Судове рішення #33409725


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


м. Вінниця

30 жовтня 2013 р. Справа № 802/4300/13-а


Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,,

за участю:

секретаря судового засідання: Котюжанського В.О.,

позивача: не з"явився

відповідача: Захарчука М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Вінниці

адміністративну справу

за позовом управління Пенсійного фонду України в Шаргородському районі

Вінницької області

до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних

випадків на виробництві та професійних захворювань України в Шаргородському

районі Вінницької області

про зобов'язання вчинити певні дії, суд,-


В С Т А Н О В И В :


До Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулось управління Пенсійного фонду України в Шаргородському районі Вінницької області до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Шаргородському районі Вінницької області про зобов'язання вчинити певні дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що спір виник на стадії проведення звірки витрат по особових справах потерпілих та підписання актів щомісячної звірки з підстав неприйняття відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Шаргородському районі Вінницької області до заліку витрат на виплату пенсій громадянам, нещасний випадок з якими стався за межами України.

За таких підстав, позивач звернувся до суду з позовом про зобов'язання відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Шаргородському районі Вінницької області включити в акти щомісячних звірок витрати по особових справах потерпілих суму 903,70 грн., в т.ч.: доплата непрацюючим ОСОБА_2 (бюджет 2010 року) - 142,00 грн.; - витрати на виплату пенсії ОСОБА_3 - 761,70 грн.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, проте надав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав та в судовому засіданні надав пояснення, що порядок відшкодування Фондом витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання не врегульовано на законодавчому рівні.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши докази, які є у справі, суд дійшов висновку, що заявлений адміністративний позов задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

Судом встановлено, що з травня 2013 року відповідач не включає до актів звірки всю суму виплачених пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві, а саме за період з травня 2013 року по вересень 2013 року включно в загальній сумі 903,70 грн., а саме: виплачену пенсію ОСОБА_3,(750грн.) як пенсіонерки син, якої загинув на виробництві; витрати на доставку пенсії в сумі 11,70 грн. та доплату непрацюючому пенсіонеру ОСОБА_2 -142 грн..

Міністерством юстиції України 16.05.2003 року зареєстрована постанова правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року № 5-4/4, якою затверджений "Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання" (далі Порядок).

Згідно пункту 2 вказаного Порядку останній визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду витрат, пов'язаних з виплатою відповідних пенсій.

Пунктом 5 Порядку передбачено, що органи Пенсійного фонду щомісяця проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків звірку витрат по особових справах потерпілих, складають акти щомісячної звірки, в яких визначають загальну суму витрат, яка підлягає відшкодуванню, до 15 числа місяця, наступного за звітним та подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду і управлінням виконавчої дирекції Фонду на місцях.

Відповідно до пункту 6 Порядку головні управління Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків виробництві, на підставі поданих актів узагальнюють і узгоджують Довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою відповідних пенсій до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Пунктом 7 Порядку встановлено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків на підставі вищевказаної Довідки на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду.

Згаданий порядок визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду витрат, пов'язаних із виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер із цих причин, що призначені особам, застрахованим згідно із Законом України від 23 вересня 1999 року №1105-ХІУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (крім осіб, зазначених у пункті 2 статті 8 цього Закону), у тому числі, добровільно застрахованим та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам унаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних із виконанням ними трудових обов'язків.

Отже, у разі незгоди Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підписання актів звірки в судах адміністративної юрисдикції мають вирішуватись вимоги про стягнення витрат, а не вимоги про включення сум до цих актів тому, що Порядок не врегульовує спірних правовідносин, які виникли в цьому випадку, оскільки, встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків має застосовуватися за відсутності спору.

За даних обставин, суд вважає, що обраний позивачем спосіб захисту (відновлення) порушеного права є невірним.

У разі відсутності згоди на включення до акту щомісячної звірки витрат по особових справах з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, в судовому порядку мають вирішуватись вимоги не про зобов'язання включити до акту звірки певні суми, а про відшкодування виплачених Пенсійним фондом України коштів шляхом їх стягнення з обґрунтуванням ціни позову та наданням відповідних доказів (ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (далі - Закон)). У такому разі розмір позовних вимог підлягає доведенню сторонами та перевірці і оцінці судом.

Що стосується вимоги позивача про стягнення суми 903,70 грн. (доплата непрацюючим ОСОБА_2 (бюджет 2010 року) - 142,00; витрати на виплату пенсії ОСОБА_3 - 761,70грн.), суд виходить з того, що пенсійне забезпечення громадян України відповідно до статті 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення" здійснюється органами Пенсійного Фонду України.

Стаття 81 Закону передбачає, що призначення та виплата пенсій, в тому числі, пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Як вбачається з акту щомісячної звірки по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, сума виплаченої пенсії ОСОБА_3, як пенсіонерки син якої загинув на виробництві на суму - 750,00грн., витрати на доставку - 11,70 грн. та доплата непрацюючому пенсіонеру ОСОБА_2 - 142,00 грн.

Відповідно до статті 15 Закону страхування від нещасного випадку здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків - некомерційна самоврядна організація, що діє на підставі статуту, який затверджується її правлінням. Фонд соціального страхування від нещасних випадків є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, а також емблему, яка затверджується його правлінням. Фонд соціального страхування від нещасних випадків набуває прав юридичної особи з дня реєстрації статуту у спеціально уповноваженому центральному органі виконавчої влади. Фонд соціального страхування від нещасних випадків знаходиться у місті Києві.

Статтею 46 вказаного Закону визначено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків провадить збір та акумулювання страхових внесків, має автономну, незалежну від будь-якої іншої, систему фінансування. Фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок: внесків роботодавців: для підприємств - з віднесенням на валові витрати виробництва, для бюджетних установ та організацій - з асигнувань, виділених на їх утримання та забезпечення; капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Отже, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві не є державним органом і не відповідає за зобов'язаннями держави.

Так, відповідно до пункту 4 Порядку відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та інших нормативно-правових актів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку зі втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію;допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №265 від 26.03.2008 року «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» (далі - Постанова №265) визначено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною та щомісячної доплати до пенсії у зв'язку з втратою годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві) не досягає в осіб, яким призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника, на одного непрацездатного члена сім'ї 100 відсотків, на двох - 120 відсотків, на трьох і більше - 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

Підвищення до пенсії, яке визначене постановою Кабінету Міністрів України №198 від 11.03.2009 року, не передбачене у переліку соціальних послуг та виплат, які згідно зі статтею 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» здійснюються та відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків.

Отже, виходячи з пріоритетності норм Закону над підзаконними нормативно-правовими актами, беручи до уваги статус Фонду соціального страхування від нещасних випадків як некомерційної самоврядної організації, яка за рахунок своїх коштів здійснює страхові виплати у разі настання страхового випадку, суд приходить до висновку про те, що обов'язок Фонду соціального страхування від нещасних випадків відшкодовувати державну адресну допомогу та підвищення до пенсії не встановлений законом.

Тобто, наведені вище норми чинного законодавства вказують на відсутність правових підстав та визначеного чинним законодавством порядку (механізму) відшкодування відповідними відділеннями Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України понесених управліннями Пенсійного фонду України включати витрат на акти щомісячних звірок витрати по особових справах потерпілих, витрати на виплату пенсії здійснених відповідно до Постанови КМУ від 26.03.2008 року №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян»; витрати на доставку пенсій та доплату непрацюючим пенсіонерам.

Таким чином, враховуючи вищенаведене, а також надані відповідачем заперечення проти позову, надавши їм належну правову оцінку, проаналізувавши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, у їх сукупності, суд дійшов висновку, що надані позивачем докази в повній мірі не підтверджують заявлених позовних вимог, а тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158, 160, 161, 162, 163-167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:


В позові управління Пенсійного фонду України в Шаргородському районі Вінницької області до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Шаргородському районі Вінницької області про зобов'язання включити в акти щомісячних звірок витрат по особових справах потерпілих в сумі 903,70 грн., а саме: доплата непрацюючим ОСОБА_2 (бюджет 2010 року-142 грн.; витрати на виплату пенсії ОСОБА_3 -761,70 грн. відмовити.


Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький окружний адміністративний суд, шляхом подачі в 10-ти денний строк, з дня її проголошення, апеляційної скарги у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили в порядку ст. 254 КАС України.


Суддя Крапівницька Наталя Леонідівна




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація