Лутугинський районний суд Луганської області
Справа № 416/2420/13-ц
Провадження № 2/416/988/13
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.12.2013 року Лутугинський районний суд Луганської області у складі: головуючого судді Шпидько В.Г., при секретарі Семьонкіній-Галата М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Лутугине справу за позовом ОСОБА_1 до Білоріченської селищної ради, Лутугинського району, Луганської області, треті особи: шахта Білоріченська, ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому вказала, що 10 січня 2002 року на підставі рішення №125 від 27.12.01 р. виконкому Лутугинської районної ради на його ім'я був виданий ордер № 62, на підставі якого він заселився до квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_2. Він перевіз туди всі свої речі, там зареєструвався 23 січня 2002 року (про що свідчить штамп у паспорті) і весь цей час він проживає та залишаюся бути зареєстрованим у цій квартирі.
Саме він займається ремонтом зазначеної квартири, сплачую комунальні послуги (на нього відкритий особовий рахунок НОМЕР_1, заборгованості не має, що підтверджено довідкою КП «Білорічеський житлсервіс» №20 від 06.04.2012 р.).
З метою оформлення його права власності на квартиру, в 2012 році він звернувся до ЛРКП «БТІ» з заявою про приватизацію та отримав відмову, яка зазначена в рішенні реєстратора ЛРКП «БТІ» №839 від 05.04.2012 р. Ця відмова ґрунтується на тому, що зазначена квартира вже приватизована і належить ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право власності на житло, видане органом приватизації житла шахти «Білоріченська» 14.04.1994 р., №262.
Він був шокований таким повідомленням, оскільки весь час вважав саме себе власником зазначеної квартири, ніколи не чув про те, що у когось є право власності на зазначену квартиру.
Як стало відомо, ОСОБА_3, тобто зареєстрована власниця квартири, померла, про що було зроблено актовий запис №111 від 18.12.2000 р. (що підтверджується довідко Білоріченської селищної ради №358 від 10.04.2012 р.).
Спадкоємців або осіб, які б претендували на зазначене нерухоме майно, немає.
Відповідно до ст. 344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років набуває право власності на це майно (набувальна давність).
З урахуванням всього викладеного я вважаю, що так як він добросовісно заволодів чужим нерухомим майном більш ніж 10 років назад та весь цей час він продовжував відкрито, безперервно володіти ним, що і продовжую робити, то він набув право власності на це майно за набувальною давністю.
Він вважаю, що являюся добросовісним володільцем, так як і на момент надання йому квартири у фактичне користування, тобто на початковий момент, і протягом всього строку давності його володіння цією квартирою він був впевнений, що на це майно не претендують інші особи і він отримав це майно з підстав, достатніх для того, щоб мати право власності на нього.
Він ніяким чином не набув цю квартиру злочинним шляхом чи способом, який завідомо суперечить основам правопорядку та моралі. Адже з самого початку і до даного часу процес отримання ним даної квартири та володіння нею супроводжувався оформленням всіх відповідних документів, з дотриманням необхідних процедур (про що зазначалося вище).
Його володіння зазначеною квартирою завжди було безумовно відкритим, очевидним для третіх осіб, які повинні були це бачити. Він ніяким чином не перешкоджав доступу до неї інших осіб, які мають право отримувати про це майно інформацію. Всі відповідні органи були належним чином проінформовані про моє володіння.
Оскільки приватизувати зазначену квартиру він не має можливості, то звернення до суду з даним позовом являється моєю єдиною можливістю для оформлення свого права власності на це майно.
Відповідно до всього вищевикладеного він вважає, що нема перешкод для визнання за ним права власності на зазначену квартиру, якою він добросовісно заволодів більш, ніж 10 років назад та продовжую відкрито та безперервно нею володіти.
.
У судовому засідання представник позивача ОСОБА_4 надала заяву в якій просить розглянути справу без її участі, підтримала позов та просила його задовольнити.
Відповідач у судове засідання надав заяву в якій просить розглянути справу без його участі, та з позовом згоден.
Треті особи до суду надали заяви в яких просять розглянути справу без їх участі та з позовом вони згодні.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 344 Цивільного кодексу України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом. Право власності за набувальною давністю на нерухоме майно набувається за рішенням суду.
Відповідно до п. 8. Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України правила статті 344 Цивільного кодексу України про набувальну давність поширюється також на випадки, коли володіння майном почалося за три роки до набрання чинності цим Кодексом.
Згідно ст. 331 Цивільного кодексу України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту
державної реєстрації.
Згідно п. 1.6 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.02 р. державній реєстрації підлягає право власності на закінчене будівництвом нерухоме майно, яке прийняте в експлуатацію у встановленому законодавством порядку. Правовстановлювальним документом, на підставі якого проводиться державна реєстрація права власності на нерухоме майно є рішення суду про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна.
В результаті проведення аналізу судової практики по справам щодо визнання права власності на нерухоме майно в порядку набувальної давності, можна зробити висновок про те, що відкритість володіння за давністю обов'язково поєднується з іншою його характеристикою - володінням річчю як своєю. Це означає, що володілець не просто уповноважений, але зобов'язаний відноситися до об'єкта володіння як власник, якщо він бажає зберегти незаперечний статус володільця за давністю, що дозволяє йому після спливу встановленого законом строку набувальної давності фактично перетворитися у власника. Доказами відношення до майна в якості його власника можуть бути, наприклад, такі дії володільця, як ремонт речі (будинку) за свій рахунок, страхування майна, передача майна на зберігання іншим особам тощо. Необхідно розуміти,що володіння за давністю при наявності всіх умов, зазначених в законі, після спливу встановлених строків може перетворитися в право власності. Відповідно до цього, вважаємо,що проведений мною за весь час володіння зазначеною квартирою ремонт, сплачені абсолютно всі борги по даній квартирі, проведення регулярних поточних оплат, тощо, безумовно свідчать про моє відношення до квартири як до своєї.
Відповідно довідки про смерть (а.с. 11), що ОСОБА_3, померла ІНФОРМАЦІЯ_1. Згідно довідок Білоріченського житлосервіс, що ОСОБА_1. мешкає за адресою АДРЕСА_2, доглядає за квартирою (а.с.12). Відповідно до довідки та технічного паспорту на квартиру, ОСОБА_3 належить квартира АДРЕСА_2 (а.с.13-15) .
Беручи до уваги, що ОСОБА_1 мешкає за адресою АДРЕСА_2 з 2002року, яка прийнята в експлуатацію, тому що він доглядає за квартирою, ремонтує, сплачує комунальні послуги, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, тому позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.10,11,60,130,212-215 ЦПК України, ст.ст.331,344 ЦК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Білоріченської селищної ради, Лутугинського району, Луганської області про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, право власності за набувальною давністю на квартиру, розташованої за адресою: АДРЕСА_2
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Луганської області через Лутугинський районний суд протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення, або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Суддя: