ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 806/7128/13-a
категорія 5.1.2
25 листопада 2013 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Панкеєвої В.А.,
розглянувши в порядку скороченого провадження у м.Житомирі адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Житомирській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування,-
встановив:
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Житомирській області звернулося до суду з адміністративним позовом, в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, зупинити експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки: технологічні транспортні засоби, що підлягають реєстрації в територіальних органах Держгірпромнагляду (навантажувач Львів); вантажопідіймальний кран (0,5 т., 1 т., 3 т.), до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 24 жовтня 2013 року № 74/1.6/09. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що під час проведеної перевірки відповідача виявлено порушення, які створюють загрозу життю працівників. Проведення виробничої діяльності за наявності таких порушень вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці цілком очевидно несе реальну небезпеку заподіяння шкоди здоров'ю і життю працівників. З метою недопущення заподіяння шкоди життю і здоров'ю людей позивач просив позов задовольнити.
Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав 05.11.2013 року, заперечення на позов до суду не подав.
Розгляд справи проведено в порядку скороченого провадження у відповідності із ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб які беруть участь у справі. Суддя за результатами розгляду справи у порядку скороченого провадження, оцінивши повідомлені позивачем обставини вважає їх достатніми для прийняття рішення з огляду на наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про охорону праці" від 14.10.1992 р. № 2694-ХІІ, із змінами і доповненнями (далі - Закон № 2694-ХІІ), визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.
Відповідно до ч.1 ст.38 Закону № 2694-ХІІ державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно з підпунктом 6 пункту 4 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 р. № 408/2011, із змінами і доповненнями (далі - Положення), Держгірпромнагляд України відповідно до покладених на неї завдань здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
Пунктом 6 Положення Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Відповідно до ст.1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Судом встановлено, що відповідно до направлення на проведення перевірки № 71/1.6/09 від 24.10.2013 р. у період з 24.10.2013 р. по 24.10.2013 р. головним державним інспектором територіального управління Держгірпромнагляду у Житомирській області Зайцевим А.М. на підставі наказу № 2263 від 22 жовтня 2013 р., проведено позапланову перевірку ФОП ОСОБА_1 (АДРЕСА_1), а саме цех по обробці природного каменю, на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативних актів з охорони праці та промислової безпеки, виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, використання і переробкою мінеральної сировини (а.с.8).
За результатами перевірки позивачем складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) № 74/1.6/09 від 24.10.2013 р. (а.с.9-10).
Під час планової перевірки ФОП ОСОБА_1 виявлено ряд порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких шість створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Відповідно до ст.4 Закону № 2694-ХІІ державна політика в галузі охорони праці базується на принципах, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно п.2.23 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України та уніфікованої форми Акта перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта), затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України 11.08.2011 р. N 826, за результатами перевірок суб'єктів господарювання та перевірок виробничих об'єктів складаються відповідні акти. В актах зазначається стан дотримання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі недотримання - детальний опис виявлених порушень із зазначенням норми законодавства.
Відповідно до п.2.26 вказаного Положення право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;
порушень вимог Кодексу України про надра;
відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устатковання підвищеної небезпеки;
виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
Згідно з п.1.4 цього Положення загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
За приписами ч.7 ст.7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Таким чином, оскільки посадовими особами інспекції під час перевірки було виявлено порушення ФОП ОСОБА_1 вимог законодавства про охорону праці, а також беручи до уваги ту обставину, що акт перевірки підписаний відповідачем без жодних зауважень, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України судові витрати не стягуються.
Керуючись ст. ст.2, 86, 94, 159-163, 167, 183-2, 186, 254, 256 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, а саме:
- зупинити експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки: технологічні транспортні засоби, що підлягають реєстрації в територіальних органах Держгірпромнагляду (навантажувач Львів); вантажопідіймальний кран (0,5 т, 1 т, 3 т), до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 24 жовтня 2013 р. № 74/1.6/09.
Допустити постанову до негайного виконання.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя В.А. Панкеєва