Судове рішення #337571
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 79-57-10, факс 79-58-82

          _________________________________________________________________

 

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

"14" грудня 2006 р.                                                            Справа №10/6637-А

 

за позовом  Управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі м. Ізяслав   

до Приватного підприємця ОСОБА_1 м. Ізяслав

про стягнення 4811,33  грн.

 

Суддя  Виноградова В.В.                    Секретар судового засідання Матущак В.В.

Представники сторін:

позивача             Полудняк А.Г. -за довіреністю №539/06 від 16.01.2006р. 

відповідача            не з'явився

 

Суть спору:

          Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить у відповідності до вимог Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”,  п.п. 4.8, п.5.3 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р.№21-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції 16.01.2004р. №64/8663) стягнути з відповідача на користь управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі заборгованість в розмірі 4811,33 грн. ( в тому числі 1828,65 грн. штрафних санкцій  та 1,88 грн. пені ), що утворилась станом на 02.11.2006р.

Відповідач в судове засідання повноважного представника не направив, про причини неприбуття не повідомив, письмових заперечень щодо позовних вимог не надав , хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи (повістки та ухвали вручені 18.11.2006р., 01.12.2006р. згідно поштових  повідомлень про вручення).

 

Розглядом   наданих матеріалів  справи  встановлено :

ОСОБА_1 м. Ізяслав зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа про що видано свідоцтво про державну реєстрацію НОМЕР_1, згідно ст.ст.1,14 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування“ є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно поданої заяви від 03.04.2002р.

Проведеною позивачем перевіркою ПП ОСОБА_1 дотримання вимог чинного законодавства щодо правильного нарахування та сплати коштів до Пенсійного фонду України встановлено приховування суми чистого доходу, отриманого приватним підприємцем в 2004р. на суму 1159 грн., в 2005р. -  в сумі 8156 грн., що є порушенням п.1 ст.19 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та п.4.3 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України”, про що складено акт перевірки НОМЕР_2.  Вказаним актом відповідачу донараховано страхових внесків за 2004р. -в сумі 370,88 грн., за 2005р. -2609,92 грн.

За результатами акту перевірки до відповідача застосовано 1159 грн. штрафних санкцій за приховування суми доходу, на який нараховуються страхові внески згідно рішення НОМЕР_3, 669,65 грн. штрафних санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України сум своєчасно не обчислених та несплачених страхових внесків згідно рішення НОМЕР_4, а також нараховано 1,88 грн. пені за несвоєчасну сплату страхових внесків згідно рішення НОМЕР_5. 

Позивачем, відповідно до вимог Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” виставлена відповідачу вимога від 30.06.2006р. про сплату 2980 грн. заборгованості, яка  вручена відповідачу 18.07.2006р. згідно поштового повідомлення про вручення.

Оскільки заборгованість до Пенсійного фонду України в сумі 4811,33 грн. (в т.ч. 1828,65 грн. штрафних санкцій та 1,88 грн. пені) в добровільному порядку відповідачем не сплачена, позивачем подано позов до суду.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, до уваги приймається  наступне.

Відповідно ст.1 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (надалі -Закону), страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону  сплачують  страхові  внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; страхові внески  - кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне  пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування  відповідно  до цього Закону.

Відповідно до п. 1 ст. 14 Закону страхувальниками є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок,  політичних партій, які  мають  окремий  баланс і самостійно ведуть розрахунки  із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Згідно п.6 ст.17 вказаного Закону платник страхових внесків зобов'язаний нараховувати, обчислювати і  сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Згідно ч.1 ст.19 та п.п.2 п.8 Прикінцевих положень Закону фізичні особи -суб'єкти підприємницької діяльності, що оподатковуються за загальною системою оподаткування, сплачують страхові внески із сум доходу (прибутку), отриманої від відповідної діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб в межах максимальної величини, з якої справляються страхові внески, але не менше мінімального страхового внеску. 

Відповідно до п.13.11 Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України( затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України 19.10.2001 N 16-6,зареєстровано в Міністерстві  юстиції України 29 листопада 2001р. за N 998/6189), чинної на момент подання відповідачем звітності до Пенсійного фонду України, громадяни, які займаються підприємницькою  діяльністю (зазначені в підпунктах 2.1 та 2.3 цієї Інструкції), надають органу Пенсійного фонду розрахунок зобов'язання зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за наслідками кожного звітного кварталу про суми одержаного доходу та нарахованого збору протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.

Відповідно до  Закону  України  "Про  збір   на   обов'язкове державне пенсійне страхування" ( 400/97-ВР ) (із змінами та доповненнями) та п.3.3 вищевказаної Інструкції встановлено такі ставки збору на обов'язкове державне пенсійне страхування: для платників збору,  визначених у  підпункті  2.3,  та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, визначених у підпункті 2.1 пункту 2 цієї Інструкції, - у розмірі 32 відсотків від  суми оподатковуваного доходу (прибутку), яка обчислена в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства України.

Пунктом 5.5.1.-5.5.3 Інструкції визначено, що збір з фізичних осіб-суб'єктів  підприємницької діяльності, адвокатів, їх помічників, приватних нотаріусів та інших осіб, які не є суб'єктами підприємницької діяльності і займаються діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу, нараховується на чистий дохід, що підлягає оподаткуванню, тобто - різницю між валовим доходом (виручкою у грошовій та натуральній формі) і документально підтвердженими витратами, що пов'язані з одержанням доходу. Розрахунок зобов'язання зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування подається органам Пенсійного фонду протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу (тобто не пізніше: 10 травня - за I квартал, 9 серпня - за II квартал, 9 листопада - за III  квартал, 9 лютого наступного року - IV квартал), за формою згідно з додатком 4., збір зазначеною категорією платників сплачується протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку подачі розрахунку зобов'язання зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, у разі припинення підприємницької діяльності сплата збору проводиться до 1 числа місяця, що йде за місяцем подачі відповідної заяви до органу державної реєстрації.

Відповідно до п.4.3.Інструкції для платників,  зазначених у підпунктах 2.1.3 (крім тих, які обрали особливий спосіб оподаткування), 2.1.4 та 2.1.5 пункту 2.1  цієї Інструкції, - 32 відсотки від суми доходу (прибутку), отриманого від відповідної діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.  Фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески у фіксованому розмірі, установленому відповідно до законодавства України.

Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням  Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих  днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки.

             У разі, якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного  фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у  вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією,  включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з  позовом  про стягнення недоїмки.

              Відповідно до п.п 3 п.9 ст. 106 Закону за приховування (заниження)  страхувальником  суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, накладається штраф у розмірі всієї суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу), а в разі повторного протягом року такого порушення - штраф у триразовому розмірі суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу). Відповідно до п.п.4 п. 9 ст. 106 - за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.

Враховуючи результати акту перевірки НОМЕР_2. позивачем відповідно до вищевказаних положень Закону нараховано відповідачу відповідно 1159 грн. та 669,65 грн. штрафних санкцій.

              На підтвердження позовних вимог позивачем надано необхідні докази про наявність заборгованості відповідача та вжиття заходів її стягнення з врахуванням вимог Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

              Як вбачається з матеріалів справи, актом перевірки відповідачу було донараховано 2980,80 грн. страхових внесків, а рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені НОМЕР_5, НОМЕР_3,НОМЕР_4, а також вимога про сплату заборгованості відповідачем не оскаржувались та не скасовані, доказів про сплату даної заборгованості та доказів про спростування доводів позивача  суду не подано.

За таких обставин, позовні вимоги обґрунтовані, підтвердженні матеріалами справи  та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.6, 14, 71, 86, 94, 104, 158-163, 167, 254-259, п.п.3,6-7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

          Позов управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області м.Ізяслав  до приватного підприємця ОСОБА_1 м. Ізяслав  про стягнення  4811,33 грн. страхових внесків, штрафних санкцій та пені задоволити.

          Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_6) на користь управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі м. Ізяслав, вул. Шевченка,16 (код ЄДРПОУ 02932377) 2980,80 грн. (дві тисячі дев'ятсот вісімдесят гривень 80 коп.) страхових внесків, 1828,65 грн. (одна тисяча вісімсот двадцять вісім гривень 65 коп.), 1,88 грн. (одна гривня 88 коп.) пені. 

         

          Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до Житомирського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції.

Згідно ст. 254 КАСУ Постанова, якщо інше не встановлено КАСУ, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

 

Суддя                                                                                          В.В. Виноградова

 

Віддрук. 3 прим. :

1 - до справи,

2 - позивачу,

3 - відповідачу.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація