Справа № 11-829 2006 р. Головуючий у 1 інстанції - Гриб О. С.
Доповідач - Слісарчук Я.А.
УХВАЛА
Іменем України
" 5 " грудня 2006 року колегія суддів судової палати в кримінальних справах апеляційного суду Житомирської області в складі:
Головуючого Мельничук Н.М.
суддів Захарчука С.В.
Слісарчука Я.А.
з участю прокурора Турської В.В.
засудженого ОСОБА_1
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі кримінальну справу за апеляцією засудженого -ОСОБА_1. на вирок Радомишльського районного суду Житомирської області від 12 вересня 2006 року, яким
ОСОБА_1, уродженця м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області, судимого:
-25.04.1994 року Корольовським районним судом м, Житомира за ст.ст.140 ч.З, 81 ч.З, 140 ч.2, 193 ч.З, 11 ч.2, 140 ч.З, 42 КК України (в редакції 1960 року) на 4 роки 6 місяців позбавлення волі;
-03.09.2001 року Новоград-Волинським міським судом за ст. 185 ч.З КК України на 4 роки 8 місяців позбавлення волі,
засуджено за ст.121 ч.1 КК України на 5 років позбавлення волі.
Запобіжний захід щодо засудженого залишено попередній тримання під вартою.
Строк відбуття покарання визначено рахувати з 26 травня 2006 року.
Постановлено стягнути з ОСОБА_1 на користь: -ОСОБА_2 5000 гривень моральної шкоди; -експертно-криміналістичного центру 211 гривень 48 копійок судових витрат.
Питання про речові докази вирішено відповідно з вимогами ст.81 КПК України.
Як визнав суд, 15. квітня 2006 року біля 7 години ОСОБА_1 в домогосподарстві ОСОБА_2, що в АДРЕСА_1, під час сварки з потерпілим з метою заподіяння йому тілесних ушкоджень дістав з кишені ніж та навмисно наніс ним удар в праву частину тулуба ОСОБА_2, чим заподів потерпілому тяжкі тілесні ушкодження, що є небезпечними для життя в момент заподіяння у вигляді ножового поранення поперекової ділянки з права з проникненням в черевну порожнину, поранення очеревини, яке ускладнилось внутрішньою кровотечею.
В апеляції засуджений ОСОБА_1 просить пом'якшити призначене покарання, визначивши його у вигляді обмеження волі та виключити з вироку обставину, яка обтяжує покарання рецидив злочину. Вказує, що він добровільно відшкодував потерпілому заподіяну матеріальну шкоду, після звільнення з місць позбавлення волі твердо став на шлях виправлення.Зазначає, що при постановленні вироку суд не врахував вказаних обставин, які пом' якшують покарання та неправомірну поведінку потерпілого.
Заслухавши доповідача, засудженого ОСОБА_1., який підтримав свою апеляцію, міркування прокурора про законність ' та обґрунтованість вироку, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляції, колегія суддів визнала, що вона підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Винність ОСОБА_1 в умисному заподіянні тяжкого тілесного ушкодження потерпілому ОСОБА_2, що є небезпечним для життя в момент заподіяння, доведена об'єктивними доказами, які зібрані у передбаченому законом порядку і належним чином оцінені судом.
Дії ОСОБА_1 за ст. 121 ч.1 КК України кваліфіковані правильно.
Викладені в апеляції засудженого доводи про призначення йому надмірно суворого покарання не можна визнати такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи вказане питання суд дотримався вимог ст. 65 КК України, при цьому врахував і ті обставини, які пом'якшують покарання на які посилається в апеляції ОСОБА_1 і призначив йому мінімальну міру покарання, передбачену санкцією ст. 121 ч.1 КК України у вигляді позбавлення волі.
Підстав для пом'якшення призначеного покарання із застосуванням ст. 69 КК України про, що наголошує . в своїй апеляції засуджений, колегія суддів не знаходить.
Матеріалами справи не встановлено, що потерпілий ОСОБА_2. діяв неправомірно, щодо ОСОБА_1., a тому суд обґрунтовано не визнав вказану обставину, як обставину, яка пом'якшує покарання.
Посилання засудженого про те, що суд не взяв до уваги показання свідків ОСОБА_3, ОСОБА_4., ОСОБА_5., що він діяв в межах необхідної оборони не заслуговують на увагу колегії суддів.
З протоколу судового засідання видно, що вказані свідки не давали показань, що засуджений за допомогою ножа захищався від нападу потерпілого, який намагався його вдарити кувалдою.
Разом з тим, як зазначено в апеляції засудженого, суд неправильно врахував обставину, яка обтяжує покарання рецидив злочину.
Відповідно до положень ст.275 КПК України розгляд справи провадиться тільки відносно підсудних і тільки в межах пред'явленого їм обвинувачення.
З матеріалів справи видно, що в обвинувальному висновку обтяжуюча обставину покарання, рецидив злочину не висвітлена.
Така зміна обвинувачення у порівнянні з обвинуваченням викладеним в обвинувальному висновку може мати місце лише за ініціативою прокурора.
Як свідчать матеріали справи прокурор в судовому засіданні обвинувачення не змінював.
За таких обставин, колегія суддів виключає з вироку обставину, яка обтяжує покарання рецидив злочину.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.365, 366 КПК України, колегія суддів,
ухвалила:
Апеляцію засудженого ОСОБА_1 задовольнити частково.
Виключити з вироку Радомишльського районного суду Житомирської області від 12 вересня 2006 року щодо нього обставину, яка обтяжує покарання рецидив злочину.
В решті вирок залишити без зміни.