ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_________________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" червня 2006 р. об 12 год. 00 хвил. в м. Харкові Справа № АС-13/197-06
вх. № 5058/1-13
Суддя господарського суду Харківської області Водолажська Н.С.
за участю секретаря судового засідання Зіміна К.В.
представників сторін :
позивача - Яценко О.П. (дор. від 17.05.06р.);
відповідача - Стрижак В.М. (дор. від 07.06.06р.);
по справі за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів м. Х-в
до ТОВ "Авініка", м. Х-в
про стягнення 1708,45 грн.
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Харківське обласне відділення Фонду України соціального захисту інвалідів, м. Харків звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача, ТОВ „Авініка”, 1708,45 грн. за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що відповідач зобов’язаний був створити у 2005 р. 2 робочих місця для працевлаштування, але фактично протягом дванадцяти місяців 2005 р. було працевлаштовано 1 інвалід, у зв’язку з чим відповідач повинен сплатити позивачеві суму у розмірі 1705,21 грн. за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів та 3,24 грн. пені.
Відповідач проти позову заперечує, повідомляє, що відповідно до Закону України „Про автомобільний транспорт” створення робочих місць для працевлаштування інвалідів проводиться перевізниками у розмірі 4 відсотків загальної чисельності працюючих, крім водіїв, на підприємстві працює 48 осіб з них 44 водія, отже відсутній обов”язок встановлювати норматив для створення робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Також відповідач зазначає, що відповідно листа Фонду України соціального захисту інвалідів Міністерства праці та соціальної політики України від 27.03.06р. №0610-48/503-140/1 зазначено, що внесені зміни до ст. 19 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" не враховуються при всановлені нормативу працевлаштування інвалідів на 2005 рік .
Враховуючи положення ст. 17, ст. 50, прикінцевих та перехідних положень КАС України, справа розглядається за правилами цього кодексу.
Вислухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи, суд встановив, що статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі Закон), встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Згідно зі статтею 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів,фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Згідно Порядку сплати підприємствами (об"єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2812.2001р. № 1767, штрафні санкції сплачуються підприємствами самостійно не пізніше 15 квітня року, що настає за звітнім.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ “Авініка” має ліцензію серія АБ №296196 на надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом загального користування строк діє якої\ розповсюджується на 2005 рік та на підприємстві відповідача працює 44 водія.
Відповідно до ч.3 ст.19 Закону України „Про автомобільний транспорт” створення робочих місць для працевлаштування інвалідів проводиться перевізниками у розмірі 4 відсотків загальної чисельності працюючих, крім водіїв.
Отже, з урахуванням вимог ч.3 ст. 19 Закону україни "Про автомобільний транспорт", ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищенності інвалідів" на підприємство не поклдається обов”язок встановлення нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів на підприємстві .
Судом встановлено, що при рахуванні нормативу відповідача для створення робочих місць для працевлаштування інвалідів слід виходити з положень Закону України "Про автомобільний транспорт". Суд зазначає, що з прийняттям та набранням чинності Закону україни "Про автомобільний транспорт", саме цей Закон був спеціальним для відповідача. Однак з набранням чинності 22.06.2005 змін до ст. 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” введені положення які фактично скасовують дію ст. 19 Закону України "Про автомобільний транспорт" в частині встановлення нормативу для створення робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Але норматив робочих місць встановлюється підприємству на рік, тобто на період з 1 січня по 31 грудня. Тому при його розрахунку слід виходити з законодавства яке діяло на початок відповідного року. Застосування ст. 19 Закону України „Про основи Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні „ в редакції від 22.06.2005 р. до правовідносин по працевлаштуванню інвалідів у 2005 р., тобто з початку року, було фактично застосуванням зворотної сили закону, яка ним не передбачена, і таке застосування не відповідає ст. 58 Конституції України. Таким чином на 2005 р. норматив відповідачу встановлюється з урахуванням положень Закону україни "Про автомобільний транспорт"
Згідно ч.3 ст.19 Закону України „Про автомобільний транспорт” створення робочих місць для працевлаштування інвалідів проводиться перевізниками у розмірі 4 відсотків загальної чисельності працюючих, крім водіїв.
Згідно наданих суду документів, звіту підприємства відповідача, середньооблікова чисельність штатних працівників в 2005 році на підприємстві відповідача становить 48 осіб, з них водії – 44 особи.
Враховуючи ч.3 ст.19 Закону України „Про автомобільний транспорт” створення робочих місць для працевлаштування інвалідів проводиться перевізниками у розмірі 4 відсотків загальної чисельності працюючих, крім водіїв .
Таким чином, у відповідача на 2005 рік взагалі відсутній обов”язок працевлаштовувати інвалідів, а тому вимоги позивача про стягнення штрафних санкцій за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів неправомірні.
За таких обставин позов задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 4 , 8, 86, 94, 160- 163 Кодексу адміністративного судочинства України ст. ст 18, 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог відмовити.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково.
На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Апеляційна скарга може бути подана через суд першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанови набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений 03.07.06р. о 14 год 00 хвил.
Суддя Водолажська Н.С.