Справа 22-1842 2008 р. Головуючий 1 інстанція Щенюченко С.В.
Категорія 33 доповідач Фомічов С.Е.
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
21 жовтня 2008 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області у складі;
Головуючого - Гайсюка О.В.
Суддів - Чернобривець О.С.
Фомічова С.Е.
При секретарі - Савченко Н.В.
розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді цивільну справа за позовомОСОБА_1 до Новомиргородського РВ УМВС України в Кіровоградський області, УМВС України в Кіровоградський області та Державного казначейства України про відшкодування шкоди завданої незаконними діями органів дізнання, за апеляційною скаргою Державного казначейства України на рішення Новомиргородського районного суду Кіровоградської області від 24 липня 2008 року.
В С Т А Н О В И Л А
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Новомиргородського РВ УМВС України в Кіровоградський області, УМВС України в Кіровоградський області та Державного казначейства України про відшкодування шкоди завданої незаконними діями органів дізнання. В обґрунтування своїх вимог зазначив, що 7 травня 2004 року близько 16 годин працівники Новомиргородського РВ УМВС України в Кіровоградський області разом з працівниками УМВС України в Кіровоградський області незаконного затримали його і утримували у службових приміщеннях міліції до 4 години 8 травня 2004 року. В цей час до нього застосовувались тортури, в наслідок чого йому були заподіяні легкі тілесні ушкодження. За даним фактом прокуратурою Кіровоградської області 3 вересня 2004 року було порушено кримінальну справу. Просив суд стягнути на його користь 25000 грн. в рахунок відшкодування моральної шкоди.
Рішенням Новомиргородського районного суду Кіровоградської області від 24 липня 2008 року позовні вимоги ОСОБА_1були задоволені частково. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_15000 грн. в рахунок відшкодування моральної шкоди. В задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.
В апеляційні скарзі Державного казначейства України ставить питання про скасування рішення суду першої інстанції від 24 липня 2008 року так як воно, на їх думку, постановлено з порушенням норм діючого законодавства. Суд першої інстанції при постановки рішення не провів ретельну перевірку обставин справи та не надав об'єктивної оцінки зібраним доказам так, судом першої інстанції не встановлено в категоричній формі наявність взаємозв'язку між шкодою та діями винних осіб, судом не з'ясовано в які стадії знаходиться кримінальна справа, яка була порушено за фактом неправомірних дій працівників міліції. Просили суд скасувати рішення та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволені його позивних вимог в повному обсязі.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1та представників Державного казначейства України, прокуратури Кіровоградської області, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та в межах позовних вимог заявлених в суді першої інстанції відповідно до вимог ст. 303 ЦПК України судова палата дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав;
Відповідно до ст.. 1176 ЦК України визначено порядок відшкодування шкоди, завданої незаконними рішенням, діями чи бездіяльністю орану дізнання, попереднього (досудового) слідства, прокуратури або суду, встановлюється законом. Згідно до ч. 2 Закону України „Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду” право на відшкодування шкоди в розмірах і в порядку встановлених Законом виникає у випадках встановлення вироку суду чи іншому рішенні суду (крім ухвали чи постанови суду про повернення справи на додаткове розслідування чи новий судовий розгляд) факту незаконного притягнення як обвинуваченого, незаконного взяття і тримання під вартою, незаконного проведення в ході розслідування чи судового розгляду кримінальної справи обшуку, виїмки, незаконного накладення арешту на майно, незаконного відсторонення від роботи (посади) та інші процесуальні дії, що обмежують чи порушують права та свободи громадян, незаконного проведення оперативно-розшукових заходів. З наведеного вбачається, що відшкодування може бути проведена, коли в справі постановлено рішення суду. Як вбачається з матеріалів справи, за заявою позивача була порушена кримінальна справа відносно службових осіб УМВС України в Кіровоградській області, але слідство по дані справі ще триває, будь якого рішення по дані справі прийнято не було. Суд першої інстанції допустився помилки визнавши факт порушення кримінальної справи встановленням вини та підставою для відшкодування моральної шкоди.
Колегія суддів апеляційного суду Кіровоградської області не може погодитись з такими висновками суду першої інстанції, а тому вважає, що звернення позивача за захистом своїх прав є передчасним, а тому його позовні вимоги не підлягають задоволенню.
За таких обставин колегія суддів судової палати дійшла до висновку, що рішення Новоміргородського районного суду Кіровоградської області від 24 липня 2008 року постановлено з порушенням вимог діючого законодавства, а тому підлягає скасуванню з ухвалення нового рішення, яким в задоволенні позовних вимогОСОБА_1 слід відмовити в зв'язку з їх безпідставністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 209, 303, 307, 309, 313, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів судової палати апеляційного суду ,
В И Р І Ш И Л А ;
Апеляційну скаргу Державного казначейства України на рішення Новомиргородського районного суду Кіровоградської області від 24 липня 2008 року -- задовольнити частково.
Рішення Новомиргородського районного суду Кіровоградської області від 24 липня 2008 року скасувати та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимогОСОБА_1 слід відмовити в зв'язку з їх безпідставністю.
Рішення апеляційного суд набирає чинності з моменту його проголошення. Касаційна скарга може бути подана протягом двох місяців з дня набрання законної сили рішення апеляційного суду до Верховного Суду України.
Головуючий Гайсюк О. В.
Судді Чорнобривець О. С.
Фомічов С.Е.