Справа № 22-1082\2006 рік Категорія 23
Головуючий у 1 інстанції Глущенко Я.Б. Доповідач Кочегарова Л.М.
УХВАЛА Іменем України
14 листопада 2006 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Донецької області в складі:
головуючого Дяченка В.М.
суддів Ігнатоля Т.Г., Кочегарової Л.М.
при секретарі Лепеха А. С. розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Маріуполі справу за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Новоазовському районі Донецької області про визнання права власності на спадкове майно за апеляційною скаргою позивача на ухвалу Новоазовського районного суду Донецької області від 22 вересня 2006 року,
встановила:
Ухвалою Новоазовського районного суду Донецької області від 22 вересня 2006 року у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить ухвалу скасувати, посилаючись на те, що висновки суду не відповідають нормам процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а ухвала суду скасуванню з таких підстав.
Відмовляючи ОСОБА_1 у відкритті провадження по справі за його позовом про визнання права власності на спадкове майно, суд першої інстанції виходив з того, що оформлення права власності на спадкове майно має відбуватися не в порядку цивільного судочинства, а в інший спосіб.
Ухвала суду не відповідає вимогам процесуального права та положенням матеріального права.
Відповідно до ст. З ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно п.8 постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 1 листопада 1996 року „Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя", суд не вправі відмовляти особі в прийнятті позовної заяви чи скарги лише з тієї підстави, що її вимоги можуть бути розглянуті в передбаченому законом досудовому порядку.
Згідно ст.1270 ЦК України для прийняття спадщина встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Як вбачається з апеляційної скарги ОСОБА_1, він пропустив строк прийняття спадщини і просив суд продовжити цей термін в порядку встановленому ст. 1272 ЦК України. Однак суд це питання не розглянув.
З урахуванням викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції незаконно відмовив ОСОБА_1 у відкритті провадження по справі за його позовом про визнання права власності на спадкове майно.
Керуючись ст.ст.303,307,312 ЦПК України, колегія суддів,-
ухвалила:
апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Ухвалу Новоазовського районного суду Донецької області від 22 вересня 2006 року скасувати, справу повернути до суду для вирішення питання про прийняття позовної заяви у встановленому законом порядку.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена протягом двох місяців з дня набрання чинності шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду України.
Судді