Судове рішення #3368833

                                                                                                            

 

                                                                                                                  Справа № 2- 71/2008 р.

 

                                                                 

 

                                                        Р I Ш Е Н Н Я

                                                  I М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

 

          07 травня  2008 року                                                             Менський районний суд

                                                                                                          Чернiгiвської областi

            в складi:

            головуючої - суддi                                                                Ченцової C.М.

            при секретарi                                                                         Зубкович Н.Ф.

            з участю сторін та їх представників

розглянувши  у відкритому судовому засіданні  в  місті  Мена, цивільну справу  за  позовом  ОСОБА_1  до  Миколаївської сільської ради Менського району Чернігівської області ,  ОСОБА_2 ,  ОСОБА_3 , приватного нотаріуса Менського  нотаріального округу , ОСОБА_4  про  визнання  незаконним та скасування рішення  виконавчого комітету Миколаївської сільської ради  Менського району  Чернігівської області  від ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнання права власності на   Ѕ частину  житлового будинку з надвірними будівлями , як  за спадкоємцем та  визнання частково  недійсним договору купівлі - продажу   житлового будинку з надвірними будівлями  ,

 

                                                        В С Т А Н О В И В:

 

У січні 2008 року  ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом  до Миколаївської сільської ради Менського району Чернігівської області , третя особа- ОСОБА_2 ,  про  визнання недійсним свідоцтва  про право власності  та визнання права власності  на Ѕ частину  житлового будинку з надвірними будівлями .

 Позов мотивував тим, що разом із сестрою , ОСОБА_2 у ІНФОРМАЦІЯ_2 побудували  житловий будинок , що знаходиться  у АДРЕСА_1 . З ІНФОРМАЦІЯ_3  та по теперішній час  позивач  зареєстрований та постійно проживає  за вищевказаною адресою . Виконавчий комітет  Миколаївської сільської ради , розглянувши заяву його сестри,  ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 прийняв рішення , яким визнав право власності  на житловий будинок , розташований в АДРЕСА_1 за ОСОБА_2  , згідно цього рішення на її ім”я  видано свідоцтво про право власності   на нерухоме майно . ІНФОРМАЦІЯ_4 позивач звернувся  із заявою до Миколаївської сільської ради

з проханням переглянути  рішення виконавчого комітету сільської ради , щодо  визнання права власності на спірний житловий будинок  та видачі йому свідоцтва  про  право власності на Ѕ частину  житлового будинку, але й листом  від ІНФОРМАЦІЯ_5 йому було відмовлено  з тих підстав, що  він з ІНФОРМАЦІЯ_6 не проживав  у будинку  , що знаходиться в АДРЕСА_1.

             У зв”язку з цим,  позивач  звернувся до суду з вимогами :   визнати незаконним та скасувати рішення  виконавчого комітету Миколаївської сільської ради   Менського району  щодо визнання права  власності  та видачі  свідоцтва про право власності   ОСОБА_2 від ІНФОРМАЦІЯ_1  ; визнати  незаконним та скасувати  свідоцтво про право власності на нерухоме майно  , видане на ім”я ОСОБА_3,  визнати  за ОСОБА_1  право власності  на Ѕ частину

 

 

 

 

 

 

житлового будинку  , що знаходиться   в АДРЕСА_1 , як за  співвласником , так як будинок   належав ОСОБА_3 та ОСОБА_1 на праві спільної  власності.

             ІНФОРМАЦІЯ_7 у судовому засіданні ,  за клопотанням позивача  , до участі у справі залучено в якості співвідповідачів ОСОБА_2 ,  ОСОБА_3 , приватного нотаріуса Менського  нотаріального округу , ОСОБА_4. Крім того ,  позивач  змінив підстави  позову та  збільшив позовні вимоги, надавши суду  письмову  позовну заяву. Позивач просить  продовжити  строк на прийняття спадщини, визнати за ним право власності на Ѕ частину  житлового будинку  , як за спадкоємцем за законом та визнати частково недійсним договір   купівлі- продажу житлового будинку , укладений між  ОСОБА_3 та ОСОБА_3. 

 Позовні вимоги мотивує тим, що  ІНФОРМАЦІЯ_8 померла мати позивача, ОСОБА_5  , яка була власницею будинку АДРЕСА_1 . Працювала вона  у радгоспі, тому її будинок був не колгоспним, а робочим.  Після смерті матері   позивач  в 6-ти місячний термін  прийняв спадщину , вступивши   в  управління  нею. Позивач зазначає , що він , як і його сестра,  ОСОБА_3  фактично прийняли спадщину після смерті матері.  , тому   і він  , і   ОСОБА_3 мали право на спадщину ,  і повинні були звернутися до нотаріальної контори  за отриманням свідоцтва про право на спадщину.  Так як ,   рішенням виконавчого комітету  Миколаївської сільської ради від ІНФОРМАЦІЯ_1 за відповідачкою , ОСОБА_3 визнано право власності на житловий будинок ,  позивач  просить  суд визнати за ним  право власності на Ѕ частину спірного будинку , як за  спадкоємцем , що фактично прийняв спадщину , але юридично її не оформив.   У зв”язку з тим, що  відповідачка   продала   житловий будинок  з надвірними будівлями , позивач просить  визнати  договір  купівлі - продажу житлового будинку з надвірними будівлями , укладений між нею та ОСОБА_3. та посвідчений ІНФОРМАЦІЯ_9 приватним нотаріусом  Менського  нотаріального  округу  частково недійсним на 1/ 2 частину будинку , як оспорюваний  правочин.

  У судовому засіданні позивач та його представники  позовні вимоги  підтримали , посилаючись на обставини викладені   в уточненій позовній заяві  від  ІНФОРМАЦІЯ_10.   Просять

визнати незаконним та скасувати рішення  виконавчого комітету Миколаївської сільської ради   Менського району  щодо визнання права  власності  та видачі  свідоцтва про право власності   ОСОБА_2 від ІНФОРМАЦІЯ_1  ; визнати  незаконним та скасувати  свідоцтво про право власності на нерухоме майно  , видане на ім”я ОСОБА_3, продовжити  строк на прийняття спадщини, після смерті  матері , ОСОБА_5, визнати за ОСОБА_1  право власності на Ѕ частину  житлового будинку  , як за спадкоємцем за законом та визнати частково недійсним , на Ѕ частину житлового будинку  , договір   купівлі- продажу житлового будинку , укладений між  ОСОБА_3 та ОСОБА_3.  та посвідчений ІНФОРМАЦІЯ_9 приватним нотаріусом  Менського  нотаріального  округу.

 Представник  Миколаївської сільської ради Менського району, сільський голова ОСОБА_6  у судовому засіданні позовні вимоги не визнав , посилаючись на обставини  викладені у  письмовому запереченні на позовну заяву.

 Відповідачка ОСОБА_3  у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, вважає , що  житловий будинок їй належав  як власниці , тому вона мала право його продати.

 Представник  відповідача ОСОБА_3. - ОСОБА_7 у судовому засіданні позов не визнав   , вважає , що Миколаївська сільська рада , проаналізувавши  погосподарські книги , прийшла до правильного рішення , що ОСОБА_3 є одноособовою  головою господарства, тому  за нею  визнано право власності на житловий будинок.

 

 

 

 

 

 

 

Приватний нотаріус   Менського нотаріального округу , ОСОБА_4. у судовому засіданні позовні вимоги не визнала , поскільки вважає , що правовідносини , які виникли між сторонами не є спадковими відносинами.  

Свідок ОСОБА_8 у судовому засіданні  пояснила , що ОСОБА_1 допомагав  матері , ОСОБА_5  у будівництві.  Після смерті матері добудовував господарство : зробив колонку , погріб , підремонтував поріг,   паркан,  і майже відразу після похорон перейшов жити до будинку. У материній хаті жили вони з сестрою , ОСОБА_3 до  моменту продажі нею будинку.

           Свідок ОСОБА_9. у судовому засіданні  підтвердила , що ОСОБА_1 після смерті матері , у ІНФОРМАЦІЯ_11 перейшов жити у  її хату. Жили вони  з сестрою , ОСОБА_3 ,  були періоди , коли він тимчасово  не проживав у будинку   по АДРЕСА_1 , але постійне його місце проживання  було  саме тут.

             Свідок  ОСОБА_10. та  ОСОБА_11 теж підтвердили , що ОСОБА_1 помагав   сестрі будувати будинок . Після смерті  матері  ОСОБА_1 проживав у будинку по АДРЕСА_1  ремонтував будинок та добудовував господарські будівлі.

             Заслухавши пояснення сторін  та їх представників , свідків , дослідивши матеріали справи , суд прийшов до висновку , що позовні вимоги  ОСОБА_1 не підлягають задоволенню з слідуючих  підстав:

             Позивач у суді стверджує , що  спірний будинок  в АДРЕСА_1 на день смерті матері , ОСОБА_5  у ІНФОРМАЦІЯ_11 був робочим двором ,  належав матері , він разом  із сестрою  прийняли спадщину після смерті матері у ІНФОРМАЦІЯ_11,  вона проживаючи з матір»ю  у будинку , а він вступивши  в управління  майном , тому  право власності на будинок повинно регулюватись нормами спадкового права , тобто  вони як спадкоємці першої черги  за законом повинні були успадкувати по Ѕ частині  житлового будинку з надвірними будівлями.

 У судовому засіданні встановлено , що у с. Миколаївка Менського району  до  1972 року був  колгосп, де працювали жителі сіл Миколаївської сільської ради , з 1972 року  колгосп був реорганізований у радгосп, що підтверджується довідкою виданою  архівним відділом Менської райдержадміністрації  НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_12 та довідкою  СК « Миколаївський « с. Миколаївка Менського району.

             Мати позивача ОСОБА_5  проживала  в ІНФОРМАЦІЯ_13 у будинку батька - ОСОБА_12 , що підтверджується  ксерокопією особистого рахунку НОМЕР_2 ( а.с. 46, 47)  З ІНФОРМАЦІЯ_14 мати позивача , ОСОБА_13 та сестра ОСОБА_3 проживали  в с. Миколаївка у будинку  1927 року забудови та  хлів 1953 року забудови, що підтверджується  ксерокопією  особистого  рахунку НОМЕР_3 (  а.с.48, 49). У цьому будинку вона  була головою двору. Відповідачка ОСОБА_3 не заперечила , що проживала разом з матір»ю у   вищезазначеному будинку , але не змогла вказати  років проживання .

             У ІНФОРМАЦІЯ_15 мати позивача , ОСОБА_5 померла , і як установлено у судовому засіданні  на день  смерті проживала вона у будинку  ОСОБА_3 , звідки і похоронена.  Підтвердженням того , що будинок,   побудований у ІНФОРМАЦІЯ_2 ,  належав  ОСОБА_3 є  витяг з погосподарської  книги НОМЕР_4 , особистий рахунок НОМЕР_5  , у якому , ОСОБА_3  з 1977 по 1979 роки проживала сама  у будинку ,   була головою цього будинку та працювала у радгоспі ( а.с. 50-51).  

              Господарство   ОСОБА_5 , де вона разом  із  ОСОБА_3 проживала  до 1972 року було колгоспним.  Протиріччя у  роках проживання матері ОСОБА_5 та ОСОБА_2 у будинку по АДРЕСА_1 спростовані поясненнями  відповідачки та свідків, які підтверджували що їхня сім»я  проживала на момент смерті у  зазначеному будинку , і будували вони його разом з матір»ю, що підтверджується і  роком забудови, 1969 рік.  

           Так як , ОСОБА_3 будувала житловий будинок по АДРЕСА_1 з матір»ю , цей будинок був колгоспним двором .

             У судовому засіданні  встановлено , що ОСОБА_1 не був членом колгоспного двору , де жила мати та сестра.   

 

 

 

 

            Твердження позивача про те , що він  після смерті матері  , у ІНФОРМАЦІЯ_11, проживав  у  спірному будинку , а з   ІНФОРМАЦІЯ_11 прописаний у ньому , що підтверджується витягом з паспорту , не знайшло  свого підтвердження у суді.  Позивач , ОСОБА_1  з  ІНФОРМАЦІЯ_16 проживав у ІНФОРМАЦІЯ_17  разом зі своєю дружиною  ОСОБА_14. та дітьми. , що підтверджується ксерокопіями  витягу з погосподарської книги НОМЕР_6 ( а.с. 54-57 ), де він був головою сім»ї ( особистий  рахунок НОМЕР_7)  та вибув  у ІНФОРМАЦІЯ_18 ( гр.25 особистого рахунку НОМЕР_8).

            З ІНФОРМАЦІЯ_19  позивач проживав у сім»ї ОСОБА_15 , що підтверджується  витягом з погосподарської книги  - особистий рахунок  НОМЕР_9. ( а.с. 52-53). Крім того ,  за обліками адресно- довідкової картотеки СГІРФО Менського РВ УМВС України в Чернігівській області  , ОСОБА_1  значиться зареєстрованим за адресою  ІНФОРМАЦІЯ_17 з ІНФОРМАЦІЯ_20.

            Відповідно до ст. 120 ЦК  УРСР  майно колгоспного двору належить  його членам на праві  спільної власності. Так як  мати позивача ОСОБА_5  на момент реорганізації  колгоспу у радгосп була пенсіонеркою , статус колгоспного двору  не мінявся.

              Відповідно до ст. 563 ЦК України  у разі смерті  члена колгоспного  двору  спадкування у майні  двору не відкривається .

             Статус  колгоспного двору  у АДРЕСА_1 був змінений  у 1977 році , що підтверджується  витягом із погосподарської  книги НОМЕР_4 , особистий рахунок НОМЕР_5  , у якому , ОСОБА_3  з 1977 по 1979 роки проживала сама  у будинку ,   була головою цього будинку та працювала у радгоспі ( а.с. 50-51).  

             Позивач  ОСОБА_1 та його сестра , відповідачка по справі ОСОБА_3 разом проживали у спірному будинку з ІНФОРМАЦІЯ_3  , що підтверджується  ксерокопією витягу  з погосподарської книги НОМЕР_4 та прикладеною розпискою   ОСОБА_3 , яка  дозволяла   вписати ОСОБА_1 в її по господарський номер як квартиранта , з ІНФОРМАЦІЯ_3,  про що підтвердила у судовому засіданні  сама відповідачка. ( а.с. 20-22, 24). 

  Суд вважає , що  ОСОБА_1  на майно придбане  після реорганізації  колгоспного двору  у робочий  , у ІНФОРМАЦІЯ_11 , коли він перейшов жити   у спірний будинок ,  підлягає розподілу згідно норм , які регулювали  поділ  спільної  часткової власності. Так як , у суді  такі правовідносини не були предметом розгляду  , суд вважає , що   підстав для задоволення позовних вимог  ОСОБА_1 немає, тому у позові необхідно відмовити.

  Керуючись ст. ст. 120, 563 ЦК УРСР ,  ст..ст.   212-215 , 293-295 ЦПК України, суд

 

                                                             В И Р I Ш И В:

 

У позові ОСОБА_1 до Миколаївської сільської ради Менського району Чернігівської області ,  ОСОБА_2 ,  ОСОБА_3 , приватного нотаріуса Менського  нотаріального округу , ОСОБА_4  про  визнання  незаконним та скасування рішення  виконавчого комітету Миколаївської сільської ради  Менського району  Чернігівської області  від ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнання права власності на   Ѕ частину  житлового будинку з надвірними будівлями , як  за спадкоємцем та  визнання частково  недійсним договору купівлі - продажу   житлового будинку з надвірними будівлями - відмовити. 

 

Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана до Менського районного суду Чернігівської області протягом десяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

 

Головуючий                                                                     С.М.Ченцова

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація