ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2013 року Справа № 69830/11/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Онишкевича Т.В.,
суддів Клюби В.В., Попка Я.С.,
з участю секретаря судового засідання Микитин І.В.,
представників відповідача Красій Н.Р., Григор М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Львівської області на постанову Миколаївського районного суду Львівської області від 19 травня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Львівської області про перерахунок пенсії працюючого пенсіонера,
ВСТАНОВИВ :
04 квітня 2011 року ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом, у якому просила зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Львівської області (далі - УПФ України в Миколаївському районі) здійснити перерахунок та виплату її пенсії за період з 02 лютого 2008 року по 31 січня 2010 року на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Закон № 1058-IV) із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні для призначення і перерахунку пенсії за 2009 рік у розмірі 1650,43 грн.
Постановою Миколаївського районного суду Львівської області від 19 травня 2011 року вказаний позов задоволено.
У поданій апеляційній скарзі УПФ України в Миколаївському районі просить зазначену постанову скасувати і прийняти нову про відмову у задоволенні вимог позивачки, посилаючись на порушенням судом першої інстанції норм матеріального права. Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що перерахунок пенсії позивачки було здійснено відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону № 1058-IV з урахуванням збільшення її страхового стажу. Свої дії вважає правомірними і такими, що відповідають чинному законодавству України, а тому просить відмовити у задоволенні заявленого позивачкою адміністративного позову.
Представники апелянта у ході апеляційного розгляду підтримали апеляційну скаргу у повному обсязі та просили задовольнити викладені у ній вимоги.
Позивач на виклик апеляційного суду не прибула, що не перешкоджає розгляду справи на підставі ч. 4 ст. 196 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача та учасників процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апелянта у їх сукупності, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що подана апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Задовольняючи позов позивачки, суд виходив із того, що вона є працюючим пенсіонером та відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» має право на перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням страхового стажу і розміру заробітку виходячи із заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку апеляційного суду, не відповідають нормам матеріального права та фактичним обставинам справи.
Встановлено, що позивачка після призначення пенсії продовжувала працювати та одержує пенсію за віком, нарахування та виплату якої проводить УПФ України в Миколаївському районі Львівської області.
Підстави для перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати та страхового стажу, порядок його проведення, а також порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії врегульовано положеннями ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які впродовж 2006-2008 рр. зазнавали неодноразових змін.
Так, згідно із Законом України від 19 грудня 2006 року № 489-V «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію частини четвертої статті 42 зупинено на 2007 рік.
Крім того, підпунктом «б» підпункту 9 пункту 35 розділу II Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-V «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 1 січня 2008 року, абзац четвертий частини другої статті 40 Закону N 1058-IV було викладено в новій редакції:
«Зс (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів».
Цим же Законом (підпункт «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II) частину четверту статті 42 викладено в такій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію».
Таким чином, з 1 січня 2008 року змінено показник середньої заробітної плати (доходу) - однієї із складових формули заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії та встановлено, що цим показником має бути середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески.
Також змінено порядок перерахунку пенсії особам, які після призначення пенсії продовжували працювати.
Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, зокрема, положення підпункту «б» підпункту 9, підпункту «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Таким чином, з 22 травня 2008 року було відновлено дію положень частини другої статті 40 та частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV у первинній їх редакції від 09.07.2003 року, які й підлягають застосуванню.
Так, частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV встановлено формулу заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.
У редакції Закону від 9 липня 2003 року № 1058-IV, яка набрала чинності 1 січня 2004 року, зазначена формула була такою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 +... + Кзn);
К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи (абзаци другий - шостий частини другої статті 40 Закону № 1058-IV).
Частиною четвертою статті 42 зазначеного Закону, у редакції Закону від 9 липня 2003 року № 1058-IV визначено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Аналіз частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV свідчить, що при перерахунку пенсії застосовується заробітна плата (дохід) пенсіонера, яку він отримував до призначення пенсії, або яку він отримував за період роботи, який є періодом страхового стажу.
З огляду на викладене під час перерахунку пенсії у формулі Зп = Зс х (Ск : К) змінюються лише показники Ск та К. Зокрема, у величину Ск додаються коефіцієнти заробітної плати (доходу) за кожен місяць страхового стажу, який став підставою для перерахунку пенсії. Що ж стосується показника К, то він збільшується кількістю додаткових місяців страхового стажу. Решта показників залишається без змін.
Отже, аналіз частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV показує, що зазначена норма не встановлює обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатись правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення, однак містить застереження, що наступний перерахунок пенсії може бути проведений не раніш як через два роки після здійснення попереднього. При цьому під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії, тобто це - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (абзац четвертий частини другої статті 40 Закону № 1058-IV).
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» встановлено порядок перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, відмінний від того порядку, який визначений частиною четвертою статті 42 Закону № 1058-IV, у редакції Закону від 9 липня 2003 року.
Проте, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, під час розгляду та вирішення справи застосуванню підлягає Закон № 1058-IV, а саме нормативні положення статті 42 цього Закону, що діяли в редакції до скасування змін, внесених за Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», та були і залишаються чинними на момент проведення перерахунку пенсії. Як зазначалося вище, зі змісту цих положень випливає, що під час перерахунку пенсії враховується та величина середньої заробітної плати (доходу), яка використовувалася під час призначення пенсії, а не показник середньої заробітної плати (доходу) за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, як помилково вважає суд першої інстанції.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 21 березня 2012 року у справі № 21-456а11 при перегляді ухвали Вищого адміністративного суду від 27 жовтня 2011 року, яка в силу приписів частини 1 статті 244-2 КАС України зобов'язує суди привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином, оскільки при вирішенні даного публічно-правового спору судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нової про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України апеляційний суд,
ПОСТАНОВИВ :
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Львівської області задовольнити.
Постанову Миколаївського районного суду Львівської області від 19 травня 2011 року у справі № 2а-161/11 скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Постанова у повному обсязі складена 27 листопада 2013 року.
Головуючий суддя Т.В.Онишкевич
Судді Я.С.Попко
В.В.Клюба
- Номер: 2-а/442/72/2017
- Опис: про визнання дій незаконними та зобов"язання вчинити певні дії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2а-161/11
- Суд: Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
- Суддя: Онишкевич Т.В.
- Результати справи: залишено без змін рішення апеляційної інстанції
- Етап діла: Розглянуто у касаційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.02.2017
- Дата етапу: 29.01.2020
- Номер: 876/5346/17
- Опис: визнання дій незаконними, зобов"язання вчинити певні дії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 2а-161/11
- Суд: Львівський апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Онишкевич Т.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.04.2017
- Дата етапу: 27.06.2017
- Номер:
- Опис: визнання дій незаконними, зобов"язання вчинити певні дії
- Тип справи: Касаційна скарга
- Номер справи: 2а-161/11
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Онишкевич Т.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Відкрито провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.07.2017
- Дата етапу: 21.07.2017
- Номер: К/9901/23587/18
- Опис: визнання дій незаконними, зобов"язання вчинити певні дії
- Тип справи: Касаційна скарга
- Номер справи: 2а-161/11
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Онишкевич Т.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.02.2018
- Дата етапу: 30.01.2020
- Номер: 2-а/438/1/2013
- Опис: про поновлення на роботі і стягнення зарплати за час вимушеного прогулу
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2а-161/11
- Суд: Бориславський міський суд Львівської області
- Суддя: Онишкевич Т.В.
- Результати справи: Постановлено ухвалу про відхилення апеляційної скарги і залишення без зміни рішення суду першої інстанції
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.07.2011
- Дата етапу: 08.08.2013
- Номер: 2-а/438/60/2014
- Опис: про визнання дій незаконнми, зобов"язання вчинити певні дії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2а-161/11
- Суд: Бориславський міський суд Львівської області
- Суддя: Онишкевич Т.В.
- Результати справи: передано до іншого суду
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.11.2014
- Дата етапу: 08.12.2014
- Номер:
- Опис: про перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2а-161/11
- Суд: Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська
- Суддя: Онишкевич Т.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.11.2010
- Дата етапу: 10.05.2011
- Номер: 2-а/1302/3084/11
- Опис: стягнення допомоги як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2а-161/11
- Суд: Бродівський районний суд Львівської області
- Суддя: Онишкевич Т.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 16.02.2009
- Дата етапу: 22.05.2012
- Номер: 2-а/0418/107/11
- Опис: про стягнення недоплаченої соціальної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2а-161/11
- Суд: Центральний районний суд міста Дніпра
- Суддя: Онишкевич Т.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.11.2010
- Дата етапу: 13.04.2011