ЦИВІЛЬНЕ СУДОЧИНСТВО: Справа № 2-298-08
Позовне провадження: категорія - спори про відшкодування
шкоди - 18
ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р і ш е н н я
і м е н е м У к р а ї н и
9 вересня 2008 року. Любомльський районний суд Волинської області в складі головуючого - судді Пешкова М.І.,
при секретарі Носку А.В.,
з участю помічника прокурора Кузька І.П.,
представника позивача ОСОБА_1.,
відповідача ОСОБА_2..
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Любомль цивільну справу за позовом Любомльського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Любомльської міської Ради до ОСОБА_2 про стягнення шкоди заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, -
в с т а н о в и в :
У районний суд із позовною заявою звернувся міжрайонний прокурор в інтересах держави Любомльської міської Ради, який просить стягнути із відповідача ОСОБА_2. 367,94 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки. Вимоги позову обґрунтував тим, що до Любомльської прокуратури від головного спеціаліста держземінспекції у Волинській області надійшли матеріали про порушення земельного законодавства, а саме самовільне зайняття земельної ділянки ОСОБА_2 площею 0,028 га в м. Любомль, на землях загального користування Любомльської міської Ради. Незаконне користування земельною ділянкою комунальної власності порушує майнові інтереси держави та територіальної громади. Згідно розрахунку, розмір шкоди становить 367,94 грн., яку відповідач в добровільному порядку відшкодувати відмовляється, тому прокурор звернувся до суду.
У судовому засіданні прокурор та представник позивача позов підтримали повністю.
Відповідач у судовому засіданні позов не визнав.
Прокурор у судовому засіданні пояснив, що відповідач самовільно зайняв земельну ділянку в м. Любомль загальною площею 0,028 га. По факту порушення земельного законодавства щодо відповідача було складено протокол про адміністративне правопорушення, згідно постанови визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 53-1 КУпАП, та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 187 грн., запропоновано відшкодувати збитки, які згідно з розрахунком становлять 367,94 грн. Оскільки відповідачем не сплачено вказану суму, просить позов задовольнити.
У судовому засіданні представник позивача пояснив, що Любомльська міська Рада є органом місцевого самоврядування, що представляє спільні інтереси територіальної громади щодо володіння, користування та розпорядження майном, що перебуває у комунальній власності. Відповідач самовільно зайняв земельну ділянку площею 0,028 га, що прилягає до наданої йому у встановленому законом порядку земельної ділянки, обгородив її тином і не маючи відповідних документів, довгий час нею користується. Оскільки самовільне зайняття земельної ділянки відповідачем порушує інтереси держави та територіальної громади, просить позов задовольнити, а зважаючи, що грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням земельного законодавства надходять до спеціальних фондів місцевих бюджетів, то одержувач суми в розмірі 367,94грн. буде спеціальний фонд місцевого бюджету Любомльської міської ради. Тому просить вказану суму завданої шкоди стягнути в повному розмірі.
У судовому засіданні відповідач пояснив, що у 1964 році по усній домовленості із головою міської ради, який надав йому дозвіл, він користується спірною земельною ділянкою, приводячи її у належний порядок, обкошуючи на ній траву. Дійсно, щоб інший сусід не зайняв даної земельної ділянки, він її обгородив. Вважає, що ніякої шкоди територіальній громаді не наніс, а тому позов не визнає, просить його не задовольняти.
Аналізом доказів у справі суд встановив наступні фактичні обставини.
Актом обстеження земельної ділянки № 022 від 28.05.2008 року та актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 28.05.2008 року стверджено, що комісією виявлено самовільне зайняття земельної ділянки площею 0,028 га, розташованої біля земельної ділянки, що надана ОСОБА_2. для індивідуального будівництва. Крім того, на самовільно зайнятій земельній ділянці виявлено частину самовільної забудови пригосподарської споруди ОСОБА_2., а також ділянка огорожена.
З протоколу про адміністративне правопорушення № 003993 від 28.05.2008 року вбачається, що ОСОБА_2 порушив земельне законодавство, а саме самовільно зайняв земельну ділянку площею 0,028 га із земель загального користування Любомльської міської Ради, чим вчинив правопорушення передбачене ст. 53-1 КУпАП.
Згідно постанови № 009206/6 від 11.06.2008 року, ОСОБА_2 визнаний винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 53-1 КУпАП, та на нього накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 187 грн.
Згідно припису держземінспектора № 005279 від 28.05.2008 року, ОСОБА_2. було надано термін для усунення порушень земельного законодавства.
Відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття грунтового покриву (родючого шару грунту ) без спеціального дозволу, затвердженої Постановою КМУ від 25.07.2007 року № 963 - розрахунком розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки (у межах населеного пункту) держземінспекції ОСОБА_2 визначено завдану шкоду, яка становить 367 гривень 94 коп.
У відповідності до ст. 1 Земельного Кодексу України - земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства. погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Згідно ст. 211 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення - самовільне зайняття земельної ділянки.
У відповідності ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природнього середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від погіршення якості природних ресурсів.
Згідно ч. 1 статті 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Отже судом встановлено, що відповідач самовільно зайняв земельну ділянку площею 0,028 га, одгородив її і користується, що стверджено доказами у справі. Самовільним зайняттям відповідачем земельної ділянки, позивачу шкода в розмірі 367,94 грн., що підтверджується розрахунком збитків, проведеним на підставі вищезазначеної методики. Заперечення відповідача, що він спірну земельну ділянку самовільно не займав, а мав на її користування згоду колишнього голови міської ради до уваги брати не слід, оскільки дане заперечення відповідачем не доведено і спростовується відсутністю відповідних документів.
При обставинах наведених вищу суд приходить до висновку, що позов є підставним і підлягає задоволенню.
Крім того, у відповідності до статті 88 ЦПК України, у разі задоволення позову судові витрати покладаються на відповідача, однак зважаючи, що ОСОБА_2. являється інвалідом війни 2-ї групи, витрати у справі слід покласти на рахунок держави.
Керуючись ст.ст.10, 11, 60, 209, 212, 213 ЦПК України, на підставі ст. 211 Земельного кодексу України, ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природнього середовища», ст.. 1166 ЦК України, суд, -
в и р і ш и в :
Позови задовольнити повністю.
Стягнути із ОСОБА_2, жителя АДРЕСА_1, в користь держави 367 (триста шістдесят сім) гривень 94 коп. шкоди заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, на розрахунковий рахунок № 33119331700263 місцевий бюджет м.Любомль, код платежу 2406106, код отримувача коштів 21740415 МФО 803014 в ГУДКУ в Волинській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у 20-денний строк, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Протягом 10 днів з дня проголошення рішення може бути подано заяву про його апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються апеляційному суду Волинської області через Любомльський районний суд.
Головуючий : суддя М.І. Пешков