Справа № 2- 2192
2008 рік
Р І Ш Е Н Н Я
ІМ”ЯМ УКРАЇНИ
09 червня 2008 року Шевченківський районний суд м.Чернівці в складі:
Головуючого судді: ДАНИЛЮКА М.І.
При секретарі: ЗАВЯЛЕЦЬ Н.Ю.
Розглянувши у попередньому судовому засіданні в м.Чернівці справу за позовом ОСОБА_1, яка діє в своїх інтересах та інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Чернівецької міської ради про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини, визнання права власності на спадкове майно, визначення часток у спільній сумісній власності, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до відповідача Чернівецької міської ради в своїх інтересах та інтересах неповнолітньої доньки, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини і визнання права власності на спадкове майно та визначення часток у спільній сумісній власності.
Посилається на те, що квартира АДРЕСА_1в м.Чернівці, загальною площею 27,6 кв.м., в тому числі житловою 12,8 кв.м., належить на праві власності її покійному чоловікові, ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2. Після його смерті відкрилась спадщина, що складається вказаної квартири. Спадкоємцями першої черги за законом майна померлого є вона та їх неповнолітня донька, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Вони прийняли спадщину в рівних частках, по Ѕ частині кожна, та отримали свідоцтва про право на спадщину за законом на вклади з нарахованими відсотками та компенсаційними виплатами, які зберігаються у філіях Ощадного банку України. Для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом на вищевказану квартиру вони своєчасно не звернулися із заявою у державну нотаріальну контору, однак фактично прийняли спадщину, вступивши в управління та володіння спадковим майном.
Просить встановити факт своєчасного прийняття спадщини після смерті чоловіка та визнати за ними право власності на спадкове майно визначити частки в спільному майні за кожним із членів сім”ї: нею та неповнолітньою донькою в розмірі Ѕ частки.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав і підтвердив викладені в позовній заяві обставини.
Представник відповідача - Чернівецької міської ради - в судове засідання надав заяву, в якій позов визнав повністю та просить справу розглянути в його відсутності.
Суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши доводи представника позивача вважає, що позов обгрунтований і підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.328 ЦК України: «Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не виплаває із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом».
Згідно п.5-1 Постанови Пленуму Верховного Суду України №9 від 18.09.1987 року «Про практику застосування судами законодавства про житлово-будівельні кооперативи»: « Член ЖБК, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, надану йому в користування, набуває право власності на квартиру...».
Судом встановлено, що 17.02.1990 року ОСОБА_3, члену ЖБК №63 на підставі рішення виконкому Чернівецької міської ради №35/2 від 07.02.1990 року, видано ордер НОМЕР_1 на жиле приміщення в будинку ЖБК, а саме квартируАДРЕСА_1 в м.Чернівці.
Як вбачається з довідки ЖБК №62 від 19.09.2007 року за №36, ОСОБА_3 є членом ЖБК-63 з грудня 1988 року і в жовтні 1990 року він повністю виплатив вартість квартири в сумі 6 523 карбованців, тобто з жовтня 1990 року він є власником квартири АДРЕСА_1 в м.Чернівці.
08 липня 1995 року ОСОБА_3уклав шлюб з ОСОБА_1, якій після укладенно шлюбу присвоєно прізвище ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу (а.с.8). ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народилась донька, ОСОБА_2.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3помер, про що всідчить свідоцтво про смерть, видане 20.08.2007 року відділом РАЦСу Чернівецького міського управління юстиції (а.с.7).
Після його смерті відкрилась спадщина, яка складається з квартири АДРЕСА_1 м.Чернівці
У відповідності до ст..1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають той з подружжя, який пережив спадкодавця та його діти, а тому ОСОБА_1, як дружина, а ОСОБА_2, як дитина померлого є спадкоємцями всього належного йому майна.
У відповідності до ст..1268 ЦК України визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він у шестимісячний строк фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 та її донька, ОСОБА_2 отримали свідоцтва про право на спадщину за законом на вклади в Ошадному Банку України. Згідно розрахункових книжок по оплаті за комунальні послуги та квартирну плату, після смерті ОСОБА_4. оплату цих послуг продовжує здійснювати ОСОБА_1, що свідчить проте, що вона фактично вступила в управління та володіння спадковим майном, після смерті ОСОБА_3. Крім того, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 - неповнолітня, а отже
вважається такою, вважається такою, що прийняла спадщину, а тому відповідності до ст.1270 ЦК України за ними визнається право власності на дане спадкове майно.
Відповідно до ч. 2 ст.370 ЦК України у разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників є рівними, а тому частка кожного із співвласників в квартирі АДРЕСА_1в м.Чернівці становить 1/2 ідеальних часток.
Таким чином слід встановити, спільне часткове право власності на квартиру АДРЕСА_1 в м.Чернівці та визначити частки кожного із співвласників в рівних долях.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 370, 372, 1261, 1268, 1269, 1270 ЦК України, ст.ст. 10,11.209,212,214-215, 218 ЦПК України, суд,-
Р І Ш И В:
Позов задоволити.
Визнати право власності на спадкове майно, після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та складається з квартириАДРЕСА_1 в місті Чернівці за ОСОБА_1 та ОСОБА_2, визначивши, що їх частки в даній квартирі становлять по 1/2 ідеальної частки квартири кожна.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Чернівецької області через Шевченківський районний суд м.Чернівці шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
СУДДЯ: М.І.ДАНИЛЮК