Справа 22а -653 Головуючий у суді 1 інстанції - Алєйніков В О
Категорія - 36 Доповідач апеляційної інстанції- Данилова О О
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2006 року колегія суддів судової палати в цивільних справах
апеляційного суду Миколаївської області в складі
головуючого Лисенка П П
суддів Ланилової О О Kуtoboї Т З
при секретарі Негрун І О
за участю позивача ОСОБА_1 представника відповідача Горбунова А В розглянувши у відкритому судовому засіданні в м Миколаєві цивільну справу за апеляційною скаргою заступника начальника Головного управління МНС України в Миколаївській області на постанову Центрального районного суду Миколаївської області від 2 серпня 2006 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства з надзвичайних ситуацій України в Миколаївській області / далі ГУ МНС/ про захист права на пенсійне забезпечення та відшкодування моральної шкоди
УСТАНОВИЛА
У березні 2006 року ОСОБА_1 звернулась з позовом до ГУ МНС, в якому зазначала, що проходила службу ІНФОРМАЦІЯ_1 ДПЧ-14 Южноукраїнської АЕС та мала спеціальне звання ІНФОРМАЦІЯ_2 31 квітня 2004 року була звільнена зі служби у відставку Збройних Сил України за віком За час служби їй не виплачувалися у повному обсязі деякі види грошового забезпечення, а саме
· надбавка за безперервну службу , передбачена Указом Президента України від 5 травня 2003 року № 389/2003 "Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України та Управління державної охорони України за безперервну службу" / далі Указ № 389/, виплачувалася в розмірі 17% від суми інших видів грошового забезпечення, хоча її розмір мав складати 50 % ,
· надбавка за особливі умови служби, передбачена абзацом 4 підпункту "а" пункту З Указа Президента України від 4 жовтня 1996 року № 926 "Про умови грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ" /далі Указ № 926/, виплачувалася в розмірі 40 %, а мала складати 50%,
• а доплату в розмірі 50 % від суми пенсії, яка б могла бути їй нарахована,
передбачену абзацом 2 підпункту 3 Указу № 926, вона взагалі не отримувала
Посилаючись на те, що ці недоплати вплинули на розмір грошового забезпечення, з якого розрахована пенсія, та призвели до зниження її розміру, ОСОБА_1 просила визнати за нею право на отримання цих надбавок та доплат під час служби, стягнути 7245 грн недоплаченої пенсії з квітня 2004 року по червень 2006 року та 2500 грн моральної шкоди
Постановою Центрального районного суду м Миколаєва від 2 серпня 2006 року позов ОСОБА_1 задоволено в повному обсязі
В апеляційній скарзі представник відповідача просив постанову суду скасувати та ухвалити нову про відмову у позові, посилаючись на невірне тлумачення та застосування судом норм пенсійного законодавства та грубе порушення норм процесуального права
Апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного
Задовольняючи позов ОСОБА_1, суд виходив з того, що, оскільки ці надбавки та доплати передбачені Указами № 389 та № 926, то позивачка мала права на їх отримання під час служби, а відповідач був зобов'язаний включити їх до грошового утримання, з якого нараховувалася пенсія з квітня 2004 року. Різницю між розміром отриманою пенсією і тією, на яку вона би мала права, суд визначив як заборгованість та стягнув з відповідача. Визнав суд і право ОСОБА_1 на компенсацію моральної шкоди, завданої порушення права на пенсійне забезпечення.
Але такого висновку суд дійшов, розглянувши справу у відсутності відповідача, не повідомивши його належним чином про дату, час і місце судового засідання, не надіславши йому копію позовної заяви та доданих до неї документів.
Відомості щодо дотримання судом вимог статей 33,35 та п.5 ст. 107 КАС України в матеріалах справи відсутні.
Такі порушення вимог процесуального законодавства, позбавили суд можливості з'ясувати суттєві обставини справи, а саме встановити дійсні підстави виплати спірних надбавок та доплати, умови та порядок їх нарахування тощо, а тому призвели до порушень норм матеріального права та неправильного вирішення справи по суті.
Зазначені порушення є підставою для скасування судової постанови та ухвалення нової постанови.
Так, Указом від 24 квітня 2003 року № 370 "Про надбавки військовослужбовцям Служби безпеки України та працівникам органів внутрішніх справ України за безперервну службу" / аналогічний Указу №389/ встановлена щомісячна надбавка за безперервну службу, виплата якої з 1 січня 2004 року поширювалася на осіб, які проходять службу в МНС /Указ від 28 серпня 2003 року № 937 "Про поширення чинності Указу Президента від 24 квітня 2003 року №370 на військовослужбовців та осіб рядового та начальницького складу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи"/. Цим актом встановлені лише максимальні розміри надбавок залежно від стажу служби та передбачено право керівника міністерства їх встановлювати, визначати умови і порядок їх виплати.
На відомчому рівні розмір надбавок за безперервну службу встановлено наказом Міністра №85 від 20 лютого 2004 року / а.с.45/. Для осіб, які мають стаж безперервної служби понад 15 років, надбавка у 2004 році складала 17 % до грошового забезпечення. Надбавка за місяць, в якому позивачку було звільнено / квітень 2004 року/ згодом була нарахована у максимальному розмірі відповідно до наказу Міністра від 6 жовтня 2004 поет № 96 / а с. 14, 44/.
Отже, надбавка за безперервну службу ОСОБА_1 у 2004 році призначалась та виплачувалася відповідно до встановленого на той час розміру, а тому порушень прав позивачки колегія не вбачає.
За таких же обставин не можна вважати порушеним і право ОСОБА_1 і на отримання надбавки за особливі умови служби та доплати від суми пенсії, які передбачено п. З Указу №926. Цим нормативним актом також передбачені лише максимальні розміри, а право установлювати цю надбавку та доплату надано керівнику у межах асигнувань, що виділяються на утримання цих органів.
Надбавку за особливі умови роботи позивачка отримувала в розмірі 40 %, а доплата від суми пенсії їй не встановлювалася, оскільки це не обов'язок, а право керівника.
Отже, колегія вважає, що на час звільнення ОСОБА_1 зі служби у квітні 2004 року відповідач врахував всі види грошового забезпечення, з яких має розраховуватися пенсія позивачки, та визначив її розміру відповідно до вимог пенсійного законодавства щодо цієї категорії осіб
Перерахунок пенсії позивачці станом на грудень 2005 року проведено у зв'язку з змінами у пенсійному законодавстві / а.с. 18,19/, а не у зв'язку з попередньою помилкою відповідача. Тому це не може бути підставою для визначення заборгованості за попередній час.
Відсутність порушень прав ОСОБА_1 при виплаті пенсії позбавляє її права і на компенсацію моральної шкоди.
Таким чином, колегія не вбачає підстав для задоволення позову ОСОБА_1
Керуючись ст.ст.202, 207 КАС України, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА.
Апеляційну скаргу заступника начальника Головного управління МНС України в Миколаївській області задовольнити, постанову Центрального районного суду М.Миколаєва від 2 серпня 2006 року скасувати та ухвалити нову постанову.
У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом одного місяця до Вищого адміністративного суду України.