Справа № 2-306/2008р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2008 року Менський районний суд
Чернігівської області
в складі :
головуючого судді Ченцової С.М.
при секретарі Зубкович Н.Ф.
з участю позивачки
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Величківської сільської ради Менського району Чернігівської області про визнання права власності на спадкове нерухоме майно за законом,
В С Т А Н О В И В :
В березні 2008 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Величківської сільської ради Менського району Чернігівської про визнання права власності на спадкове нерухоме майно за законом, мотивуючи позов тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2, після смерті якого відкрилась спадщина на 1/5 частину домоволодіння в АДРЕСА_1. Спадщину позивачка прийняла в установленому законом порядку, вступивши у володіння та користування. У видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок з надвірними будівлями нотаріусом відмовлено, із-за відсутності правовстановлюючих документів. Позивачка стверджує, що житловий будинок був побудований в 1979 році. Після закінчення будівництва ніхто не звертався до БТІ для належного оформлення документації, проведення державної реєстрації прав власності. Тому виникла необхідність звернення до суду.
У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позов підтримала, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Представники Величківської сільської ради Менського району та Менської державної нотаріальної контори в судове засідання не з'явились, надали суду заяви, в яких просять розглянути справу без їх участі. Просять задовольнити позов.
Заслухавши пояснення позивачки, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав:
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив та батьки.
Відповідно до ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухомість .
Із досліджених у судовому засіданні документів слідує, що спадкодавець ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується ксерокопією свідоцтва про смерть ІНФОРМАЦІЯ_2.
ОСОБА_1 являється єдиною спадкоємицею на майно спадкодавця , так як була дружиною померлого ОСОБА_2, що підтверджується ксерокопією свідоцтва про одруження ІНФОРМАЦІЯ_3. В установленому законом порядку прийняла спадщину, так як на момент смерті чоловіка проживала та було зареєстроване місце її проживання в житловому будинку, який належав на праві власності їй, чоловіку та матері чоловіка - ОСОБА_3.
Так як, мати спадкодавця - ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_4, що підтверджується ксерокопією свідоцтва про смерть ІНФОРМАЦІЯ_5, і на момент її смерті син - ОСОБА_2 проживав разом з нею, він фактично прийняв спадщину на 1/3 частину житлового будинку з надвірними будівлями. Родинні стосунки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 підтверджуються ксерокопією свідоцтва про народження ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_6.
За таких обставин, ОСОБА_2 належить 2/3 частини житлового будинку з надвірними будівлями.
Відповідно до ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухомість .
Відповідно до абз. 4 п. 216 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій, якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації, нотаріус вимагає, крім правовстановлюючого документа, витяг з Реєстру прав власності.
Як встановлено в судовому засіданні спадкодавець ОСОБА_2 при житті не оформив права власності на 1/5 частини домоволодіння, яке йому належало та розташоване в АДРЕСА_1 та не зареєстрував його в установленому порядку в Чернігівському міжміському бюро технічної інвентаризації, що підтверджується довідкою бюро НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_7 про готовність житлового будинку. Також, ОСОБА_2 юридично не оформив право на спадщину після померлої матері - ОСОБА_3, хоча фактично її прийняв.
Підтвердженням того, що 1/5 частини вказаного будинку належала спадкодавцю є рішення виконавчого комітету Величківської сільської ради Менського району Чернігівської області НОМЕР_2 від ІНФОРМАЦІЯ_8, відповідно до якого визнано право власності на житловий будинок, що розташований в АДРЕСА_1, за ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_5.
В судовому засіданні документально підтверджено, що спадкоємцем за законом після смерті спадкодавця є його дружина ОСОБА_1, яка прийняла спадщину. Спадкоємці ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в письмовому вигляді подали заяви до Менської державної нотаріальної контори про відмову від належної їм частки в спадковому майні їх померлого батька ОСОБА_2 на користь своєї матері ОСОБА_1. Інших спадкоємців як за законом, так і за заповітом немає.
За таких обставин, суд вважає за можливе визнати право власності за ОСОБА_1, яка проживає в АДРЕСА_1 на 2/5 частини житлового будинку А-1 з верандою а-1, що знаходиться за адресою : АДРЕСА_1, та 2/5 частини надвірних будівель : сарай Б-1, сарай В-1, погріб Г-1, огорожа № 1-2, що знаходяться за адресою : АДРЕСА_1, загальною вартістю житлового будинку з надвірними будівлями 57066,00 гривень, а вартість 2/5 частини житлового будинку з надвірними будівлями складає 22 826,40 грн..
На підставі викладеного, ст.ст. 316, 1261, 1297, 1276 ЦК України, ст. ст. 212- 215 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Величківської сільської ради Менського району Чернігівської області про визнання права власності на спадкове нерухоме майно за законом - задовольнити.
Визнати право власності за ОСОБА_1, яка проживає в АДРЕСА_1 на 2/5 частини житлового будинку А-1 з верандою а-1, що знаходиться за адресою : АДРЕСА_1, та 2/5 частини надвірних будівель : сарай Б-1, сарай В-1, погріб Г-1, огорожа № 1-2, що знаходяться за адресою : АДРЕСА_1, загальною вартістю житлового будинку з надвірними будівлями 57066 (п'ятдесят сім тисяч шістдесят шість) гривень 00 копійок, а вартість 2/5 частини житлового будинку з надвірними будівлями складає 22 826 (двадцять дві тисячі вісімсот двадцять шість) гривень 40 копійок, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 її чоловіка ОСОБА_2.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Менського районного суду С. М.Ченцова