Судове рішення #34037781

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


06 листопада 2013 року м. Чернівці

Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Чернівецької області у складі:

головуючого Владичан А. І.

суддів: Литвинюк І.М., Одинака О.О.

секретаря: Лисак О.А.

за участю: представника позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Корчівецької сільської ради Глибоцького району Чернівецької області про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Глибоцького районного суду Чернівецької області від 30 вересня 2013 року, -

В С Т А Н О В И Л А :


У вересні 2013 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Посилався на те, що згідно договору дарування від 31 жовтня 2003 року він отримав в дар від ОСОБА_3 житловий будинок АДРЕСА_1.

09 лютого 2008 року ОСОБА_3 склала заповіт на ім'я позивача на земельну ділянку загальною площею 0.4795 га, яка розташована на території села Корчівці Глибоцького району, цільове призначення якої для будівництва та обслуговування житлового будинку та для ведення особистого селянського господарства.

____________________________________________________________________№ 22ц-1525/2013 р. Головуючий у І інстанції Цуренко В.А.

Категорія: 37 Суддя-доповідач Владичан А.І.


Земельною ділянкою, на якій розташований житловий будинок ОСОБА_2 разом зі своїми батьками користувався з моменту укладення договору дарування житлового будинку, але відчуження даної земельної ділянки не було проведено через відсутність коштів. Згідно заповіту посвідченого виконавчим комітетом Корчівецької сільської ради за реєстром №69, ОСОБА_2 в установлений законодавством термін із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори не звернувся, через свою необізнаність та постійну зайнятість на навчанні. Просив визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини.

Рішенням Глибоцького районного суду Чернівецької області від 30 вересня 2013 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги.

Заслухавши доповідача про суть оскаржуваного рішення, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню виходячи з наступних підстав.

Відповідно до вимог ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті та справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Ст. 213 ЦПК встановлено те, що рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим, тобто суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, повинен вирішити справу згідно із законом, ухваливши рішення на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до ч. 1 ст. 1269, ч.1 ст. 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно зі ст.. 1272 України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.. 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

У законі не міститься визначення поняття поважності причин пропущення строку для прийняття спадщини і їх поважність повинна визначитися судом у кожному випадку, виходячи з конкретних обставин справи та характеру взаємовідносин сторін.

Пленум Верховного Суду України в п.24 своєї постанови від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз'яснив, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Такими визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов'язані з тривалими відрядженнями, у тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Отже, навчання позивача в фінансово-економічному університеті, молодий недосвідчений вік, юридична необізнаність не є поважною причиною для надання судом додаткового строку для прийняття спадщини.

Безспірних доказів поважності причин пропуску строку для звернення із заявою про прийняття спадщини ОСОБА_2 не надав.

Відмовляючи в задоволенні позову ОСОБА_2, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того що строк для прийняття спадщини позивачем пропущений без поважних причин. Крім того, ним не надано належних доказів на підтвердження причин, які були б пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для звернення його до нотаріальної контори в шестимісячний строк із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3.

Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права. Рішення суду ухвалено відповідно до норм матеріального і процесуального права і підстав для його скасування по доводам апеляційної скарги не має.


Керуючись ст.ст. 307, 308 ЦПК України, колегія суддів, -


У Х В А Л И Л А :


Апеляційну скаргу ОСОБА_2 відхилити.

Рішення Глибоцького районного суду Чернівецької області від 30 вересня 2013 року, залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.


Головуючий:


Судді:



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація