами України «Про державний бюджет України »на відповідні роки визначається джерело відшкодування витрат, пов»язаних з наданням пільг, передбачених чинним законодавством України.

          Відповідно до покладених на управління завдань вона забезпечує реалізацію державної соціальної політики, яку утворюють органи законодавчої влади та вищі органи виконавчої влади. Пункт 4.12 Положення про управління праці та соціального захисту населення Амвросіївської районної державної адміністрації встановлює,що управління забезпечує цільове використання бюджетних асигнувань, передбачених на соціальний захист населення на соціальне обслуговування.

          Представник відповідача також зазначив, що відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивачка пропустила цей строк, визнати поважною причину пропуску неможливо, оскільки згідно зі ст.. 57 Конституції України всі законодавчі акти, які стосуються прав та обов»язків громадян, обов»язково підлягають оприлюдненню. Він заперечує проти поновлення строку, незнання законів не може бути поважною причиною пропуску строку. Наполягає на застосуванні строку позовної давності і просить відмовити в позові через пропуск строку звернення до суду.

          Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню. До такого висновку суд дійшов з наступних підстав.

          Суд встановив такі фактичні обставини:

- Згідно свідоцтва про народження позивачка ОСОБА_1 має малолітнього сина ОСОБА_3, який народився 02.09.2008 року;

- Відповідно до довідки про отримання допомоги від 07.05.2010 року позивачка отримує допомогу по догляду за дитиною з 29.10.2008 року;

- Згідно з цією ж довідкою управління праці та соціального захисту населення Амвросіївської районної державної адміністрації проводить позивачці виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 гр. щомісячно.

          Встановлені судом фактичні обставини справи свідчать про наявність між сторонами правовідносин, які регулюються Законом України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми»№ 2811- Х11 від 21 листопада 1992 року. Цей закон встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім»ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім»ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

          Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми»встановлено, що громадяни України, в сім»ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми»передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Таким чином, позивачка ОСОБА_1, як мати малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1, має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Згідно п. 8 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов»язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13 передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується застрахованій особі з дня настання відпустки по догляду за дитиною і по день її закінчення, але не пізніше, ніж по день досягнення дитиною трирічного віку включно.

Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми»передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Закон України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми»є спеціальним Законом, що регулює правовідносини, пов»язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей. Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені ст.. 14, при цьому зазначений Закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи незастрахованих осіб.

Згідно ст.. 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»від 18.01.2001 року передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Статтею 43 Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням»є загальним, тому до спірних правовідносин слід застосувати норми спеціального закону, яким є Закон України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми».

          Статтею 1 цього закону встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення такої допомоги, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку КМУ не делеговані.

          Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визначається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу . Закони та інші нормативні акти приймаються на основі Конституції України і повинні їй відповідати . Пунктом 1 ч. 1 ст. 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

          За ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

          Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню не відповідає чи суперечить Законові, суд зобов»язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

          Відповідно до ст. 56 Закону України «Про Державний Бюджет України на 2007 рік»від 19.12.2006 р. № 489-У та пунктів 23, 24, 25 розділу П Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№ 107-У1 від 28 грудня 2007 р. виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюються у 2007 та 2008 роках за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам –у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 90 гр. для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму , встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку , встановленому Кабінетом Міністрів України.

          За таких обставин не підлягають задоволенню вимоги позивача в частині перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, оскільки зазначені виплати їй нараховувалися та сплачуються відповідно до п. 23 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 року. Посилання позивача на рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року є необґрунтованим, оскільки вище зазначені положення Закону не скасовувалися та не визнавалися неконституційними, а тому це рішення не може бути застосоване до правовідносин за цим спором.

Законами України «Про Державний бюджет на 2009 рік»від 28.12.2009 року (із змінами та доповненнями) та «Про Державний бюджет на 2010 рік»від 27.04.2010 року змін до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», зокрема щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не вносилося, рішень про зупинення дії цього Закону на 2009 та 2010 роки не приймалося. Таким чином, відповідачем вірно застосовується положення ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми»в редакції, що діяла на грудень 2008 року.

На підставі Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року зі змінами і доповненнями, керуючись ст.ст. 9,11,12,86, 99, 100, 159, 160, 162, 163 та 186 КАС України, суд


П О С Т А Н О В И В :


          ОСОБА_1 в і д м о в и т и в її позові до управління праці та соціального захисту населення Амвросіївської районної державної адміністрації про визнання незаконними дій відповідача та покладення зобов»язання здійснити перерахунок суми допомоги та стягнути недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

          Судові витрати у справі віднести на рахунок держави.

          Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Амвросіївський районний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.


Суддя:



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація