Справа 22-1409 2006 року Головуючий у суді І інстанції - Чорноус ЛІ.
Доповідач - Буцяк З.І.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2006 року місто Рівне
Колегія суддів судової палати в цивільних справ Апеляційного суду Рівненсь
кої області в складі: головуючого Буцяка З.І.
суддів: Ковалевича С.П., Шимків С.С.
з участю секретаря судового засідання Іванової І.С,
представника позивача
розглянула у відкритому судовому засіданні в приміщенні апеляційного суду справу за апеляційною скаргою ТОВ "Інвестиційно-фінансова компанія "Євроінвест-буд" на рішення Гощанського районного суду від 31 жовтня 2006 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-фінансова компанія "Євроінвестбуд" про відшкодування матеріальної і моральної шкоди, заподіяної внаслідок загибелі бджолосімей.
Заслухавши доповідача, пояснення осіб, що з'явились у судове засідання, перевіривши матеріали справи, колегія суддів
встановила:
Рішенням Гощанського районного суду від З З жовтня 2006 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково і з ТзОВ "Інвестиційно-фінансова компанія "Євроінвестбуд" на користь позивача стягнено матеріальні збитки в розмірі 4340 гривень та 1200 гривень моральної шкоди.
В апеляційній скарзі на вказане рішення Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-фінансова компанія "Євроінвестбуд" покликається на його незаконність, вказуючи, що судом неповно з'ясовано обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Так, при вирішенні справи судом не встановлено, чи міг за своїми фізико-технічними властивостями препарат "Фурадан" бути відокремлений від насіння та занесений на прилеглі території.
Судом першої інстанції невірно оцінені при розгляді справи висновок інституту захисту рослин Української академії аграрних наук від 6 серпня 2004року, відповідно до якого за своїми фізико-хімічиими властивостями карбофуран не міг бути джерелом забруднення інших площ шляхом зносу та джерелом забруднення зеленої маси рослин, бджіл, меду, а також лист від 19 вересня 2005 року компанії виробника цього препарату, в якому зазначено, що цей препарат не є леткою сполукою і його перенесення на інші поля повітряними потоками неможливе.
Судом також порушено норми матеріального права при вирішенні справи, оскільки помилково поширено норми, які регулюють відносини по застосуванню способів захисту рослин, у тому числі і пестицидів, на відносини по використанню насіння, яке оброблено засобами захисту рослин.
В судовому засіданні було встановлено, що ТзОВ ІФК "Євроінвестбуд" отримало від насіннєвого заводу ТзОВ "Дубнонасіння" некондиційне насіння цукрових буряків, яке було оброблено препаратом "Фурадан" як засобом захисту рослин. Відповідач використав лише насіння а не пестицид, а тому на його дії не поширюються норми права, які регулюють відносини по використанню засобів захисту рослин.
Стаття 18 Закону України "Про захист рослин" на містить обмежень щодо використання обробленого засобами захисту рослин насіння.
Судом також порушено і норми процесуального права щодо належності і допустимості доказів. Судом в основу рішення покладено дослідження Рівненської обласної лабораторії ветеринарної медицини щодо причин загибелі бджіл, яке проведено з порушенням вимог Інструкції про попередження та ліквідацію хвороб і отруєнь бджіл, затвердженої наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини України № 9 від ЗО січня 2001 року. Окрім того, вказана лабораторія не є компетентною установою щодо проведення дослідження на вміст карбофурану ( діючої речовини "Фурадан") у зеленій масі, грунті, бджолах та меді.
Судом необгрунтовано прийнято до уваги, що позивач ОСОБА_1 є жителем с. Русивель Гощанського району і може бути стороною у справі за тих обставин, що зразки брались в осіб, які є сусідами і яким також спричинено збиток від падіння бджолосімей.
В рішенні суду не наведено і жодного доказу наявності моральної шкоди та обгрунтування цієї шкоди.
Просить рішення суду скасувати і ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Апеляційна скарга підлягає відхиленню з таких підстав.
Із матеріалів справи вбачається, і це встановлено в судовому засіданні, що 02 липня 2004 року відповідачем було отримано від ТзОВ "Дубнонасіння" 1600 кг некондиційного насіння цукрових буряків, обробленого препаратом "Фурадан" як способом захисту рослин (довідка №76/05 від 19.09.2005 року) і 5 липня 2004 року це насіння працівниками відповідача як пестициди було внесено на поверхню орендованих земель площею 29 га, розташованих на північ від села Бочаниця Гощанського району.
Про проведення цих робіт відповідач завчасно не повідомив населення і при їх проведенні не було дотримано вимог Державних санітарних правил 8.8.1.2.001-98 "Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народна господарстві", затверджених постановою Головного санітарного лікаря України від 03 серпня 1998 року №1.
Вказані дії відповідача призвели до масового отруєння і загибелі внаслідок отруєння фураданом бджолосімей у власників пасік в населених пунктах Бочаниць-кої, Русивелівської, Симонівської, Дулібської, Федорівською сільських рад Гощанського району, в тому числі й у позивача.
Встановлені судом обставини підтверджені висновком комісії, створеної головою Гощанської райдержадміністрації від 7 липня 2004 року №347 по дослідженню причин загибелі бджіл, дослідженням Рівненської обласної державної лабораторії ветеринарної медицини від 12 липня 2004 року № 52-63, дослідженням від 21 липня 2004 року №64-68 та іншими доказами у справі.
Наведені докази судом першої інстанції вірно розцінено як належні і допустимі у відповідності до ст., ст. 58, 59 ЦПК України.
Судом правильно визначено і розмір відшкодування заподіяної позивачу втратою бджіл як матеріальної, так і моральної шкоди, з приводу чого у рішенні наведено відповідні висновки, які не спростовуються доводами апеляційної скарги.
Перевіривши законність та обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, суд апеляційної інстанції визнає, що рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права.
На підставі наведеного, керуючись ст., ст. 307, 308, 314,315, 319 ЦПК України, колегія суддів, -
ухвалила:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-фінансова компанія "Євроінвестбуд" відхилити.
Рішення Гощанського районного суду від 31 жовтня 2006 року залишити без зміни.
Ухвала Апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.