Судове рішення #33342843

                                                                       2а–658/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


21 січня 2011 року           м. Донецьк


Будьоннівський районний суд м. Донецька, у складі:

головуючого судді - Сибірцев В.П.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька про неправомірну бездіяльність державного органу та зобов’язання зробити нарахування доплати до пенсії, -


В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з зазначеним позовом, вказавши, що він має статус «дитини війни»у зв’язку з чим, у відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виплачувана йому пенсія повинна підвищуватись на 30 відсотків від розміру мінімальної пенсії за віком. Вважає, що положення Законів України про державний бюджет на відповідний рік не відповідають Конституції України і тому не можуть застосовуватись. Просить суд визнати неправомірну бездіяльність відповідача, щодо не нарахування йому доплати до пенсії у розмірі 30 % від розміру мінімальної пенсії за віком з січня 2007 року по 2010 року, зобов’язати відповідача провести нарахування з січня 2007 року та довічно надбавки до пенсії у розмірі 30 % від розміру мінімальної пенсій в Україні за віком та з 2010 року виплачувати щомісячно пенсію з доплатою надбавки, як дитині війни, в розмірі 30 % від розміру мінімальної пенсії за віком.

Позивач у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав письмове клопотання з проханням розглядати справу без його участі.

Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька, ОСОБА_2, у судове засідання не з’явилася, про місце, дату та час розгляду справи повідомлена належним чином, надала письмове клопотання з проханням розглядати справу без її участі. У задоволенні позовних вимог просив відмовити, з наступних підстав. Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Норми ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»є діючими з 09.07.2007 року. Разом з тим, у 2007 році не було прийнято жодного нормативного акту на виконання вказаних вимог закону, не було визначено, які органи повинні виплачувати підвищення пенсії, за рахунок яких коштів, в якому порядку. Крім того, ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25 років, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розміру пенсій, визначених відповідно до цього Закону. Таким чином, для перерахунків або підвищення пенсій він не застосовується.

Відповідно до вимог п.10 ч.1 ст. 3 , ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 народився 15 квітня 1940 року та має правовий статус дитини війни, що підтверджується посвідченням.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»від 18 листопада 2004 року № 2195-4, що набрав чинності 01 січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»була зупинена.

Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України, серед інших, положення статті 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», якими була зупинена дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Таким чином, за період з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року, за який заявлено позовні вимоги, положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»стосовно того, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком були чинними лише з 09 липня 2007 року (день ухвалення рішення Конституційним Судом України) до 31 грудня 2007 року.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»та абзацу першого частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»у 2007 році діяли наступні розміри мінімальної пенсії за віком: з 01 квітня –410,06 грн., з 01 жовтня –415,11 грн.

Вирішуючи заявлені позовні вимоги щодо підвищення позивачу пенсії як «Дитині війни»на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком у період з 01 січня 2008 року по 21 травня 2008 року включно, суд виходить з того, що нарахування та виплата позивачу підвищення до пенсії здійснювалися відповідачем відповідно до чинної в зазначений період редакції ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війн», дії відповідача в зазначений період є правомірними і в задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.

Вирішуючи заявлені вимоги щодо підвищення позивачу пенсії як «Дитині війни»на 30 відсотків від розміру мінімальної пенсії за віком за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року та з 01 січня 2009 року та суд виходить з наступного.

Право позивача на отримання зазначеного підвищення до пенсії в зазначений період відповідачем не оспорюється, разом з тим, визначаючи фактичний розмір такого підвищення, УПФУ в Будьоннівському районі м. Донецька керувався не чинними нормами зазначеного закону, а підзаконними нормативно-правовими актами.

Згідно із п. 8 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»№ 530 від 28.05.2008 року, «Дітям війни»до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у твердих розмірах: з 22 травня –48,10 грн., з липня –48,20 грн., з 1 жовтня –49,80 грн.

Наведена постанова Кабінету Міністрів України суперечить Закону, тому до спірних правовідносин суд згідно із ч. 4 ст. 8 ЦПК України застосовує акт вищої юридичної сили –закон.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум»за № 966-9 від 15.07.1999 року, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність, в розрахунку на місяць з 1 січня –470 грн., з 1 квітня –481 грн., з 1 липня –482 грн., з 1 жовтня –498 грн.

Згідно із ст. 2 Закону України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати»№ 1646-6 від 20 жовтня 2009 року, встановлений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність, в розрахунку на місяць з 1 листопада 2009 року –573 грн., з 1 січня 2010 року –695 грн., з 1 квітня 2010 року –706 грн., з 1 липня 2010 року –709 грн., з 1 жовтня 2010 року –723 грн., з 1 грудня 2010 року –734 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд виходить з того, що в зазначений позивачем період було чинним закріплене ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»право позивача, як «Дитини війни», на підвищення йому пенсії на 30 відсотків від розміру мінімальної пенсії за віком, яка визначається у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Проте у зазначений період УПФУ в Будьоннівському районі м. Донецька нарахування та виплата підвищення пенсії здійснювалося у значно меншому розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Крім того, суд вважає, що позовні вимоги у частині зобов’язання відповідача робити перерахунок державної соціальної допомоги з урахуванням зростання мінімальної пенсії за віком у наступному являється необґрунтованими і не підлягають задоволенню з таких підстав. Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

В межах Кодексу адміністративного судочинства України захисту підлягає порушене право позивача, внаслідок чого зобов’язання Управління ПФУ в подальшому робити перерахунок державної соціальної допомоги у разі підвищення мінімальної пенсії за віком є безпідставними, оскільки встановлює обов’язки на майбутнє без врахування змін чинного законодавства, яке може мати місце та без наявності спору.

Враховуючи вищенаведене, та керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -


П О С Т А Н О В И В:


Адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька про неправомірну бездіяльність державного органу та зобов’язання зробити нарахування доплати до пенсії –задовольнити частково.

Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька по не нарахуванню щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 миколайовича, як дитині війни, за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року та з 01 січня 2009 року.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_4 підвищення до пенсії у розмірі 30 % від розміру мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року та з 01 січня 2009 року з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволені решти позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Будьоннівський районний суд м. Донецька шляхом подачі протягом десяти днів апеляційної скарги.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.


Суддя:


  • Номер: А/875/10022/15
  • Опис: про зобов'язання проведення перерахунку та виплати щомісячного підвищення до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
  • Номер справи: 2-а-1799/11
  • Суд: Київський апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Сибірцев В.П.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.05.2015
  • Дата етапу: 10.07.2015
  • Номер: 6-а/529/8/17
  • Опис: заміну сторони виконавчого провадження
  • Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
  • Номер справи: 2-а-1799/11
  • Суд: Диканський районний суд Полтавської області
  • Суддя: Сибірцев В.П.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 07.07.2017
  • Дата етапу: 17.07.2017
  • Номер: 2-а/2303/1448/11
  • Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1799/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Сибірцев В.П.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.03.2011
  • Дата етапу: 26.04.2011
  • Номер: 2-а/1506/5376/11
  • Опис: Про визнання відмови відповідача безпідставною та зобов'язання нарахувати та виплатити державну допомогу як "Дитині війни"
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1799/11
  • Суд: Біляївський районний суд Одеської області
  • Суддя: Сибірцев В.П.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 20.09.2011
  • Дата етапу: 03.10.2011
  • Номер: 2-а/2522/926/11
  • Опис: про визнання протиправною бездіяльності УПФУ в Талалаївському районі та зобов'язання здійснити нарахування і виплату доплати до пенсії дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1799/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Сибірцев В.П.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 26.07.2011
  • Дата етапу: 17.08.2011
  • Номер:
  • Опис: поновлення пропущенного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої соціальної допомоги Дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1799/11
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Сибірцев В.П.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 31.01.2011
  • Дата етапу: 22.06.2011
  • Номер: 24
  • Опис: про визнання протиправною відмови в перерахунку пенсії, зобов'язання перерахувати та сплатити пенсію
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1799/11
  • Суд: Бородянський районний суд Київської області
  • Суддя: Сибірцев В.П.
  • Результати справи: Постановлено рішення про зміну рішення
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.02.2011
  • Дата етапу: 11.11.2013
  • Номер: 2-а/1684/11
  • Опис: покладання зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену соціальну допомогу до пенсії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1799/11
  • Суд: Бершадський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Сибірцев В.П.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 18.03.2011
  • Дата етапу: 11.04.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація